yagbezesi.gen.tr https://www.yagbezesi.gen.tr Yağ Bezesi, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, yagbezesi.gen.tr Sat, 25 Jan 2014 00:00:00 +0000 Fri, 06 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Yüzde Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/yuzde-yag-bezesi.html Tue, 13 Nov 2018 01:37:36 +0000 Yüzde yağ bezesi, estetik olarak hoş görünümü olmayan kitleler şeklinde oluşur. Cilt altında bulunan yağ dokusundaki hücrelerin toplanmasıyla meydana gelen iyi huylu bezelerdir. Vücudun her yerini etkileseler de, yüz yağ bezesi Yüzde yağ bezesi, estetik olarak hoş görünümü olmayan kitleler şeklinde oluşur. Cilt altında bulunan yağ dokusundaki hücrelerin toplanmasıyla meydana gelen iyi huylu bezelerdir. Vücudun her yerini etkileseler de, yüz yağ bezesine daha sık rastlanır. Göz çevresinde, yanaklarda, kulak etrafında yağ bezesi oluşabilir. Görünüm olarak sarımsı renkteki benekler şeklinde olan bezeler sağlık için çok zararlı olmasa da, dış görünümde hoş bir etki yaratmazlar. Bu nedenle estetik uygulamalarla, cerrahi girişimlerle ya da bitkisel çözüm önerileri yardımıyla yağ bezeleri yok edilmeye çalışılır. Yüzde yağ bezesi oluşumları elle dokunulduğu zaman yerinde oynar şekilde olur ve ağrı hissedilmez. Çok nadir olarak sinirlere yerleşen, bası yapan yağ bezeleri dokunulduğu zaman acıya neden olabilir. Şekil olarak ta yuvarlak, bazen yassı görünümde olurlar. Yağ bezleri gereğinden fazla çalıştığı zaman böyle sorunların oluşması normaldir. Yağ bezesi oluşmasına engel olmak için bazen yağ bezlerinin alınması yoluna gidilebilir. Ancak bu zahmetli tedavinin yanında önerilen bitkisel yöntemlerde faydalı olabileceğinden, denenmesinde fayda vardır.

Yüzde yağ bezesi nasıl geçer

Yağ bezesinin evde uygulanacak bazı yöntemlerle yok edilmesi mümkün olabilir. Ama yüz oldukça hassas olduğu için dikkatli olunmalıdır. Öncelikle yağ bezesinin yumuşaması amacıyla ısı ve nem dengesini ayarlamanız gerekir. Buhar bezenin yumuşamasında etkili bir yoldur. Bu sayede yağ bezesinin içi kolayca boşalabilir. Bu nedenle sıkça sıcak duş alınabilir, yüz buhara tutulabilir. Yüzünüze iyice buharda ısıttığınız havluyu koyabilirsiniz. Yağ bezesinin büyüklüğüne göre, bunu birden fazla sayıda yapmanız gerekebilir. Ancak yağ bezesi bu şekilde kolayca boşalmazsa, kesinlikle sıkmayı denemeyin. Çünkü yağ bezesinin etrafında bulunan kapsüle zarar verirseniz, yağ hücreleri cilt altına yayılır ve yağ bezelerinin sayısı da artmaya başlar. Bunun dışında sizlere önereceğimiz bitkisel yöntemleri de, yüzde yağ bezesi için uygulayabilirsiniz.

Çay ağacı yağı: İltihabı önlemedeki etkisi, bakteri temizleme güzü nedeniyle çay ağacı yağını yüzde yağ bezesi için kullanabilirsiniz. Gün içinde 3-4 defa bezenin üstüne ve etrafına bunu sürerek hem daha hızlı iyileşmesini, hem de bölgede enfeksiyon oluşmasına engel olabilirsiniz.

Aloe vera jel: Yüzde yağ bezesi tedavisinde bezelerin küçülmesine ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacak bu bitkisel öneriyi uygulayabilirsiniz. Düzenli şekilde yağ bezesine sürülen aloe vera jel bölgedeki bakterileri temizler ve tedaviye yardımcı olur.

Hint yağı: Yağ bezelerinin küçülerek kaybolmasına yardımcı olan hint yağı, pamuğa damlatılarak bezenin üzerine konmalıdır. Bunun üzerine sıcak bir havluda konursa, daha etkili olur. Bu şekilde 20-30 dakika bekletilen hint yağı, günde 3 defa uygulanabilir.

Sirke: Yüzde yağ bezesi için enfeksiyon önleyici etkisi olan sirke uygun bir seçenektir. Hem bölgenin bakterilerden temizlenmesini sağlar, hem de yağ bezesinin küçülmesinde etkili olur. Yağ bezesine sirke sürerek üzerini kapatın. Bu şekilde 1-2 gün beklerseniz, mutlaka faydasını görürsünüz.

Bal: Yağ bezesi tedavisinde etkili seçeneklerden birisi de baldır. Balı buğday unuyla macun gibi hazırlayın. Bunu yağ bezesinin üzerine sürerek bir gece kadar bekletin. Bu uygulamayı yüzde yağ bezesi küçülüp kayboluncaya kadar uygulayın.

Yüzde yağ bezesi fazla büyümeden bu bitkisel önerileri uygularsanız daha kolay bundan kurtulabilirsiniz. Bunun dışında yağ bezesinin patlatılması, kesilmesi, sıkılması asla tavsiye edilmez. Bunlar he enfeksiyon riski oluşturur, hem de bezenin daha ciddi sorunlar yaratmasına neden olabilir. Yağ bezesinin olduğu bölgeyi steril tutmanızda faydalı olacaktır. Yağ bezeleri büyüme gösteriyorsa, uygulanan tedavilere olumlu yanıt vermiyorsa, iltihap varsa mutlaka bir dermatoloğa gitmeniz gerekir. Bu durumda cer]]> Kulakta Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/kulakta-yag-bezesi.html Wed, 14 Nov 2018 01:08:33 +0000 Kulakta yağ bezesi, herkesin başına gelebilecek bir sorundur. Çünkü yağ bezelerinin en fazla görüldüğü alanlardan biri kulak arkasıdır. Epidermal kist olarak tanımlanan bu yağ bezeleri genellikle iyi huylu kistik yapılardır. Kulakta yağ bezesi, herkesin başına gelebilecek bir sorundur. Çünkü yağ bezelerinin en fazla görüldüğü alanlardan biri kulak arkasıdır. Epidermal kist olarak tanımlanan bu yağ bezeleri genellikle iyi huylu kistik yapılardır. Bunların içi sebumla doludur. Çoğunluğu fazla rahatsızlık vermeden kendiliğinden iyileşme gösterir. Kulakta yağ bezesi nadiren ağrıya yol açar. Ancak enfeksiyon oluşursa, ağrılı bir kütle halini alabilir. Bu yüzden erken aşamada tedavi edilmelerinde yarar vardır. Her ne kadar zararsız olsalar da, hijyene dikkat edilmediği zaman, yağ bezesinin kendiliğinden patlaması halinde enfeksiyon oluşma riski artar. Yağ bezesinin kulak arkasına, kulak memesine yerleşmesi yüzünden bezenin kendiliğinden akması da kolay olur. Fakat bu aşamada bölgenin steril hale getirilmesi ve tamamen iyileşinceye kadar her gün pansuman yapılması gerekir. Gerekirse tıbbi destek alarak, sorunsuzca bu problemden kurtulmalısınız.

Kulakta yağ bezesi neden olur

Kulakta yağ bezesi normalde elle dokunulduğu zaman oynak bir yapıda olur. Bir yere sabit kalmaz. Genellikle beyaza yakın sarı renkte olur ve ağrıya neden olmazlar. Ancak enfeksiyon oluşursa, rengi pembeden kırmızıya kadar değişebilir. Bölgede ateş yükselmesi olur ve bezeye dokunulduğunda acı verir. Kulakta yağ bezesi oluşması cilde ihtiyacı olan yağı yani sebum üretimini sağlayan yağ bezelerindeki tıkanıklıklar ya da yağ üretiminin gereğinden fazla olmasıdır. Bunun gibi güneş ışığına fazla maruz kalma, testosteron hormonunun fazla salgılanması gibi etkenlerde kulakta yağ bezesine neden olabilir. Çapları genellikle 1-2 milim kadar olur. Ancak bundan daha büyük yağ bezeleri de olabilir. Kulakta yağ bezesi oluşumunun nedenleri bu sebeplere dayandırılsa da, uzmanlar bunun genetik etkenler yüzünden ortaya çıktığını da savunurlar. Bunun dışında hareketsiz yaşam sürme gibi etkenlerde yağ bezesinin ortaya çıkışını hızlandırır.

Kulakta yağ bezesi tedavisi nasıl yapılır

Yağ bezesi vücudun neresinde olursa olsun tedavisi kolayca yapılabilir. Yağ bezelerin çoğunluğu bir süre sonra kendiliğinden boşalır. Ancak boşalmayan ya da büyüme gösteren yağ bezelerinin, enfeksiyon oluşan yağ bezelerinin bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekir. Yağ hücrelerinden oluşan bu bezeler için çeşitli bitkisel önerilerde bulunmaktadır. Çay ağacı yağı, hint yağı, aloe vera jel, sirke gibi bitkisel ürünlerde kulakta yağ bezesi için faydalı etkiler yapabilir. Evde buhar uygulaması, buz tatbik edilmesi gibi önerilerde vardır. Ancak bunların işe yaramaması halinde kulakta yağ bezesi küçük bir cerrahi girişimle alınabilir. Yağ bezeleri fazla büyük olmadığı için, bölgede iz kalmadan iyileşme olur. Lokal anesteziyle alınan yağ bezesinin yeniden tekrarlama riski de olabilir. Bu tamamen yağ bezlerinin üretimiyle alakalıdır.
]]>
Erkeklerde Memede Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/erkeklerde-memede-yag-bezesi.html Wed, 14 Nov 2018 23:54:30 +0000 Erkeklerde memede yağ bezesi, nadiren de olsa görülebilen bir durumdur. Yağ bezeleri cilt altında biriken yağ hücreleri tarafından oluşturulan yumuşak bir kisttir. Vücutta yağ hücrelerinin bulunduğu her yerde bu kistler ile karş Erkeklerde memede yağ bezesi, nadiren de olsa görülebilen bir durumdur. Yağ bezeleri cilt altında biriken yağ hücreleri tarafından oluşturulan yumuşak bir kisttir. Vücutta yağ hücrelerinin bulunduğu her yerde bu kistler ile karşılaşabilirsiniz. Erkeklerde memede yağ bezesinde olduğu gibi. Yağ bezeleri genellikle yumuşak formattadır ve üzerilerine bastırdığınız zaman hafif kımıldadığını hissedebilirsiniz. Yağ bezesinin büyüklüğü bir bezelye tanesi kadar yada 1 cm çapında olabilmektedir. Yağ bezeleri içeride bir yağ dokusu üzerinde de oluşabilir ancak bunu fark edebilmeniz için bezenin içeride bir sinire yada organa baskı yapıp kendini belli etmesi gerekir. Erkeklerde memede yağ bezesinin genel manada zararı yoktur. 
 
Erkeklerde memede Yağ bezesi nedenleri

Vücudumuzun neredeyse her bölgesinde oluşabilecek yağ bezelerinin oluşması için nelerin tetikleyici olduğu tam olarak bilinmemektedir. Dercum hastalığı, cowden sendromu yada gardner sendromu hastalıklarını yaşayanların vücutlarında yağ bezesi görülme olasılığı daha yüksektir. Genel kanının aksine fazla kilolar yada beslenme şekli erkeklerde memede yağ bezesinin oluşmasına etken değildir. Bu sıkıntının kalıtsal yada genlerde oluşan bir bozulmanın neden olduğu öngörülmektedir. Son zamanlarda yağ bezelerinin daha çok hareketsiz kişilerde görüldüğü düşünülmektedir. Erkeklerde memede yağ bezesi iyi huylu bir tümör olduğu için kanser yada başka bir hastalık tehdidine dönüşme olasılığı yoktur. 

Erkeklerde memede yağ bezesi tanı

Erkeklerde memede yağ bezesine benzer bir kist oluştuğunda elle hissedilebilecektir. Eğer içerilerdeki bir yağ hücresi içerisinde gelişmediyse doktor fiziksel muayene ile beze olup olmadığını anlayacaktır. Muayeneden uzun süre sonra oluşan yağ bezesinde büyüme yada çoğalma fark ederseniz tekrar doktora görünmelisiniz. Çünkü bazı yağ bezeleri yavaş yavaş ta olsa büyüme yapar. Erkeklerde memede yağ bezesi oluştuğu zaman genelde ağrı yapmaz. Eğer kol bölgesine yakın bir yerdeki sinirlere baskı var ise ağrı oluşabilir.

Erkeklerde memede yağ bezesi tedavi

Erkeklerde memede yağ bezesi zararsız olduğundan genelde tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır. Muayeneden sonda bazı durumlarda kistin zararsız olup olmadığından emin olmak için parça alınıp test yapmak gerekebilmektedir. Ancak az öncede dediğimiz gibi bir sinire baskı yapıyorsa ve hareketlerde kısıtlama oluşturuyorsa alınması gerekmektedir. Yağ bezesi alınırken lokal anestezi uygulanmaktadır. Cerrahi operasyonun dışında liposakşın yada iğne tedavileri de uygulanabilmektedir. Şimdiden geçmiş olsun.
]]>
Göz Kapağında Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/goz-kapaginda-yag-bezesi.html Thu, 15 Nov 2018 07:07:54 +0000 Göz kapağında yağ bezesi, her insanda olabilecek bir durumdur. Ancak estetik olarak hoş bir görüntü oluşturmaz. Yağ bezeleri vücudun neredeyse her bölgesinde görülebilmektedir. Dokunulduğu zaman hissedilen yağ bezesi, iç kıs Göz kapağında yağ bezesi, her insanda olabilecek bir durumdur. Ancak estetik olarak hoş bir görüntü oluşturmaz. Yağ bezeleri vücudun neredeyse her bölgesinde görülebilmektedir. Dokunulduğu zaman hissedilen yağ bezesi, iç kısımlarda da olabilmektedir. Ancak göz kapağında yağ bezesi fiziksel temas olmadan da görülebilmektedir. Göz kapağında düşüklük ve bir gözün daha küçükmüş gibi görünmesine neden olabilmektedir.

Göz kapağında yağ bezesi neden olur

Bu bölgede yağ bezesi görülmesi nadiren olur. Tam olarak nedeni bilinmese de, genetik faktörler, ilerleyen yaş, hareketsiz yaşam tarzı öne çıkan sebepler arasındadır. Göz kapağında yağ bezesi normal şartlarda zarar vermez. Tabi bulunduğu kısım bu durumda çok önemlidir. Göz hassas bir organdır ve ne olursa olsun ihmal edilmemelidir. Bu bölgeden geçen görme sinirleri üzerinde bir baskı oluşturuyorsa, görmede bozukluk ve göz hareketleri esnasında ağrı var ise mutlaka doktora başvurmak gerekir. Yağ bezeleri vücuttaki yağ hücreleri üzerinde geliştiğinden genelde aşırı kilolu insanlarda görülebileceği gibi yanlış bir inanış vardır. Öyle değil tabi ki. Herkeste görülebilmektedir. Göz kapağında yağ bezesi çok uzun zaman içerisinde yavaş yavaş büyüyebilmektedir ve çoğalabilmektedir. Ancak bu büyüme çok hızlı olmaya başladıysa mutlaka doktora görünmek gerekmektedir. 

Tanı ve tedavi

Göz kapağında yağ bezesinden rahatsız oldunuz ve doktora gittiniz. Doktor yapacağı fiziksel muayene sonucunda kistin durumunu inceleyecektir. Eğer şüphe duyduğu bir durum var ise göz kapağındaki yağ bezesin den bir parça alarak kontrol için gönderecektir. Ancak bu kistler kansere dönüşebilecek yapıda şeyler değilidir. Korkacak bir durum olmayacaktır. Göz kapağında yağ bezesi estetik olarak hoş görünmeyeceği için cerrahi müdahale ile alınabilecektir. Cerrahi müdahale esnasında lokal anestezi uygulanmaktadır. Ancak hassas bir bölge olduğu için mutlaka uzman bir hekim bu operasyonu yapmalıdır. Göz kapağında oluşan yağ bezesi ne kadar küçük olursa müdahale de o kadar kolay olacaktır. Çünkü derin bir noktaya da yerleşmiş olabilir. Göz kapağının işlevinin korunması çok önemlidir. Göz altlarında ve göz kapağının altında doku bulunmadığı için dikiş sorun olabilmektedir. Lazerler yapılan tedaviler bu bölge için uygundur. Bu bölgede operasyonda mutlaka dermatolog desteği alınmalıdır. Bu süreçte kullanmış olduğunuz makyaj malzemelerine çok dikkat etmelisiniz. Bu bölgenin hijyeni önemli olduğu için kirli ellerle temas etmeyiniz. Kan yağlarınızı sürekli kontrol ettirmelisiniz. 
]]>
Deri Altında Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/deri-altinda-yag-bezesi.html Thu, 15 Nov 2018 16:17:59 +0000 Deri altında yağ bezesi, Deri altı yağ bezeleri zararsız kistler olarak bilinmektedir. Yağ bezeleri vücutta problem teşkil etmeyen iyi huylu kistlerdir. Tıp dilinde deri altı yağ bezeleri lipom olarak adlandırılmaktadır. Çoğu Deri altında yağ bezesi, Deri altı yağ bezeleri zararsız kistler olarak bilinmektedir. Yağ bezeleri vücutta problem teşkil etmeyen iyi huylu kistlerdir. Tıp dilinde deri altı yağ bezeleri lipom olarak adlandırılmaktadır. Çoğu yağ bezesi küçük boyutlardadır ve bilinçsizce müdahale edilmemesi gerekmektedir. Fakat yağ bezesi göze hoş gelmeyen bir görünüm oluşturduğu için özellikle yüzde var olduğunda kişiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Deri altında yağ bezesi, cilt altında biriken yağ hücrelerinin oluşturduğu kistlerdir. Bu kistlerin yani yağ bezeleri genellikle deri ile kas arasına yerleşmektedir. Vücutta yağ hücrelerinin bulunduğu herhangi bir yerde oluşmaları mümkündür. Deri altında oluşan yağ bezeleri genellikle yumuşaktır. Üzerine baskı yaptığınızda deri altında yavaşça hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Vücudun çeşitli yerlerinde oluşan yumuşak yağ dokusunda oluşan küçük kistler bezelye tanesi kadar büyüyebilir veya birkaç cm çapında olabilir. Omuzlar, yüz kısmı, göğüs bölgesi ve sırt en çok yağ bezesinin oluştuğu yerlerdir.fakat vücudun yağ dokusu bulunan diğer bölümlerinde de yağ bezesi oluşabilir. Vücut içinde fark edilmeyen yağ bezeleri de oluşabilmektedir. Dışarıdan görülmeyecek bir şekilde vücudun iç kısımlarında yağ bezesi oluşabilir.oluşan bu yağ bezesini yani iyi huylu kisti çoğu zaman fark etmek mümkün değildir.yağ bezeleri genellikle ağrı yapmaz fakat bazı kişilerde rastlanmaktadır. Kişide ağrıya neden olan deri altında yağ bezesinin bulunduğu yerdeki sinirlere baskı yapması sebebiyle oluşmaktadır.deri altında oluşan yağ bezelerinin bazıları aynı boyutta küçük bir şekilde kalırken bazıları büyüme gösterir.deri altında yağ bezesi oluştuğunda büyüyüp büyümeyeceğini bilmek mümkün değildir. Fakat kişide zaten var olan yağ bezesi kişinin kilo alımı ile büyüyebilmektedir. Deri altındaki yağ bezesi büyük çapta ise küçük bir operasyonla alınabilmektedir. Kişi iğne veya kesici aletlerle asla bilinçsizce müdahale etmemelidir.

Deri altında yağ bezesi oluşmasının nedenleri:
 • Karaciğer hastalıklarında deri altında yağ bezeleri oluşma ihtimalleri daha yüksek bir şekilde gözlemlenir.
 • Kolesterol, trigliserid ve lipoprotein gibi kan yağlarının yüksek çıkması deri altında yağ bezesi oluşumlarına neden olan faktörler arasında yer almaktadır.
 • Diyabet hastalarında fazlaca gözlemlenmektedir.
 • Yağ metabolizmasıyla ilgili problemlerde yağ bezesi oluşumlarında neden olmaktadır.
 • Kişide cowden sendromu olması küçük kist oluşumlarında etkilidir.
 • Gardner sendromunun var olması
 • Fazla hareket etmeyen kişilerde yağ bezelerine daha sık rastlanmaktadır.
 • Ailesindeki başka bireylerde yada bireylerde yağ bezesi olması kistlerin kalıtsal nedenlerle oluşabileceği düşüncesini de akıllara getirmektedir.
 • Fazla kilo alımları
 • Çok fazla yağlı yemekleri tercih etmek
]]>
Kulak Arkasında Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/kulak-arkasinda-yag-bezesi.html Thu, 15 Nov 2018 23:23:54 +0000 Kulak arkasında yağ bezesi, ülkemizde çok karşılaşılan durulardan biridir. Direk olarak bir şişlik şeklinde ortaya çıkan yağ bezeleri, ilk başta insanların aklına vücuda girerek kulak arkasında toplanmış enfeksiyonlar gib Kulak arkasında yağ bezesi, ülkemizde çok karşılaşılan durulardan biridir. Direk olarak bir şişlik şeklinde ortaya çıkan yağ bezeleri, ilk başta insanların aklına vücuda girerek kulak arkasında toplanmış enfeksiyonlar gibi gelse bile aslında bu bazen bir yağ bezesi olabilir. Kulak arkasında oluşan şişlikler eğer yağ bezesinden kaynaklı olarak ortaya çıkmıyorsa bu durumlarda bilinmelidir ki bu şişlik çok ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Özellikle uzun süreli şişliklerin çok daha tehlikeli olabileceği bilinmelidir. Kulak arkası, insan vücudunda oluşan yağ bezelerinin en çok görüldüğü yerdir. Bu nedenle doktorlar ortaya çıkmış olan bu şişliklere direk olarak yağ bezesi olarak bakarlar. İlk tahminler bu yönde olurken diğer birçok hastalık durumu, yapılacak olan testler sonrasında ortaya çıkarılır. İnsan vücudunun birçok yerinde lenflerin çok sık bulunduğu yerler bulunmaktadır. Bu yerler, ayak altı, el, kulak arkası, yüz bölgesi, koltuk altları vs. Gibi yerlerdir. Lenflerin çok fazla bulunması ise oluşabilecek yağ bezesi durumlarının biraz daha fazla olmasına neden olacaktır. Bu nedenle insan vücudundaki yağ bezelerinin en çok bu bölgelerde görüldüğünü söyleyebiliriz. Kulak arkasında yağ bezesi oluşumuna neden olan birçok etken bulunmaktadır. Bu nedenle gerekli olan teşhis işlemleri yapılmadan bu hastalığın tam olarak nedeni ortaya çıkarılamaz. Aslında bu hastalığın nedeni çok önem taşımaz. Çünkü yapılacak olan tedaviler daha çok yağ bezesini ortadan kaldırmaya yöneliktir. Bunun için doktorlar direk olarak gerekli olan tedavilerle kulak arkasında yağ bezesini ortadan kaldırmaya çalışırlar.

Kulak arkasında yağ bezesinin olası nedenleri:
 • Bağışıklık sistemi: İnsanlarda yaygın olarak ortaya çıkan yağ bezelerinin birçoğunda bağışıklık sisteminin önemli etkisi bulunmaktadır. Çünkü yağ bezeleri, bağışıklık sisteminin yavaş olmasına bağlı olarak ortaya çıkar ve bu şekilde insanların zorluklar yaşamasına neden olur. Bu nedenle insanların bağışıklık sistemleri ilk incelenecek şey olmalıdır.
 • Enfeksiyonlar: Kulak arkasında yağ bezesinin oluşmasına neden olan bir diğer önemli etken ise insan vücudunda bulunana enfeksiyonların vücudun belli bir bölgesinde toplanarak yağ birikimine neden olmasıdır. Durum böyle olunca özellikle kulak enfeksiyonları kulak arkasında yağ bezesi sorununa neden olmaktadır.
 • Genetik etken: İnsanlarda meydana gelen kulak arkasında yağ bezesi sorununun son nedeni ise genetik olarak ortaya çıkan etkenlerdir. İnsan vücudunda meydana gelen yağ bezesi bazen genetik bir özellik göstererek direk çocukta ya da torunda meydana gelebilmektedir. Bu nedenle oluşan sorun için genetik faktörler de ele alınmalıdır. 
yukarıdaki nedenler insanlarda sık karşılaşılan kulak arkasında yağ bezesi probleminin en önemli nedenlerindendir. Bunların haricinde bilimsel olarak kanıtlanmış herhangi bir neden bilinmemektedir. Fakat bilinmelidir ki birçok yağ bezesi, insan vücudunda estetik problemlerin haricinde ciddi sorunlara neden olmaz. Fakat hızlı bir şekilde büyüyen yağ bezeleri genellikle sorunlar teşkil ettiği için gerekli olan müdahale yapılmalıdır. Fakat sürekli olarak sabit bir şekilde duran ve insanlarda herhangi bir soruna neden olmayan kulak arkası yağ bezesi ciddi sorunlar teşkil etmez. Fakat vücutta oluşmuş olan yağ bezesi kulak arkasında değil de vücudun hassas bölgelerinde yer alıyorsa kesinlikle uzman doktora gitmeniz sizler için iyi olacaktır. 
]]>
Çocuklarda Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/cocuklarda-yag-bezesi.html Fri, 16 Nov 2018 00:29:38 +0000 Çocuklarda Yağ Bezesi, Yağ bezesi, cilt altında biriken yağ hücrelerinin meydana getirdiği yumuşak bir kitledir. Özellikle deri ile derinin altındaki kasın arasında yer alır. Yağ bezesi, vücutta herhangi bir probleme nede Çocuklarda Yağ Bezesi, Yağ bezesi, cilt altında biriken yağ hücrelerinin meydana getirdiği yumuşak bir kitledir. Özellikle deri ile derinin altındaki kasın arasında yer alır. Yağ bezesi, vücutta herhangi bir probleme neden olmayan, iyi huylu kitlelerdir. Tıp literatüründe yağ bezesine ‘lipom‘ adı verilir. Çoğu yağ bezesi küçük boyutlardadır ve müdahale edilmemesi tercih edilir.

Çocuklarda yağ bezesi, vücutta yağ hücrelerinin bulunduğu herhangi bir yerde oluşabilir. Yağ bezeleri genellikle yumuşak dokudadırlar. Söz konusu yağ bezelerinin üzerine baskı yapıldığında derinin altında hafif bir şekilde hareket ederler veya yavaş yavaş kaymaya başlarlar. Çocuklarda yağ bezesi, ebat olarak yaklaşık bezelye boyutunda veya birkaç santimetre büyüklüğünde olurlar. Yağ bezesi, çocuklarda meydana gelen bazı hastalıklardan dolayı vücutlarının bazı bölgelerinde ortaya çıkabilir. Çocuklarda yağ bezesi oluşumu lenf bezlerinin şişmesinin etkisiyle de meydana gelebilir. Bu durum fark edildiğinde çok vakit kaybetmeden bu alanda uzman bir doktora gidilmelidir.

Çocuklarda yağ bezesi neden oluşur Çocuklarda oluşan bu bezeler, çoğunlukla enfeksiyon ve çeşitli hastalıkların da etkisiyle oldukça sıkça rastlanan bir rahatsızlıktır. Vücutta bulunan lenf bezlerinin dışarıdan gelebilecek virüslere ve karşı koruyucu görevleri vardır. Bebek ve çocuklarda soğuk algınlığı ve grip gibi hastalık durumlarında ya da bademciklerin şişmesi gibi enfeksiyonlu hastalıklarda boyun bölgesinde ve çene altında bezeler meydana gelebilir. Herhangi bir üst solunum yolu hastalığı geçiren çocuklarda boyun bölgesinde oluşan bezeler şişerek kendini belli eder. Çocuklardaki  yağ bezeleri zararsız olduğu için genellikle tedavi edilmesine ihtiyaç duyulmaz. Ama yine de bu yağ bezelerinin sadece basit bir kist mi yoksa zararlı bir kist mi olduğuna bir uzmanın karar vermesi gerekir. Çocuklardaki bu yağ bezeleri büyüyorsa, sertleşiyorsa, içerisinden iltihaplı sıvı ve kan geliyorsa  ya da sağlık sorununa yol açıyor ise hekimin önerisi ile bu bezeden küçük bir parça alınarak test yaptırmasında fayda vardır.

Çocuklardaki yağ bezeleri genellikle boyun bölgesinde oluşur. Boynun her iki tarafında bir sürü lenf bezi vardır. Bunlar damakta, dilde, boğazda, bademciklerde ve boyunda bezeye neden olur. Enfeksiyonun kaynağı tespit edildiğinde uygun bir antibiyotik tedavisi  ile bezeler de tedavi edilir. Boyundaki bu bezeler eğer uzun süredir geçmiyor ise lenf dolaşımına yakın olan yerlere dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca o bölgeler araştırılmalıdır. Diğer taraftan çocuklardaki geniz bölgesinde yer alan bezeler de ihmal edilmemelidir. Çünkü genizde ki hastalıklarda bazı tümör hastalıkları baş gösterebilir. Çocuklarda uzun zamandır var olan yağ bezeleri operasyonla alınmalıdır. Çünkü bu bezeler hem dış görünüş olarak hem de sağlık açısında ilerleyen yaşlarda tümör gibi kötü huylu hastalıklara dönüşebilir. Çocuklarda yağ bezesinin kol, kafa, bacak, gibi bölgelerde de oluştuğu gözlemlenmiştir. 

]]>
Koldaki Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/koldaki-yag-bezesi.html Fri, 16 Nov 2018 07:19:17 +0000 Koldaki Yağ Bezesi: İnsan vücudunda çıkan yağ bezeleri vücudun her yerinde meydana gelebilir. Bu yağ bezelerinin en fazla çıktığı bölgelerden birisi de koldur. çoğu zaman zararsız olurlar. Elle dokunulduğu zaman yumu Koldaki Yağ Bezesi: İnsan vücudunda çıkan yağ bezeleri vücudun her yerinde meydana gelebilir. Bu yağ bezelerinin en fazla çıktığı bölgelerden birisi de koldur. çoğu zaman zararsız olurlar. Elle dokunulduğu zaman yumuşak deri altında oynar bir şekilde bulunur. Zararsız olmasına karşı bu yağ bezeleri kolay bir ameliyatla basitçe alınabilir. Ama ameliyat esnasında bu yağ bezelerini çevrelemiş bir şekilde bulunan kapsülü ile beraber alınmasına özen gösterilmelidir.Kapsülle beraber alınırsa tekrarlama olasılığı  çok az olur.

Koldaki Yağ Bezesi Nasıl Oluşur: Kolda  meydana gelen yağ bezesi oluşumu çoğu zaman kas ve cilt arasında bulunan yağ dokularının burada yoğun şekilde birleşmesiyle sertleşir ve yağ bezeleri meydana gelir. Yağ bezesi her yaştaki insanlarda oluşabileceği gibi çoğunlukla 20-40 yaş arasında bulunan kişilerde daha yoğun şekilde görülmektedir. Kesin olarak tespit edilmemiş olsa dahi ailede birisinde olduğu zaman diğerlerinde de olma ihtimali bulunur. Kolda meydana gelen bu yağ bezelerinin büyüklüğü farklı biçimlerde ve birden fazla sayıda olabilir.İnsana ağrı ya da herhangi bir rahatsızlık vermezler. En önemli sorun ortaya çıkan bu yağ bezeleri sonradan kansere dönüşür mü sorusudur. Fakat korkulacak herhangi bir durum yoktur. Bu yağ bezeleri kansere dönüşmezler.  

Koldaki Yağ Bezesi Tedavisi: İlaç ve bitkisel yoldan herhangi  bir tedavi yöntemi olmayan bu yağ bezelerinin tedavi şekli ameliyattır. İnsana görüntü olarak rahatsızlık veren bu yağ bezeleri basit  bir ameliyat ile yok edilebilir. Aşırı rahatsızlık vermediği müddetçe  ameliyata gerek bile olmamaktadır.
]]>
Dudakta Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/dudakta-yag-bezesi.html Sat, 17 Nov 2018 02:29:41 +0000 Dudakta Yağ Bezesi, Dudağımız yüzümüzün en hassas bölgelerinden birisidir. Yüz etrafında bulunan yapılar arasında özellikle de yemeklerin giriş kısmı olması sebebi ile dudak kısmının ayrı bir önemi bulunmaktadır. Dudakta Yağ Bezesi, Dudağımız yüzümüzün en hassas bölgelerinden birisidir. Yüz etrafında bulunan yapılar arasında özellikle de yemeklerin giriş kısmı olması sebebi ile dudak kısmının ayrı bir önemi bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü dudakta oluşabilecek herhangi bir rahatsızlığa karşı daha dikkatli olunması ve temkinli davranılması şarttır. Aksi takdirde dudak hastalıkları riski daha da artacağından kişiye büyük sorunlar oluşturabilir. Bu yüzden dudak ve çevresinde oluşan rahatsızlıklar hakkında bilgi sahibi olunması şarttır. Özellikle de dudakta yağ bezesi oluşumu da bu rahatsızlıkların başında gelmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en temel husus ise dudaktan yağ bezesi oluşumu daha meydana gelmeden önlem almaktır. Çünkü erken tanı ve tedavi olanakları bu sorunun daha fazla ilerlemeden önlenmesine katkı sağlayacaktır. Bu sebepten ötürü dudakta yağ bezesi sorununu dikkate almalı ve bir an önce önlem alınmalıdır.

Yağ bezesi sorunu kişinin hayatını olumsuz bir şekilde etkileyen bir rahatsızlık olup özellikle de dengesiz bir beslenme sürecinde sık sık karşımıza çıkmaktadır. Yağ bezesi oluşması kişinin aşırı yağlı ve tuzlu besinler tüketmesi neticesinde ortaya çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü hastanın daha dikkatli olması ve düzenli, dengeli bir beslenme programı oluşturması şarttır. Dudakta yağ bezesi oluşumunun yanı sıra yüz ve çevresinde hatta bedenin diğer bölgelerinde meydana gelebilecek yağ bezesi sorunun ilerleyen süreçlerde tehlikeli boyutlara ulaşabilir. İşte tüm bu sorunlara karşı dikkatli olmak ve uzman bir hekime başvurmak oldukça önemli bir husustur. Bunun yanı sıra bir beslenme programının olması ile sürekli olarak yapılması gereken egzersizlerde bu rahatsızlığı ortadan kaldırmak adına şarttır.

Bu makalemizde sizlere dudakta meydana gelen yağ bezesi oluşumu hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Bu beze oluşumunun önlenmesi için ne tür önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayacağız. Bahsedeceğimiz önerilere uymanız halinde yüz çevresinde meydana gelen dudakta yağ bezesi sorunun çözmüş olacaksınız.

Dudakta Yağ Bezesi Belirtileri

Dudakta yağ bezesinin en temel belirtisi dudak ve çevresinde meydana gelen ağrılar ve yaralar ile anlaşılmaktadır. Kişi dudağında bir takım sorunlar yaşadığını hissetmesi ile birlikte daha dikkatli davranması gerekmektedir. Bunun ile birlikte özellikle de yemek yerken daha temkinli olması gerekmektedir. Çünkü dudakta yağ bezesi oluşumu tüketilen besinlere dikkat edilmemesinden kaynaklanmaktadır.

Dudakta Yağ Bezesine Karşı Alınacak Önlemler

Dudakta yağ bezesi oluşması sorunu oldukça tehlikeli boyutlara oluşması ihtimali yüksek olan bir rahatsızlık türüdür. Bu sebepten ötürü rahatsızlığı önemsemeyip bir takım önlemler almamamız halinde ilerleyen süreçlerde büyük sorunlar ile karşılaşılması söz konusu olabilmektedir. Dudakta yağ bezesi sorununa karşı birazdan sizlere önereceğimiz hususlara dikkat etmeniz halinde bu sorun ile bir daha karşılaşmanız söz konusu olmayacaktır.

Dudakta yağ bezesi sorununa karşı alınabilecek önlemleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Bu sorunun belirtileri ortaya çıktığı andan itibaren ihmal edilmeden mutlaka bir doktora danışılması şarttır.
 • Doktorunuzun sizlere önermiş olduğu ilaçları ve kremleri kullanmanız ve bunun dışında sizlerin kulaktan dolma bilgiler ile ilaç kullanmamanız gerekmektedir.
 • Bitkisel otlar ve şifalı bitkileri doktorunuza danışarak kullanmanız gerekmektedir.
 • Düzenli ve dengeli bir beslenme programının oluşturulması şarttır.
 • Spor ve egzersizlerin aksatılmaması gerekmektedir.
 • İçki ve sigara gibi sağlığa zararlı maddelerden uzak durulması gerekmektedir.

]]>
Ciltteki Beyaz Yağ Bezeleri https://www.yagbezesi.gen.tr/ciltteki-beyaz-yag-bezeleri.html Sat, 17 Nov 2018 04:58:02 +0000 Ciltteki Beyaz Yağ Bezeleri, diğer adıyla epidermal kist olan yağ bezeleri genellikle sık çıkan yerler kulak arkası, yüz ve sırt bölgesinde oluşur. İçinde sebum denilen maddeyi bulunduran bu kistler normalde zararsızdır ama ç Ciltteki Beyaz Yağ Bezeleri, diğer adıyla epidermal kist olan yağ bezeleri genellikle sık çıkan yerler kulak arkası, yüz ve sırt bölgesinde oluşur. İçinde sebum denilen maddeyi bulunduran bu kistler normalde zararsızdır ama çoğu zaman bir tedaviye gerek duymadan kendi kendine zaman içinde geçerler. Ama bazı durumlarda kist büyür ve ağrı yapacak duruma gelirse veya enfeksiyon kaptıysa bir doktora gidilip tedavi altına alınması gerekir.
Ciltteki beyaz yağ bezeleri, parmak uçlarınızla yerinden oynatmak istediğinizde oynar, serttir, genellikle beyaz, sarı renkte veya cildin kendi renginde olurlar ve ağrı yapmazlar. Ciltteki beyaz yağ bezelerini oluşturan başlıca neden ise ciltte yağ sağlayan yağ bezeleri yolunun tıkanması sonucu oluşur. Bundan başka bir nedeni ise vücuttaki aşırı testosteron salgısıdır. Aşırı yağ üretimi, şişen saç kökleri, güneş ışınları, sivilceye meyilli ciltler, tıraş sonucu ve ağda yapımı yağ bezelerinin oluşumuna birer örnektir. Büyük yağ bezeleri için doktora gidip kontrol altına alınmalıdır. Ciltteki beyaz yağ bezeleri için ise evde kendimiz yapabileceğimiz bitkisel çözümleri de vardır bunları da deneyebilirsiniz veya eczanelerde satılan merhemler reçetesiz olarak ta güvenle alıp kullananabilirsiz. İsterseniz evde kendimiz yapabileceğimiz bir kaç tarifi sizlerle paylaşalım.

Ciltteki Beyaz Yağ Bezeleri İçin BitkiselTedavi Yöntemleri Nelerdir;
 • Buhar: Evde yapılabilen buhar, nem ve sıcaklık yüzünüzde veya başka bir yerde bulunan yağ bezesini yumuşatmaya yardımcı olur. Yumuşayan yağ bezesi kendi kendini dışarı atma ihtimali yüksektir. Bunu sağlamak için sık sık sıcak suyla duş alabilirsiniz. Buhar ile alakalı bir diğer yöntem ise bir havluyu sıcak suyla ısıtarak yağ bezesi olan yerlere kompres yapabilirsiniz veya sıcak suya batırıp iyice sıktıktan sonra yağ bezesi olan bölgelere kompres uygulaması gayet güzel bir yöntemdir. 
 • Çay Ağacı Yağı: İltihabı geçirici ve bakteri oluşumunu önleyen özelliği bulunan çay ağacı yağı, aknelerde olduğu gibi ciltteki beyaz yağ bezelerinin de tedavisinde tavsiye edilen doğal yağ çeşitleri arasında yer alıyor. Bu yağı gün içinde direkt olarak 2-3 defa yağ bezelerinin üzerine sürerek uygulanır. Bu çay ağacı yağı bezelerinin yok olmasına yardımcı olurken hemde bakterileri temizleyerek enfeksiyon riskini azaltıyor.
 • Aloe Vera: Aloe vera jeli, ciltteki beyaz yağ bezelerinin küçülmesine yardımcı olur ve geçme süresini hızlandırır. Bir miktar jeli elinize alıp yüzünüzde veya nerede varsa bezenin üzerine sürmeniz yeterli olacaktır.
 • Hint yağı: Bu yağı bir pamuk üzerine veya bir temiz bez parçası üzerine 4-5 damla damlatarak yüzünüzde beze olan yere koyup üzerine sıcak bir havlu bastırın. Bu şekilde yaklaşık olarak 25-30 dakika kadar bekleyin. Bu uygulamayı günde 2-3 kez yapmalısınız. Sakın ağız yoluyla tüketmeyin.
 • Sirke: Sirke yüzünüzde bulunan bakterileri temizleyen etkili bir yöntemdir. Ayrıca var olan yağ bezelerini küçülmek için de kullanılır. Biraz sirkeyi yağ bezeninin üzerine sürdükten sonra bir gazlı bez veya bir yara bandı ile bezenin üzerini kapatarak ve bu şekilde 3-4 gün bekletin. Açtıktan sonra yine bir pamuk parçası alın ve ılık su ile bezelerinin üzerini temizleyin. Bu işlemi yağ bezesi bitene kadar devam edin.
 • Bal: Yüzünüzde sürüldüğü zaman oluşan ve var olan izlerin iyileşme süresini hızlandıran bir formüldür. Bir çay kaşığı balın içine, bir çay kaşığı buğday unu koyup merhem kıvamına gelinceye kadar karıştırılır ve ciltteki beyaz yağ bezelerinin üzerine sürerek üzeri kapatılır bu şekilde bir gece bekletin.
]]>
Kalçada Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/kalcada-yag-bezesi.html Sat, 17 Nov 2018 07:22:06 +0000 Kalçada yağ bezesi, sorunu pek sık karşılaşılmayan ancak ortaya çıktığında ise hastaya zor anlar yaşatabilen bir sorundur. Bu sebepten ötürü yağ bezesi oluşumuna karşı daha dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle Kalçada yağ bezesi, sorunu pek sık karşılaşılmayan ancak ortaya çıktığında ise hastaya zor anlar yaşatabilen bir sorundur. Bu sebepten ötürü yağ bezesi oluşumuna karşı daha dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle de kalça gibi oldukça hassas bir bölgede meydana gelen yağ bezesi sorununa karşı daha dikkatli davranılması gerekmektedir. Kalçada meydana gelen yağ bezesi oluşumu kişinin özellikle de hareketsiz bir yaşam sürmesinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra kalçada meydana gelen yağ bezesi sorunu içki, alkol gibi zararlı madde kullanımında da ortaya çıktığı bilinmektedir. Tüm bu durumlara karşı önlem alınmaması beraberinde kalçada yağ bezesi oluşumuna neden olmaktadır. Hastaların büyük bir çoğunluğu bu duruma karşı önemsememesi ve doktora gitmemesi beraberinde ilerleyen süreçlerde daha büyük sorunlar ile karşılaşacağına işarettir. Bu sebepten ötürü bu rahatsızlığı ciddiye alıp önlemler almak gerekmektedir.

Kalçada meydana gelen yağ bezesi rahatsızlığı kişiden kişiye ve durumdan duruma değiştiği için alınması gereken önlemlerde bireyselleşmektedir. Bu sebepten ötürü yağ bezesi sorununa karşı kesin önlemler almak gerekir. Özellikle de bu sorun ortaya çıkmadan önce erken önlem alınması hayatınızı kurtaracaktır. Bunun ile birlikte kalçada yağ bezesi sorunu en tedavi sayesinde daha da çabuk bir şekilde bu sorundan kurtulmak mümkündür. Bu sorunun oluşmasına ise meydana gelen en temel sorun kişinin beslenmesinden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda hareketsiz bir yaşamın kişinin sağlığını her yönden etkilediğini söylemek mümkündür. Özellikle de kalçada yağ bezesi sorunu sürekli olarak oturan kimselerin başına gelen sorunlardandır. Burada yapılması gereken ilk şey bu rahatsızlık ile karşılaşıldığı andan itibaren uzman bir hekime başvurmak olacaktır. Kişinin sağlığını tehlikeye atmaması oldukça önemli bir husustur. Doktorunun tavsiyelerine uyarak bu sorundan kurtulması mümkündür.

Bu makalemizde sizlere kalçada meydana gelen yağ bezesi sorunun ortaya çıkmasına sebep olan en temel sorunlardan bahsedeceğiz. Bunun yanı sıra kalçada yağ bezesi sorununu çözmek adına neler yapılacağını detaylı bir şekilde sizlere aktaracağız. Bu rahatsızlığın belirtileri, nedenleri ve bu soruna karşı alınması gereken önlemleri detaylı bir şekilde işleyeceğiz.

Kalçada Yağ Bezesi Sorunun Nedenleri Ve Belirtileri

Kalçada meydana gelen yağ bezesi sorunun en temel belirtisi kişinin hareketsiz yaşam sürmesi, sağlıksız beslenmesi ve alkol ile sigara gibi zararlı maddeler tüketmesinden kaynaklanmaktadır. Bu saymış olduğumuz durumlar kalçada yağ bezesi sorununun en temel nedenleri olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra özel sebeplerden kaynaklı olarak meydana gelen yağ bezesi sorunları ile karşılaşılması söz konusu olabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en temel husus bu ana nedenlere dikkat etmek ve kalçada yağ bezesi sorununun belirtilerini iyi bilmek olacaktır. Aksi takdirde bu sorun başımıza büyük sorunlar açabilmektedir.

Kalçada Yağ Bezesi Sorununa Karşı Yapılması Gerekenler

Kalçada yağ bezesi oluşumu sorununa karşı özellikle de erken önlem alınması oldukça önemli bir husustur. Bunun yanı sıra bu sorunu önemsemek ve ciddiye almak şarttır. Ancak kesinlikle çevreden duyulan kulaktan dolma bilgiler kişinin sağlığını olumsuz yönden etkileyebilmektedir.

Kalçada yağ bezesi sorununa karşı yapılacaklar şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Uzman bir hekim kontrolünün olması
 • İlaç ve merhemlerin düzenli olarak kullanılması
 • Spor ve dengeli bir beslenme programının olması
 • Kesinlikle alkol ve sigara gibi maddelerden uzak durulması
 • Kaplıca gibi yararlı sulara girilmesi

]]>
Makatta Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/makatta-yag-bezesi.html Sat, 17 Nov 2018 21:10:22 +0000 Makatta Yağ Bezesi: Makat bölgesinde rahatsızlığa şişkinliğe yağ bezesine sıkça rastlanabilir. Makak bölümündeki yağ bezesi basura kadar yol açabilir.Makatta yağ bezesi çatlağa kansere kadar bağırsak hastalığına y Makatta Yağ Bezesi: Makat bölgesinde rahatsızlığa şişkinliğe yağ bezesine sıkça rastlanabilir. Makak bölümündeki yağ bezesi basura kadar yol açabilir.Makatta yağ bezesi çatlağa kansere kadar bağırsak hastalığına yol açabilir. Makak deliğinin hemen üstünde bir şişlik apse yağ olabilir. Bu önemlidir hijyeninize tuvaletinizi yaparken dikkat etmelisiniz. Makakta şişlik ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Kaşıntı çok fazla ağrı akıntı damarlara uygulanan baskı durumunda ağrı yapar. Zaman zaman iyi huyu tümör dense de bölgeye göre değişmektedir. Yağ bezesi diğer adıyla lipom diye anılır. Derinin altında makak bölgenizin biraz üstünde misket yumru tarzında elinizle hissedebilirsiniz. Makak bölgenizdeki sinirlere baskı yaparak size ağrı kabızlık yapabilir. Deri altında yumuşak dokudan oluşan yağ bezeleri en fazla 5 santimetre çapında olabilir.  Yağ bezeleri sert hale gelebilir. Oluşma sebebinin en önemli nedeni cilde yağ sağlayan yağ bezelerinin yolunun tıkanmasıdır. Yağlı cilt akneye yaktın cilt traş yada ağda yaptıktan sonra dikkat etmelidir. Ağda yağ bezesi oluşturduğu kanıtlanmıştır. Sık sık buharda kendinizi bekletirseniz size yararlı olacaktır makak bölgenizi ıslak bırakmayınız. Gün içersinde sıcak kompresler yapabilirsiniz 10-20 dakike havluyu ısıtarak makak bölgenize koyabilirsiniz.

Makakta Yağ Bezesi Yapılması Gereken: Çok dikkat etmeniz gereken ilk önce makak bölümündeki şişliktir. Şişliğin büyüklüğü mercimekten misket büyüklüğüne kadar gidebilir.

 • Makak bölümündeki yağ bezesi hafif mor görünümde ellendiğinde şişlik yumuşaklık hissedilir.
 • Makakta ağrı yapar. Bir anda makak bölgesinde ağrı çıkarsa nedeni yağ bezesi kitle yada anal hematomdur.
 • Baskı uygulandığında kanamada akıntı ağrı yapabilir.
 • Sıcak suda oturup kendinizi bekletebilirsiniz.
 • Kendi kendine geç imkanı olmayabilir.
 • Eviizde kendi başına uygulama yapmayınız.
 • Makak bölgenize krem sürüp nemli hale getirmeyiniz.
 • Küçük bir operasyonla ağrılarından kurutalabilirsiniz.
 • Hijyeninizi anti bakteriyel yada o özelliği taşıyan mendillerle yapabilirsiniz.
 • Yağ bezesi iltihap yaparsa kırmızı renge dönüşür
 • Akıntı irin olmaya başlarsa ağrı yapmaya da başlar mutlaka

Buharda banyo, çay ağacı yağı, aloe vera, hint yağı, sirke, bal tüketimi vücudunuzdaki yağ bezelerine aknelere iyi gelecektir. Yağ bezesini elinizle sıkıp patlatmaya çalışmayınız yada sivri uçlu bir şeyle kesmeyiniz size sağlıklı sonuçlar elde ettirmez.

]]>
Ağız İçi Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/agiz-ici-yag-bezesi.html Sat, 17 Nov 2018 21:32:59 +0000 Ağız İçi Yağ Bezesi, Kişinin ağız bölgesi yüz ve çevresinde bulunan en hassas bölgelerin başında gelmektedir. Zira burası kişinin yemek girişinin olduğu bölge olması sebebi ile özellikle de ağız içi yağ bezesi Ağız İçi Yağ Bezesi, Kişinin ağız bölgesi yüz ve çevresinde bulunan en hassas bölgelerin başında gelmektedir. Zira burası kişinin yemek girişinin olduğu bölge olması sebebi ile özellikle de ağız içi yağ bezesi sorunu sık sık yaşanması söz konusu olabilir. Ağız ve çevresinde meydana gelen sorunlar kişinin hayatını olumsuz etkileyip sağlığını da tehlikeye atabilmektedir. Bu sebepten ötürü ağız çevresinde meydana gelen sorunlara karşı daha dikkatli olması şarttır. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde kişi daha büyük sorunlar ile karşılaşması söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra kişinin bu sorun ile karşılaşması halinde mutlaka doktora görünmesi oldukça önemlidir. Hasta ağız içi yağ bezesi sorununa karşı doktora gitmeyip dış çevreden duymuş olduğu bilgiler doğrultusunda hareket etmesi büyük sıkıntılara sebep olabilir. Bu yüzden bu rahatsızlığı detaylı bir şekilde araştırıp hiç vakit kaybetmeden yapıcı önlemler alınması şarttır.

Ağız içi yağ bezesi oluşması sorunu kişinin hayatını zehir etmesi söz konusu olabilir. Özellikle de bir besin tüketimi sırasında büyük sorunlar ile karşılaşması söz konusudur. Kişi bu sorun ile karşılaşması halinde nasıl hareket etmesini iyi bilmelidir. Ancak bu sayede bu soruna karşı yapıcı önlem alınmış olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise bu sorunun belirtilerinin oluşması ile birlikte kişinin neler yapacağıdır. Zira bu rahatsızlık karşısında erken tanı oldukça önemlidir. Ağız içi yağ bezesi sorununa karşı erken tanı sayesinde erken tedavinin de yolu açılmış olacaktır. Bunun yanı sıra ağız içi yağ bezesi sorunu ilerleyen süreçlerde daha büyük sorunlara düçar olacağından daha dikkatli olunması şarttır. Aksi takdirde kişi göz göre göre kendini tehlikeye atmış olur. Özellikle yağ bezesi sorunu kesinlikle hafife alınmaması gereken durumların başında gelmektedir. Kişi ağız sağlığına dikkat etmemesi halinde çok büyük bir hata yapmış olur.

Ağız İçi Yağ Bezesi Sorununun Nedenleri Ve En Temel Belirtileri

Ağız içi yağ bezesi oluşması sorunu kişinin hayatını olumsuz bir biçimde etkilemesi sebebi ile daha dikkatli olunması gerekir. Bu sorunun ortaya çıkmasında en temel neden ise kişinin tüketmiş olduğu besinlere dikkat etmemesinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra özellikle de sigara ve alkol tüketimi de bu sorununa neden olmaktadır. Ağız içi yağ bezesi sorununun en temel belirtilerini bu şekilde söylemek mümkündür. Ağız içi yağ bezesi için en temel belirtileri için ise şunları söylemek mümkündür:

 • Kişinin ağzında bir takım yaraların oluşması
 • Bazı ağrıların ve sızıların meydana gelmesi
 • Ağız uyuşmalarının yaşanması
 • Kişinin ağzında tatsız bir koku oluşması sorunu
 • Sürekli olarak diş eti kanamalarının oluşması

Ağız İçi Yağ Bezesi Sorununa Karşı Yapılacaklar

Ağız içi yağ bezesi sorununa karşı dikkatli olmak gerekmektedir. Özellikle de sigara ve alkol tüketimini azaltmak  ya da tamamen ortadan kaldırmak şarttır. Bunun yanı sıra bu sorun karşısında mutlaka uzman bir destek alınması da gerekmektedir. Aksi takdirde doktora gitmeyen bir kimse bu sorunun kendi başına çözülebileceğini düşünmesi hata olacaktır.

]]>
Omuzda Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/omuzda-yag-bezesi.html Sun, 18 Nov 2018 13:46:41 +0000 Omuzda yağ bezesi, insan vücudunda daha çok sırt bölgesine yakın olarak ortaya çıkmaktadır. Sırtta çıkan ve omza yakın olan yağ bezesi, direk olarak omuzda yağ bezesi olarak ele alınmaktadır. Omuzda çıkan yağ bezesi, normal Omuzda yağ bezesi, insan vücudunda daha çok sırt bölgesine yakın olarak ortaya çıkmaktadır. Sırtta çıkan ve omza yakın olan yağ bezesi, direk olarak omuzda yağ bezesi olarak ele alınmaktadır. Omuzda çıkan yağ bezesi, normal yağ bezelerine göre biraz daha büyük olabilmektedir. Çünkü omuz bölgesinde bulunan yağ miktarı biraz daha fazladır. İnsanlarda sık karşılaşılan sırtta yağ bezesi, bazı durumlarda farklı problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Tıbbi olarak iyi huylu kitle olarak değerlendirilen yağ bezeleri, farklı durumlarda kötü huylu olabilmektedir. Genelde omuzda yağ bezesi, insanlar üzerinde herhangi bir probleme neden olmasa bile direk olarak psikolojik sorulara neden olmaktadır. Omuzda yağ bezesi, oluşan belirtiler nedeniyle insanlarda sanki bir kanser varmış gibi psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle gerekirse kişinin psikolojik sağlının korunması amacıyla hemen yağ bezesi alınabilir. Son olarak belirtmek isterim ki birçok yağ bezesi, ağrı sorunlarına neden olsa bile bazen herhangi bir şekilde ağrıya neden olmaz. Bu nedenle kesinlikle ağrı olup olmamasına bakmadan doktorunuza gitmelisiniz. 

Omuzda yağ bezesi için hangi doktora gidilmelidir

Omuzda meydana gelen yağ bezelerine iki farklı alanda doktor bulunmaktadır. Bunun için isteğinize bağlı olarak genel cerrahi  ya da cildiye polikliniklerine gidebilirsiniz. Bunun için iki bölümde yapılacak olan tedaviler için gerekli işlemleri yapacaktır.

Omuzda yağ bezesi, insanlarda cildin alt kısmında meydana gelen yağ birikmeleridir. Tam olarak nedeni bilinmese bile birçok araştırmaya göre genetik sorunlardan dolayı diğer insanlarda da meydana gelebilmektedir. Bu nedenle aile içerisinde  görülen yağ bezesi sorunları, ailenin diğer bireyleri içinde ileri ki dönemlerde problem haline gelebilir. Bunun için erken teşhise önem vermeniz sizin için iyi olacaktır. Eğer meydana gelen omuzda yağ bezesi sorunu, görüntü olarak sizler için herhangi bir sorun teşkil etmiyorsa, bu durumlarda omuzda yağ bezesini aldırmayabilirsiniz. Eğer bu durum sizler için bir sorun niteliği taşıyorsa, kesinlikle gerekli olan tedavi uygulamalarını yapmalısınız. 
]]>
Kasıkta Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/kasikta-yag-bezesi.html Mon, 19 Nov 2018 13:45:50 +0000 Kasıkta yağ bezesi: deri altında belirli noktalarda birikerek dışarıdan görülebilir bir halde kişide var olabilir. Yağ bezeleri kasık  dışında vücudun her bölgesinde oluşabilir. Kasıkta oluşan yağ bezeleri zararsızdır ve Kasıkta yağ bezesi: deri altında belirli noktalarda birikerek dışarıdan görülebilir bir halde kişide var olabilir. Yağ bezeleri kasık  dışında vücudun her bölgesinde oluşabilir. Kasıkta oluşan yağ bezeleri zararsızdır ve kişiye herhangi bir problem yaşanmasına neden olmaz. Çoğu zaman iyi huylu kist olarak bilinen yağ bezeleri tıp dilinde lipom olarak adlandırılır. Kasıkta deri altında biriken yağ bezesi genellikle yumuşaktır ve elinizle baskı yaptığınızda hareketlilik hissedilebilir. Kasıktaki yağ bezeleri kadınları ve erkekleri aynı oranda etkiler. Fakat kadınlarda yağ bezesi genellikle tek olarak oluşurken erkeklerde ise yağ bezeleri çoğul olarak küçük küçük ciltte belirmektedir. Yağ bezesi genellikle orta yaş insanlarda oluşmaktadır. Bedenin en hassas bölgelerinden biri olan kasık bölgesinde oluşan yağ bezesi genellikle küçük bir boyuttadır ve ağrıya neden olmaz. Fakat bazı yağ bezeleri bezelye büyüklüğüne ulaşabilir. Birkaç cm çapında yağ bezelerine nadiren  de olsa rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra yağ bezelerinin bir kısmı kişide ağrı oluşmasına neden olabilmektedir. Bunun sebebi ise kasıkta oluşan yağ bezesinin konumu sebebiyle oluşmaktadır. Yağ bezesinin oluştuğu bölgede bezenin sinire baskı uygulaması çok nadiren de olsa o bölgede ağrı oluşmasına neden olabilir. Yağ bezesi oluşumu genellikle küçük kistler halindedir. Fakat yağ bezesi beklenmeyen bir hızda büyümüş ise zaman kaybedilmeden doktora gitmeniz gereklidir.

Kasıkta yağ bezesi tedavisi:
Kasıkta oluşan yağ bezesi rahatsız edici boyutta ise yağ bezesinin neden oluştuğuna dair teşhis olduktan sonra küçük bir operasyonla alınmaktadır. Ayrıca deri hastalıkları uzmanının kararına göre liposakşın veya iğneli tedavi yöntemi de uygulanabilir.

Kasıkta yağ bezesi ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler:
 • Doktorun tüm tavsiyesi ihmal edilmeden uygulanmalıdır.
 • Beslenme programı hazırlanarak düzenli ve sağlıklı beslenmek gerekmektedir.
 • Yağlı yiyeceklerden uzak durmak gereklidir.
 • Kasıkta oluşan yağ bezesinin sebebi ameliyat öncesinde teşhis edildiği için tekrarlamaması için bulguların ortadan kaldırılması ve tedavi edilmesi gereklidir.
]]>
Göz Altı Yağ Bezeleri https://www.yagbezesi.gen.tr/goz-alti-yag-bezeleri.html Mon, 19 Nov 2018 16:19:01 +0000 Göz altı yağ bezeleri, gözaltı bölgesinde sıkça görülen yağ bezeleri hem erkek hem de kadınlarda çok sık görülmekte olup, estetik açıdan görünümünü önemli ölçüde etkilemektedir. Göz altı yağ bezelerinin Göz altı yağ bezeleri, gözaltı bölgesinde sıkça görülen yağ bezeleri hem erkek hem de kadınlarda çok sık görülmekte olup, estetik açıdan görünümünü önemli ölçüde etkilemektedir. Göz altı yağ bezelerinin oluşumunda anne ve babadan geçen genlerinde büyük etkisi vardır. Ancak kalitesiz yaşam süren kişilerde, kolesterol, trigliserid rahatsızlığı olan kişilerde damarların yağlanması sebebiyle hücrelere yeterli miktarda taze kanın ulaşmamasından kaynaklanan yüzde ve göz altı yağ bezeleri daha sık görülmektedir.

Yağ bezesi cilt altında biriken yağ hücrelerinin oluşturduğu, yumuşak kistlerdir. Genellikle deri ile kas arasına yerleşmektedirler. Vücutta yağ hücrelerinin yoğun bulunduğu bölgelerde oluşmaktadırlar. Yağ bezeleri genellikle yumuşak ve ciltte çıkıntı şeklindedir.

Göz altı yağ bezeleri nasıl geçer

Göz altı yağ bezelerinin yok olması için et, peynir yememek, çok fazla çay ve kahve içmemek gerekir. Uykusuzluk, çok fazla ağlama ve yorgunlukta en büyük etkenler arasındadır.

Her yaştaki göz altı yağ bezelerinin tedavisi için en önemli şey yüzün düzenli bir şekilde temizlenmesidir. Bebeklerin veya küçük çocukların yüzleri günde en az bir kere, ergenlerin ve erişkinlerin yüzü günde iki kez yıkanmalıdır. Yüzü yıkarken ılık su ile yıkamaya dikkat edin. Ilık su gözeneklerin açılmasını sağlamaktadır. Temiz yumuşak bir havlu ile veya kağıt havlularla yüzü sadece dokundurarak kurulayın. Ergenler veya yetişkinler yüzlerini yüz temizleyicilerle yıkamalıdır. Özellikle ölü hücreleri temizleyen ürünler kullanmanızda fayda vardır. Ergen ve yetişkinler, göz altı yağ bezelerinin oluşmasını engelleyecek ve tedavi edecek, ölü hücreleri temizleyecek temizleyiciler kullanmalıdırlar.

Cildinizi güneşten korumalısınız. Güneşin verdiği olumsuz etkiler göz altı yağ bezelerinin daha da büyümesine ve kötüleşmesine neden olacaktır. Güneş yanıkları da aynı zamanda yağ bezelerinin çoğalmasına neden olacaktır. Bu nedenle güneş ışınlarından korunmak göz altı yağ bezelerinden çabuk kurtulmanızı sağlar.

Ağır makyaj malzemeleri kullanmak. Göz altındaki yağ bezelerini makyaj ile gizlemek sadece tedavisini güçleştirmektedir. Makyaj ve ağır kozmetik malzemeler kullanmak cilt gözeneklerini kapatır ve ölü hücrelerin oluşmasını ve temizlenmesini engeller.

Retinolü cildinize uygulayabilirsiniz. Retinol losyonunu cilde uygulamadan önce yüzünüzü temizleyin ve yarım saat bekleyin. Gece yatmadan önce işlemi yapın. En iyi sonuç için retinol losyonunu göz altı yağ bezelerinin üstüne uygulayın. Cildin üst tabakasının soyulmasını ve dökülmesini sağlamaktadır.  

Cildinizi temiz tuttuğunuzda ve ölü hücreleri temizlediğiniz de göz altı yağ bezeleri bir kaç hafta da kendiliğinden rahatsızlık vermeden ve büyümeden kaybolabilir. Onları sıkmaya ve koparmaya çalışmak yüzünüzde lekeye ve size acı vermeye neden olabilir. Fakat yüzünüzü temizlediğiniz halde göz altı yağ bezeleri kendiliğinden geçmiyorsa, giderek çoğalıyor ve büyüyorsa uzman bir hekime başvurmanız gerekir. Gerekirse profesyonel bir hekim tarafından cerrahi operasyon yapılabilir.

Göz altı yağ bezeleri görmeyi olumsuz etkileyecek bir duruma neden değildir. Ancak temizlenmez ise büyüdükçe yüzde kötü bir görüntüye neden olur. Tedavi şekillerinde bir çok yöntemler uygulanmaktadır. En etkili olanı uzman bir hekim tarafından yapılan cerrahi operasyonlardır. Lazer işlemleri de yapılabilir fakat lazerde yapılsa göz altı yağ bezeleri alınırken cilde dikiş atılmaktadır. Gözdeki yağ bezelerinin çok fazla büyümeden alınması operasyonu kolaylaştırmaktadır. Ortalama süresi 5 -10 dakika kadar kısa bir süredir. Ancak yağ bezeleri ne kadar büyükse operasyon işi de o kadar uzun ve zor olmaktadır. Göz altı yağ bezeleri için lazer, elektro cerrahi, peeling, operasyon kryoterapi gibi tedavi çeşitleri doktorun yönlendirmesine bağlı olarak bu tedaviler uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

]]> Yağ Bezesi Aldırma https://www.yagbezesi.gen.tr/yag-bezesi-aldirma.html Tue, 20 Nov 2018 05:07:47 +0000 Yağ bezesi aldırma, vücudun herhangi bir bölgesinde gelişip, kapsülle çevrili yağ dokusundan oluşan hafif bir tümördür. Yağ bezesi en fazla derinin alt kısmında gelişir ve derinin altındaki yağ bezeleri yumru tarzı Yağ bezesi aldırma, vücudun herhangi bir bölgesinde gelişip, kapsülle çevrili yağ dokusundan oluşan hafif bir tümördür. Yağ bezesi en fazla derinin alt kısmında gelişir ve derinin altındaki yağ bezeleri yumru tarzında ele gelir, deriye tamamen yapışık değildir. Tutulduğunda hareket ettirebilir.

Yağ bezesi nasıl geçer

Yağ bezesi kendiliğinden geçme ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle yağ bezesinin cerrahi tekniklerle deri altından çıkartılması gerekir. Mil yum denilen ve yüzlerde çıkan yağ kistlerinin tedavisinde ten bakımı kimyasal ilaçlarla, buharla gözenekler genişletilip temizlemesi, uzmanlar kontrolünde yağ lazer metotlarıyla ten bölgesinden çıkarma biçiminde yapılabilir. Lazerlerle yapılan tedavi çoğu zaman iz bırakmadan tamamlanır. Hassas bölgelerde yani göz çevresinde oluşan bu yağ kistleri plastik cerrahi doktorlardan yararlanarak yada lazer gibi metotlarla tedavi edilebilir. 

Ameliyatla yağ bezesi aldırma

Yağ bezesi denilen büyük deri altı, sırt, koltuk altı, baş  yada bir başka derinin bulundu herhangi bir yerde lokalize olup cerrahi teknik kullanılarak ameliyatı yapılıyor. 5-10 çapında olan lipomlar sınırlı, sırf o bölgeyi uyuşturmak için anestezi uygulayarak deri boyutlarına göre açılıp yağ bezesinin kapsülüne zarar vermeden etrafça kapsülle birlikte alınır. Büyük lipomlarda tek fark özellikle sırt gibi kolduk altı gibi zorlu alanlarda olan lipomlarda veya aşırı sayıda olan lipomlar genel anestezi gereksimi olabilmektedir. Hasta uyutulup ameliyat tamamlanır. Ameliyat sonrası antibiyotik verilerek ve ağrı kesici ilaçlar verilerek hasta desteklenir. Ağrı 2-3 gün arasında yok olur. 8-10 gün benzeri dikişler alınır. Hastadan 2 gün boyunca lipomun alındığı bölgeyi yıkamaması ve su ile temas olmaması için özen gösterilmesi istenir. Bunu yapmadığı müddetçe enfeksiyondan korunma ve yara iyileşme hızında artış beklenmesi söz konusu olamaz. Tamamen sudan ve korunması gerekir. 

 • Yağ bezesi çapı 2-3 cm iken aniden büyümeye başlamışsa 10 cm ve üstüne gelmişse,                                                                    
 • Yağ bezesi görünür şekilde bir yerdeyse veya estetik görüntüye sebep oluyorsa,                                                                            
 • Yağ bezesi lokalizasyonunda sinirlere yakın bölgelerde yerleşmişse ve ağrıya sebep oluyorsa                                                                         
Doktora kontrol ettirilerek alınması sağlanabilir. Yağ bezesinin iyi olduğu çevresinin bir kapsülle sarılı olduğundan gösterebilir. Deri ultrasongrafisi çoğu zaman bu durumu anlama yeterli sayılabilir. Bu yöntemle de cerrahi hekim vasıtasıyla çıkartılır ve patolog vasıtasıyla kanser hücresinin varlığı ya da yokluğu saptanabilir.
]]>
Bacakta Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/bacakta-yag-bezesi.html Tue, 20 Nov 2018 10:59:03 +0000 Bacakta yağ bezesi, Genellikle deri ile alttaki kas arasında oluşan, yumuşak yapılı kistlere yağ bezesi denir. Vücutta yağ hücrelerinin bulunduğu yerlerde görülme ihtimalleri vardır. Dokunulduğunda yumuşak ve hareket eden bir y Bacakta yağ bezesi, Genellikle deri ile alttaki kas arasında oluşan, yumuşak yapılı kistlere yağ bezesi denir. Vücutta yağ hücrelerinin bulunduğu yerlerde görülme ihtimalleri vardır. Dokunulduğunda yumuşak ve hareket eden bir yapıdadırlar. Vücutta bacakta yağ bezesi görülme olasılığı yüksektir. Yağ bezeleri görünen bölgeler, bacakta yağ bezesi, omuzda yağ bezesi, sırtta yağ bezesi, sırtta yağ bezesi ve göğüste yağ  bezesidir. Fakat bu bölgelerin dışında yağ dokusu bulunan herhangi bir yerde oluşma ihtimali de vardır.Bacakta yağ bezesi deri altında nohut büyüklüğünde  yada birkaç cm çapında olabilmektedir. Bazı durumlarda ise gözle dışarıdan görülmeyecek şekildedir. Bacakta yağ bezesi her yaş gurubunda görülebilir. Ancak yetişkinlerde bacakta yağ bezesi görülme olasılığı yüksektir. Bacakta yağ bezesi kadın ve erkeklerde eşit oranda görülür ancak kadınlarda bacakta yağ bezesi daha çok tek yağ bezesi halinde iken erkeklerde bu durum değişkenlik göstererek çoklu yağ bezesi şeklinde görülür. Günümüzde bacakta yağ bezesi yaygın bir hastalık olarak her 100 kişiden 1'inde bu durum görülebilmektedir. Bacakta yağ bezesi kansere dönüşmez ancak bacakta görülen bu yağ bezeleri ne benzeyen kist fark edilirse bu durum doktor tarafından yapılacak inceleme sonucunda teşhis edilip ona göre tedavi şekli uygulanır. 

Bacakta yağ bezesi görülme nedenleri,Vücutta görülen yağ bezelerinin bazıları uzun zaman aynı büyüklükte kalabilir. Bunun yanı sıra bazen yavaştan olsa büyüme gözlenebilir. Bacakta yağ bezesi görüldüğü takdirde muhakkak doktora gidip muayene olmak gerekmektedir. Yağ bezesinin büyüyüp büyümeyeceğini önceden anlamak mümkün değildir. Yağ bezesi oluşmasının bilinen en büyük nedeni hızlı kilo alımıdır. 

Bacakta yağ bezesi tedavisi, Bu yağ bezeleri zararsızdır ve herhangi bir ciddi sonuca neden olmaz. Ancak iyi huylu olup olmadığını anlamak için için doktor tarafından teşhis edilmelidir. Bunun için doktor parça alıp test yapmak isteyebilir. Testin sonucunda iyi huylu olduğu anlaşılan bacakta yağ bezesi alınıp alınmaması kişinin tercihine kalmış bir durumdur. Bazen bacakta yağ bezesi estetik olarak güzel durmadığından dolayı alınmasını talep edebilir. Bu durumda lokal anestezi uygulanarak kısa süren bir operasyon ile bacakta yağ bezesi alınır. Bacakta yağ bezesi şikayeti ile ilgili genel cerrahi veya ciddiye doktoruna gidilir. Sizde bacakta yağ bezesi problemi yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktora gidip muayene olmanız gerekir. Geçmiş olsun. 
]]>
Kulak Memesinde Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/kulak-memesinde-yag-bezesi.html Wed, 21 Nov 2018 10:30:15 +0000 Kulak memesinde yağ bezesi oluşmuşsa ve elinizi dokunduğunuzda yağ bezesi oluştuğunu fark etmişseniz panik yapmamanız gerekir, korkulacak bir durum yoktur. Yağ bezesi vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir, genelde bu y Kulak memesinde yağ bezesi oluşmuşsa ve elinizi dokunduğunuzda yağ bezesi oluştuğunu fark etmişseniz panik yapmamanız gerekir, korkulacak bir durum yoktur. Yağ bezesi vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir, genelde bu yağ bezeleri iyi huyludur. Ancak dikkat etmeniz gereken konular elinizle yağ bezeleri ile oynamamak, patlatmamak gerekir. Eğer yağ bezelerini sıkıp patlatırsanız yağ bezesinin bulunduğu bölge enfeksiyon kapıp şişerek kırmızı ve ağrılı bir şekil alarak başka rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Yağ bezesi cilt altında biriken yağ hücrelerinin oluşturduğu, yumuşak kistlerdir. Genellikle deri yüzeyinde deri altında yerleşmektedirler. Yağ bezeleri vücutta yağ hücrelerinin yoğun bulunduğu bölgelerde daha sık görülmektedir. Yağ bezeleri genellikle yumuşak ve ciltte çıkıntı şeklindedir. Vücutta yağ bezesi oluşumuna hangi faktörlerin neden olduğu uzman doktorlar tarafından tam olarak bilinmemektedir. Fakat pek çok hastanın ailesinde yağ bezesi hikayesi olması nedeniyle, bu şikayetin kalıtsal olabileceği düşünülmektedir. Hatta bazı uzman hekimler, yağ bezelerinin oluşumunda daha çok hareketsiz kişilerde görüldüğünü söylemektedirler.

Bazı kişilerde yağ bezeleri çok fazla görülmektedir. Yağ bezeleri küçük ve renksiz şişlikler halinde kendini göstermektedir. Genel olarak zararsızdırlar ve bir şırınga yardımı veya farklı yöntemler ile yağ bezeleri alınarak bölge temizlenebilir. Bu yöntemler ancak uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır. Kulak memesinde yağ bezesi temizleme işi dikkatli ve profesyonel uzman bir kişi tarafından yapılması büyük bir önem taşımaktadır. Aksi halde enfeksiyon kaparak daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Kulak memesinde yağ bezesi sık olmamak kaydıyla nadiren görülen yağ bezeleridir. Beyaz ve sarımsı renkte olan, genelde yüzeysel oluşan 1 -2 mm çaplı, kabarık ve yuvarlak şeklinde cilt yüzeyinde görülmektedir. Genelde bir kaç hafta içinde kendiliğinden geçen yağ bezeleridir. Yağ bezelerinin ağzı steril edilmiş iğne yada bisturil ile temizlenebilmektedir. Ayrıca içeriğinde A vitamini çok olan kremlerden de faydalanabilir. Bazı durumlarda da lazer tedavisi, elektro cerrahi, şırınga ile çekme gibi yöntemler ile de tedavi edilir.

Genel olarak kulak memesinde oluşan yağ bezeleri iyi huyludurlar, gözle bakıldığında çok iyi fark edilmezler fakat elle dokunulduğu zaman fark edebilirsiniz. Kulak memesinde yağ bezesi zamanla kendiliğinden geçecektir. Eğer ki yağ bezesi kendiliğinden uzun bir süredir geçmiyorsa ve arada bir ağrı yapıyorsa acil uzman bir hekime başvurmanız gerekir.

Kulak memesinde yağ bezesi nadiren ağrı yapmaktadır. Ağrı yaptıklarında bunun nedeni yağ bezesinin bulunduğu bölge itibariyle sinirlere baskı yapmasından kaynaklı olabilir.

Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis yaşamı kurtarmaktadır. Kulak memesindeki yağ bezesi uzun bir süre geçmiyorsa ve ağrı yapıyorsa uzman bir hekime başvurmanız sırasında doktorlar size kesinlikle bir tedavi yöntemi uygulayacaklardır. Genelde bu yağ bezeleri önemsizdir ama ağrı yapıyorsa doktora başvurmakta fayda vardır.
]]>
Baştaki Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/bastaki-yag-bezesi.html Thu, 22 Nov 2018 03:11:13 +0000 Baştaki yağ bezesi, Baş bölgesinde görülen şişliklerin bir kısmı kistler, bir kısmı da yağ bezeleridir. Yağ bezeleri vücudun hangi bölgesi olursa olsun yağ hücrelerinin bir noktada kontrolsüz büyümesiyle meydana geli Baştaki yağ bezesi, Baş bölgesinde görülen şişliklerin bir kısmı kistler, bir kısmı da yağ bezeleridir. Yağ bezeleri vücudun hangi bölgesi olursa olsun yağ hücrelerinin bir noktada kontrolsüz büyümesiyle meydana gelir. Yağ bezeleri bir kapsül içinde büyür. Dışarıdan bakıldığında gözle görülür biçimde şişlikler oluşturur. Bölgede ağrıya sebep olur. Uzmanlarca, genellikle iyi huylu tümör olarak görülür. Nadiren de olsa kötü tümöre çevirdiği tespit edilmiştir. Şişlik olması görsel olarak kişiyi rahatsız eder. Yağ bezesinin elle sıkılması, iltihaplanmaya yol açabilir. İltihaplanma sonucu kapsül patlar, cerahat dışarı akarsa yağ bezesinin olduğu bölge de kalıcı çukurluk kalabilir. Başta yağ bezesinin neden oluştuğu tespit edilememiştir. Genetik faktörlerden oluştuğu görüşü hakim olmakla beraber, metabolik hastalıklar ve beslenme etkenlerinin de rolü olabileceği düşünülmektedir. Yağ bezeleri 20 ile 40 yaşları arsındaki kişilerde görülmektedir.

Yağ bezeleri deri altında oluşmalarının birinci nedeni ter bezlerinin kanalları tıkamasıyla bölgedeki salgıların yağ bezelerini oluşturduğu fikri uzmanlarca kabul edilmektedir. Genellikle deri ve kas arasında oluştukları için ağrı yapmazlar. Bazı durumlarda yağ bezesi oluşumu sinir uçlarına temas eder. Bu durumda ağrılara sebep olur.

Baştaki yağ bezesi, Tedavi ağrıya bağlı düşünülür. Tek tedavisi olarak cerrahi müdahale görülmektedir. Yağ bezesi bir kapsülün içinde geliştiği için kapsülle birlikte alınması gereklidir. Kapsülle birlikte alınmazsa vücudun başka bölgelerinde tekrar çoğalarak ortaya çıktığı görülmüştür. Bu nedenle cerrahi müdahale ağrıların giderilmesi için düşünülmelidir. Baştaki yağ bezeleri görüntü itibarıyla kişileri rahatsız ettiği durumlarda vardır. Bu durum çok rahatsız edici değilse uzmanlar cerrahi operasyonu pek düşünmemektedirler. Yağ bezesi, ağrı veriyorsa, büyüklükleri çok belirginleşirse ve ani büyümeler görülürse cerrahi yöntemle alınmaktadır. Yapılacak cerrahi müdahalede mutlaka kapsül patlatılmadan yağ bezesi tüm olarak alınmalıdır. Yağ bezelerinin bilinen başka da tedavisi yoktur.
]]>
Bilekte Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/bilekte-yag-bezesi.html Thu, 22 Nov 2018 08:37:54 +0000 Bilekte Yağ Bezesi, Tıp dilinde lipom olarak bilinen bu rahatsızlık, bedenimizin her bölgesinde gelişebilen, deri altında toplu bir şekilde kapsül içinde oluşan yağ dokusudur. Bilekte yağ bezesi, bileğin daha çok iç taraf Bilekte Yağ Bezesi, Tıp dilinde lipom olarak bilinen bu rahatsızlık, bedenimizin her bölgesinde gelişebilen, deri altında toplu bir şekilde kapsül içinde oluşan yağ dokusudur. Bilekte yağ bezesi, bileğin daha çok iç tarafında gelişerek bir biri ile bağlantılı fakat esnek yapısı nedeni ile bağımsızmış gibi hareket edebilen parmak ile sıkılınca ağrı yapmayan yumuşak fakat görüntü bozukluğu yapan bir rahatsızlıktır. 

Ağrıya neden olan bilek yağ bezeleri iltihaplı bezelerdir. Ağrının nedeni ise hem diğer yağ bezesine göre sert olması hemde vücut direncinin iltihapla birlikte yorgunlaşmasıdır. Vücudumuzun her hücresinin büyüyüp çoğalması gibi yağ hücreleri de çoğalırlar. Bu büyüme bazen kontrolsüz artarak sakat bir bilek görüntüsüne dönüşür. Yağ bezeleri genel olarak otuzlu yaşlarda görülür. Kadınlarda görülme olasılığı daha fazladır. 

Bilekte yağ bezesi oluşmasının nedeni nedir

Yağ bezeleri insan sağlığı açısından çok fazla hayati tehlike oluşturmadığından bilimsel araştırmalarda bu rahatsızlığın genel tedavi yöntemleri yani iltihap gidericiler, ağrı kesiciler ve ameliyat şeklinde olmuştur. Bu nedenle yağ bezelerinin oluşum nedeni ile ilgili çok fazla araştırma bulunmamaktadır. 

Yapılan sınırlı araştırmalarda ise, aynı yere sürekli darbe, genetik yatkınlık, testesteron seviyesinde yükseklik, stres, kolesterol, trigliserid, lipoprotein yüksekliği ve bilekte yağ bezesi oluşumunu tetikleyecek diğer metobolik hastalıklar bilekte yağ bezesi oluşumunu tetiklemektedir.

Bilekte yağ bezesi tedavisi

El bileğinde ki bezeler nadiren de olsa kendiliğinden geçer. Yağ bezelerinin içerik ve yoğunlukları farklılık gösterir, bu nedenle bezenin türüne göre tedavi şekli belirlenir. El bileğinde ortaya çıkan bezeler için ilk uygulama cilt doktoruna gitmek olmalıdır. Doktorunuz ilk önce bir dizi diyet programı uygulamanızı isteyecektir. Diyet programında ağırlıklı olarak yağsız, tuzsuz ve şekersiz yiyecekler önerilecektir. El bileğinde ortaya çıkan yağ bezelerinin büyüklüğü değişkenlik gösterir, büyüklük eğer çok rahatsız edeci boyuta gelmiş ve diyet sonunda etkili sonuç alınmaz ise lokal anestezi altında ameliyat yapılacaktır. Küçük bir beze için ameliyat önerilmez.
]]>
Testiste Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/testiste-yag-bezesi.html Fri, 23 Nov 2018 06:29:42 +0000 Testiste Yağ Bezesi, genellikle beze adı altında söylenmektedir. Bu sorunla genellikle bütün erkekler karşı karşıya kalmıştır. Aslına bakılırsa bu yağ bezeleri vücudun her bölgesinde görülmektedir. Bu bezeler ağrısız v Testiste Yağ Bezesi, genellikle beze adı altında söylenmektedir. Bu sorunla genellikle bütün erkekler karşı karşıya kalmıştır. Aslına bakılırsa bu yağ bezeleri vücudun her bölgesinde görülmektedir. Bu bezeler ağrısız ve çoğunlukla zararsızdır. Ama bazı büyük bezeler büyür ve ağrılı olur. Bu gibi durumlarda alınabilecek en iyi önlem bir doktora başvurmaktır. Testiste Yağ bezesinin boyutları ölçü olarak değişiklik gösterebilir. Ama en yaygın olanı orta boy yağ bezeleridir. Ancak bu yağ bezeleri, bazende beklenenin tam aksine sorun teşkil edebilir. Bahsedilen bu sorun testiste yağ bezesinin iltihaplanma göstererek enfeksiyon kapma durumudur. Genellikle oluşan yağ bezeleri ölçü olarak değişmez aynı kalır. Bulunan bu yağ bezeleri uzun süre yerinde kalırsa boyutlarında ufak ta olsa bir büyüme söz konusu olabilir. Eğer söylenenin aksine büyüme gözle görülür biçimde ise hemen ihmal edilmeden bir uzman doktora gidip tedavi edilmelidir. Çünkü büyüyen bir yağ bezesi tesislerde sorun ortaya koyabilir. Hastalığın ilk aşamasında tedavi edilmezse sonrasında daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir.  

Testiste Yağ Bezesi Belirtileri Nelerdir;
 • Testiste Yağ bezesi, genellikle çoğu zaman hastada ne ağrı yapar, nede bir belirti gösterir. Yağ bezeleri genel anlamda iyi huylu ve zararsız olurlar. 
 • Hissettiğimiz sertlik ağrı yapmıyorsa, ve ölçüleri de değişmiyor ve renk tonu değişiklik gösteriyorsa panik yapmayın ve boşa endişelenmeyin. Kötü bir durum olduğu zaman zaten bölgesel anestezi ile alınabilir. 
 • Bahsettiğimiz şekilde eğer şikayetler gelişirse ağer, tanı büyür, ağrı yapar ve renk değiştirirse mutlaka hiç zaman kaybetmeden hemen bir ürologla irtibata geçiniz ve tedavi altına alınız. 
Testiste Yağ Bezesi Tedavi Yöntemleri;
 • Hasta testiste Yağ bezesi şikayetiyle bir doktora başvurabilir. Ardından hasta cildiye servisine yönlendirilir. Cildiye uzmanı ise testiste Yağ bezesinin iyi huylu olup olmadığının kararını verir.  
 • Ayrıca testiste Yağ bezesinin başka rahatsızlıklara da neden olup olmadığını kontrol edecektir. Mevcut olan yağ bezesi ölçü olarak küçük isehasta zaten bu bezeyi kendi kendine de gözlem altında tutabilir, kontrol edebilir. 
 • Testiste Yağ bezesi büyüme yapmıyorsa, renginde bir değişiklik olmuyorsa ve ağrı olmuyorsa bu bezeninin iyi huylu olmasına bağlı olur. 
]]>
Bebeklerde Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/bebeklerde-yag-bezesi.html Sat, 24 Nov 2018 06:09:40 +0000 Bebeklerde Yağ Bezesi: Yağ bezesi cilt altında bulunan yağ hücrelerinin meydana getirdiği yumuşak bir kist çeşididir. Çoğunlukla deri ile alttaki kas arasında bulunur. Vücudun yağ hücrelerinin bulunduğu herhangi bir bölgesinde Bebeklerde Yağ Bezesi: Yağ bezesi cilt altında bulunan yağ hücrelerinin meydana getirdiği yumuşak bir kist çeşididir. Çoğunlukla deri ile alttaki kas arasında bulunur. Vücudun yağ hücrelerinin bulunduğu herhangi bir bölgesinde oluşabilirler. Yağ bezeleri çoğunlukla yumuşak olurlar. Bu yağ bezelerinin üzerine temas edildiği zaman deri altında hafifçe hareket ederler veya yavaş bir şekilde kayma yaparlar. Bir yağ bezesi boyut olarak bezelye büyüklüğünde veya birkaç santimetre genişliğinde olurlar. Yağ bezesi bebeklerde ortaya çıkan hastalıklardan dolayı vücutlarının herhangi bir bölgelerinde meydana gelebilir. Bebeklerde  yağ bezesi oluşumu lenf bezlerinin şişmesi nedeni ile de  çıkabilir. 

Bebeklerde yağ bezesi neden oluşur Bebeklerde meydana gelen bezeler çoğu zaman enfeksiyon ve çeşitli hastalıklardan dolayı  sıkça rastlanan bir durumdur. Vücutta bulunan lenf bezlerinin dışarıdan gelebilecek bakteri ve virüslere karşı koruyucu özellikleri vardır. Bebek ve çocuklarda soğuk kış aylarında, soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklarda bademciklerin şişmesi gibi enfeksiyon hastalıklarında çene altında ve boyun bölgesinde bezeler oluşabilir. Üst solunum yolu rahatsızlığı geçiren bebeklerde boyun bölgesinde bulunan bezeler şişerek kendini belli eder. Bebeklerde ortaya çıkan yağ bezeleri zararsız olduğu için çoğunlukla tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Fakat yinede bu yağ bezelerinin  basit bir kist mi yoksa zararlı bir kist mi olduğuna doktorun muayene sonrası karar vermesi gerekir. Bebeklerde bulunan bu yağ bezeleri sertleşiyorsa, büyüyorsa, veya sağlık sorununa sebep oluyor ise doktorunuzun önerisi ile bu beze den küçük bir parça alınarak test yaptırılabilir. 

Bebeklerde yağ bezelerinin tedavisi; bebeklerde ortaya çıkan yağ bezeleri çoğunlukla boyun bölgesinde olur. Boynun her iki yanında bulunan yüze yakın lenf bezi vardır. Bunlar bademciklerde, damakta, boğazda, dilde ve boyunda beze meydana getirir. Meydana gelen enfeksiyonun sebebi bulunduğu zaman uygun bir antibiyotik tedavisi ile bezeler tedavi edilir. Boyunda bulunan bu bezeler şayet uzun süredir düzelmiyor ise lenf dolaşımına yakın olan bölgelere dikkat edilmeli ve o bölgeler üzerinde araştırma yapılmalıdır. Ayrıca bebeklerde geniz bölgesinde var olan bezeler ihmal edilmemelidir. Çünkü genizde meydana gelen hastalıklarda bazı tümör hastalıkları meydana gelebilir. Bebeklerde uzun süredir geçmeyen yağ bezeleri ameliyatla alınmalıdır. Çünkü bu bezeler hem görünüş bozukluğu olarak hemde sağlık bakımından ilerleyen dönemlerde tümör gibi kötü huylu hastalıklara dönüşerek bebek için tehlike yaratabilir. 
]]>
Ayakta Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/ayakta-yag-bezesi.html Sat, 24 Nov 2018 20:18:04 +0000 Ayakta Yağ Bezesi, oluşumu çok sık rastlanılmasa bile beze rahatsızlıklarının görüldüğü yerlerden birisi olarak dikkat çekmektedir. Aslında beze problemi çoğunlukla göbek ve sırt bölgesinde meydana gelir. Bununla birlikte Ayakta Yağ Bezesi, oluşumu çok sık rastlanılmasa bile beze rahatsızlıklarının görüldüğü yerlerden birisi olarak dikkat çekmektedir. Aslında beze problemi çoğunlukla göbek ve sırt bölgesinde meydana gelir. Bununla birlikte yüzde, boyunda, kasıkta ve bacaklarda olma ihtimali oldukça fazladır. Fakat ayakta ortaya çıkan bezelerin sadece ayak altı ve topuk bölgesinde meydana gelmesi mümkün değildir. Lakin bu iki bölgede sürekli olarak hareket halinde olması nedeni ile kolay beze oluşumu söz konusu değildir. Bunun yanında ayağın geriye kalan bütün bölgelerinde bu hastalığın meydana gelmesi söz konusudur. Hastaların bu konuda daha dikkatli olması gerekir. Ayakta yağ bezesi varlığı fazlası ile rahatsız edici bir durum olup bu rahatsızlığa yakalanan insanların bir an önce tedbir almasında yarar vardır. Bu nedenden dolayı beze oluşumu neticesinde ne gibi işlemlerin yapılacağını iyi bilmek gerekir. Aksi halde daha sonraki dönemlerde hastalığın farklı bir boyuta ulaşıp tehlike yaratabilmesi söz konusudur. İnsanın ayağı hassas bir yer olup bedenin bütün yükünü taşıması nedeni ile burada meydana gelen en ufak bir yaralanmanın nelere mal olabileceğini bilmesi gerekir. Ayakta Yağ Bezesi oluşumu neticesinde ayakta görülebilecek her türlü rahatsızlığı engellemek namına bir takım önlemler almak gerekir. Aksi halde yürüme sorunu ile karşılaşmak söz konusudur. Hastaların bu rahatsızlığa çok dikkat etmeleri gerekir. 

Ayakta Yağ Bezesi Yapılması Gerekenler: Ayakta beze oluşmasıyla beraber bir takım önlemler almak rahatsızlığın ilerlemesini önlemenin yanı sıra belirtilerini fark etmemiz halinde alınacak tedbirler sayesinde de hastalığın ortaya çıkmasını önleyebiliriz. Bu durum için ise alınması gereken tedbirleri iyi bilmek gerekir. Ayak Yağ Bezesi toplumumuzda çok sık rastlanılan bir rahatsızlık olup hastaların bu rahatsızlığı yaşamaları halinde bir an önce vakit kaybetmeden doktora gitmesi gerekir. Bu rahatsızlıkta erken teşhisin önemi büyüktür. Bu sayede ilerleyen zamanlarda ayaklarda meydana gelebilecek her türlü tehlikeye karşı da önlem alınmış olunacaktır. Ayakta yağ bezelerine karşı alınacak önlemler.
 • Düzenli ve dengeli beslenmek 
 •  Spor ve yürüyüş yapmak 
 •  Az ama sağlıklı beslenmek 
 • Sürekli dinlenmek gerek 
 •  Okul ve iş hayatında stres, korku ve kaygıdan uzak yaşamak 
 •  Doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmak 
Bütün bu belirtmiş olduğumuz önlemleri almanız halinde hastalığın ilerlemesine engel olmanız mümkündür. Bunun için alınacak olan önlemler tamamen size kalmıştır.

Ayakta Yağ Bezesi Tedavisi: Ayakta Yağ Bezesi rahatsızlığının meydana gelmesi halinde mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Çünkü bu durumun kendiliğinden geçmesini beklemeniz çok yanlış bir davranış olur. Zira bu rahatsızlık kendiliğinden iyileşmez. Bunun için bir takım tedbirlerin alınması gerekir. Ayakta yağ bezesi hastalığına karşı hiçbir ilacın faydası olmamaktadır. Herhangi bir bitkisel tedavinin kullanılması yalnızca vücut sağlığına iyi gelir. Bezelerin yok edilmesi için sadece cerrahi müdahalenin yapılması gerekir. Bu ameliyat çok basit olup sadece 5 dakika gibi kısa bir zaman almaktadır. Bu nedenden dolayı hastaların ameliyattan  korkmaması gerekir.

]]>
Çenede Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/cenede-yag-bezesi.html Sun, 25 Nov 2018 16:05:29 +0000 Çenede yağ bezesi: Çenede veya vücudun her bölümünde oluşabilen yağ bezeleri iyi huylu kist olarak da anılmaktadır.Tıp dilinde cilt altında oluşan yağ bezelerine  lipom adı verilmektedir. Vücuda ve sağlığa zarar vermeyen h Çenede yağ bezesi: Çenede veya vücudun her bölümünde oluşabilen yağ bezeleri iyi huylu kist olarak da anılmaktadır.Tıp dilinde cilt altında oluşan yağ bezelerine  lipom adı verilmektedir. Vücuda ve sağlığa zarar vermeyen herhangi bir probleme yol açmayan kistlerdir. Görünüm olarak kişiye olumsuzluklar yaşatabilir fakat ağrıya, acıya veya diğer değişik problemlere yol açmaz. Çenede oluşan yağ bezesi yani lipomlar deri altında yumuşak yağ dokusundan oluşmaktadır. Çene dışında yağ bezeleri genellikle kişinin sırt bölgesinde, omuzlarında,  ve göğüs bölgesinde oluşmaktadır. Çenede yağ bezesi çeşitli sebeplerle oluşmaktadır. Çoğu zaman büyümeyen küçük ve beyaz bir renkte olan yağ bezeleri bazı durumlarda daha büyük bir şekilde oluşur. Hatta birkaç cm çapına ulaşabilir. Bezelye büyüklüğüne kadar büyüyen yağ bezelerine nadirde olsa rastlanabilmektedir. Çenede yağ bezesi, cildin alt kısmında yağ hücrelerinin toplanarak oluşturdukları yumuşak yapıdaki kistlerdir. Hatta elinizle baskı yaptığınızda az bir hareketlilikte hissedebilirsiniz. Vücutta oluşan yağ bezelerinin bir kısmını görmeniz mümkün değildir. Bunun nedeni ise yağ bezesinin dışarıdan görülmeyecek bir şekilde vücudun iç kısımlarında oluşmasıdır. Yağ bezeleri ergenlik döneminden başlayarak 40 yaşına kadar oluşabilmektedir. Yağ bezeleri daha çok kas ve deri arasında oluşmaktadır. Çenede oluşan yağ bezelerinin kendiliğinden geçmesi oldukça zordur. Bu nedenle yağ bezesinin sizi rahatsız ettiği durumlarda deri hastalıkları uzmanına baş vurarak yağ bezesinin nedeni araştırıldıktan sonra tedavi olmanız mümkündür. Çenede oluşan yağ bezeleri nadiren olsa da kişide ağrı ve acıya neden olabilir. Bunun nedeni ise oluşan yağ bezesinin konumudur. Yağ bezesinin oluştuğu yerin sinire baskı yağması kişide ağrı ve acı hissedilmesine neden olmaktadır.

Çenede yağ bezesi neden olur:
 • Kişideki yağ metabolizması ile ilgili rahatsızlıklar çenede yağ bezesi oluşumuna neden olmaktadır.
 • Kişide diyabet hastalığının var olması çenede veya yüzde yağ bezesi oluşumlarında etkilidir.
 • Karaciğer hastalıkları ciltte ve çene altında yağ bezesi oluşumlarına sebep olan faktörler arasında yer almaktadır.
 • Kalıtsal nedenlerle de çenede yağ bezesi gözlemlenebilir.
 • Sağlıksız, dengesiz ve yağ ağırlıklı beslenme çenede yağ bezesi oluşumunun en belirgin sebepleri arasındadır.
Çenede yağ bezesi tedavisi: Çenede oluşan yağ bezesi yani lipomlar yağ temelli olduğu için kompres veya diğer tedaviler yağ bezesini yok etmez. Çenedeki yağ bezesi zararsız olduğu için tedaviye ihtiyaç yoktur ve yağ bezesinin alınması da gerekmez. Fakat görünüm sizi rahatsız ediyorsa bu durumda yağ bezesi küçük bir operasyonla alınır. Kesinlikle evde iğne ile veya kesici aletlerle yağ bezesine müdahale etmeyin. Yağ bezesinin alınması için lokal anestezi uygulanmaktadır. Operasyon sonrasında iz kalmaz. Operasyon dışında liposakşın ve iğne tedavileri de çenede yağ bezesinin durumuna göre uygulanabilmektedir.
]]>
Memede Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/memede-yag-bezesi.html Mon, 26 Nov 2018 12:00:24 +0000 Memede yağ bezesi; Yağ bezeleri vücutta cilt altındaki yağ birikimlerinin oluşturduğu iyi huylu kitlelerdir. Bunlar vücutta genellikle sırtta, kafa derisinde, göğüs bölgesinde, genital organlarda görülse de, vücudun her yerind Memede yağ bezesi; Yağ bezeleri vücutta cilt altındaki yağ birikimlerinin oluşturduğu iyi huylu kitlelerdir. Bunlar vücutta genellikle sırtta, kafa derisinde, göğüs bölgesinde, genital organlarda görülse de, vücudun her yerinde etkili olmaları mümkündür. Yağ bezelerinin açıldığı anda, içerisindeki keratin nedeniyle kötü kokular meydana gelir. Kıllı bölgelerde fazla göze çarpma olayı olmasa da, zaman içerisinde buradaki kılların dökülmesine neden olabilmektedir. Vücutta oluşan yağ bezeleri cilt altında belirgin bir şekilde tümsekler meydana getirir. El yordamı ile kolaylıkla hissedilebilir vede görülebilir. Bu tür durumlarda da erken dönemde tedavisi yapılabilir. Yağ bezeleri genellikle fazla rahatsızlık vermeyen formlarda olsa da görünür yerlerde olması kişinin görüntü kirliliği olarak düşünmesine ve rahatsız olmasına neden olur.yağ bezelerinin büyüme durumlarının mutlaka değerlendirilmeye alınması gerekir. Çünkü nadiren de olsa, kötü huylu tümörlere dönüşme olasılığı her zaman vardır.

Bu yağ bezeleri bazen enfeksiyonlardan oluşan  ağrılardan ötürü iltihaplı yaralar oluşmasına neden olur. Dışarıdan yapılan müdahalelerde yağ bezesi dışarı çıkartılamadığında ufak bir operasyon ile alınabilmektedir. O yüzdende vücutta bulunan yağ bezeleri her zaman takip edilmelidir.

Memede yağ bezesi belirtileri; memede oluşan kitlelerin çok değişik şekilleri vardır. bunların arasında en çok görülenler kist, popillom ve adenomdur. Kist olarak adlandırılan bu kitleler genellikle memede birken vede zaman içerisinde kitle haline dönüşen yağ bezeleridir. Hepsinin hacmi şekli, oluşumu, yerleşim şekli farklılıklar gösterir. Kadınların yarısından fazlasında kitlesel meme değişiklikleri vardır. Memede oluşan yağ bezeleri genellikle selimdir ve kanser riski taşımaz. Memede bulunan yağ bezelerine lipomlar denir. Bu lipomlar değişik büyüklüklerde, ağrısız, tek ve yuvarlak şekillerde vede büyüklüklerde olabilmektedir. Çoğu zaman ağrısız meme kitlesi olarak adlandırılır. Ayrıca memede oluşan yağ bezeleri bazende kaza veya çarpma sonucunda gerçekleşebilir. Bu tür durumlarda yağ dokusu parçalanarak içerindeki yağlı dokuda sertleşme meydana getirir ve tıpkı bir kitle hissi yaratır. 

Memede yağ bezesi tanı ve tedavisi;

Memede yağ bezesi tanısı elle muayene ve röntgen, MR  veya ultrason testleri ile kolaylıkla belirlenebilmektedir. Memede oluşan yağ bezelerinin kendi kendine geçme gibi bir durumu söz onusu değildir. İlerleyen dönemlerde kanser olma olgusu da minimize oranlardadır. Fakat olma riski de her zaman vardır. genel olarak ağrısız ve etkisiz olmasının yanında sadece görsel bir rahatsızlık verebilir. Bunun içinde küçük bir cerrahi müdahale ilke bu yağ bezesi kitlesi alınabilmektedir. 
]]>
Göğüste Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/goguste-yag-bezesi.html Mon, 26 Nov 2018 18:42:39 +0000 Göğüste yağ bezesi, özellikle kadınlarda çok karşılaşılan bir durumdur. Kadınlarda bulunan meme dokusunun erkeklerde yoğun olarak görülmemesi nedeniyle oluşan yağ bezeleri en çok kadınlarda görülmektedir. Bilindiği gibi s Göğüste yağ bezesi, özellikle kadınlarda çok karşılaşılan bir durumdur. Kadınlarda bulunan meme dokusunun erkeklerde yoğun olarak görülmemesi nedeniyle oluşan yağ bezeleri en çok kadınlarda görülmektedir. Bilindiği gibi sadece göğüste oluşan yağ bezeleri değil, insan vücudunun tüm bölgelerinde oluşan yağ bezeleri çeşitli büyüklüklerde olabilmektedir. Bu nedenle göğüste yağ bezesi, direk olarak diğer yağ bezelerinden farklılık gösterecektir. Günümüzde kadınları etkisi altına alan meme kanserinin en önemli belirtisi göğüste ya da göğüs ile koltuk altı arasında bulunan bölgede şişlik, beze oluşmasıdır. Yağ bezesinde de aynı şekilde şişlik gibi bir belirtinin ortaya çıkması nedeniyle bu yağ bezeleri, ilk başta kadınlarda meme kanseri olasılığı nedeniyle çok büyük korkulara neden olmaktadır. Bu nedenle göğüste yağ bezesi, ilk başta insanlar için korkutucu olabilir. Fakat bunun için yapılan muayeneler sonrasında sorunun bir yağ bezesi olduğu anlaşılır. 

Göğüste yağ bezesi ne gibi belirtilere neden olur
Hem kadınlarda hem erkeklerde oluşabilecek göğüste yağ bezesi sorunları, bezenin göğüste bulunduğu yere göre, bezenin büyüklüğüne göre ve bezenin türüne göre değişiklikler gösterir. Bu neden birazdan söyleyeceğimiz göğüste yağ bezesi belirtilerinin tümü bir kişide meydana gelmeyebilir. Bu belirtilerden sadece birkaçının görülmesi durumu çok daha fazladır.
 • Göğüste yağ bezesi sorununun bir belirtisi, daha önceden de belirttiğimiz gibi meydana gelen şişliklerdir. Göğüste oluşan yağ bezesi deri altında biriken yağa bağlı olarak şişlik oluşturacaktır. Oluşan şişlik direk olarak değişken bir büyüklükte olabilir. Yani bir kişide daha büyükken bir diğer kişide çok daha küçük olabilir. 
 • Bazı insanlarda göğüste yağ bezesinin görüldüğü bölgede sinirlerin yoğun olması nedeniyle bu yağ bezeleri göğüste bası oluşturarak direk ağrı problemlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Oluşan ağrı problemleri, kişide bu bezenin vermiş olduğu en büyük rahatsızlık olarak görülebilir. 
 • Yağ bezesi, oluşan bölgede yağ bezesi üzerine dokunulduğunda bu beze küçük bir şekilde bile olsa gezmeye başlar. Bu nedenle parmağınızı hafif bir şekilde yağ bezesine dokundurduğunuzda bu beze deri altında kayabilir. 
Göğüste yağ bezesinin tanısı nasıl konulur
Göğüste şişlik şikayetiyle doktora gitmiş olan insanlarda, bu şişliğe dışarıdan bakmayla ya da elle muayene yapmayla herhangi bir teşhis konulamaz. Bunun için tıbbi görüntüleme cihazları kullanılarak hastalarda oluşmuş olan yağ bezesinin tam olarak tanısı konulmaya çalışılır. Böyle rahatsızlıklar için kullanılacak en iyi tıbbi görüntüleme cihazı emardır. Hastanın göğüs bölgesinde çekilen emarlar direk olarak deri altında bulunan yağ bezesinin kendisini ortaya çıkarmasına neden olacaktır. Gerektiği zaman emar yöntemlerinden biri olan ilaçlı emar kullanılabilir. Bu şekilde tanı çok daha rahat bir şekilde konulabilir. 

Göğüste yağ bezesi tedavisi nasıldır
Göğüste oluşmuş olan yağ bezesi için tam olarak tanının konulması gerekmektedir. Aksi durumlarda hasta için herhangi bir tedavi yapılamaz. Tanı tam olarak konulduktan sonra ise direk olarak meydana gelmiş olan göğüste yağ bezesi için alınmaya uygun olup olmadığına bakılır. Eğer bu yağ bezesi alınabilecek bir bezeyse kişinin bu yağ bezesinden rahatsız olup olmadığına bakılır. Eğer kişi rahatsızlık duyuyorsa bu durumlarda göğüste yağ bezesi, yapılan cerrahi operasyonlarla alınır. Alınan yağ bezesi patolojik incelemelere sokularak iyi huylu olup olmadığına bakılır. 
]]>
Ensede Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/ensede-yag-bezesi.html Tue, 27 Nov 2018 01:02:31 +0000 Ensede Yağ Bezesi, Ensede meydana gelen beze bir enfeksiyon hastalığından dolayı meydana gelmiş ise bu bezeler büyümekte ve şişmektedir. Normal zamanda 1 cm’den küçük olarak meydana gelen bu bezeler 1.5 cm den büyük boy Ensede Yağ Bezesi, Ensede meydana gelen beze bir enfeksiyon hastalığından dolayı meydana gelmiş ise bu bezeler büyümekte ve şişmektedir. Normal zamanda 1 cm’den küçük olarak meydana gelen bu bezeler 1.5 cm den büyük boyutlara sahip oldukları zaman hastalık belirtisidir. Ensede meydana gelen bezeler çoğu zaman enfeksiyon bir hastalığın habercisidir. Kanserli bezeler ise ağrısız, oynar bir şekilde, lastik kıvamındadır. Bezelerin hassas, ağrılı, şiş ve kızarık olması enfeksiyondan kaynaklı olarak meydana geldiğinin habercisidir. İki hafta kadar süren beze şişkinliği normal karşılanabilir.Ama iki haftayı geçmiş ise akla tüberküloz, kanser veya viral enfeksiyonlar gelmelidir. Ensedeki bezelerin meydana geliş süresi 2-3 günlük ise enfeksiyona dayalı, 3 aylık bir sürede ise tümöre bağlı ve 3 yıllık bir geçmişi var ise doğumsal bir sebebe bağlıdır. Beze kanserleri boyun yada ense bölgesinden başlayabilir.

Ensede Yağ Bezesi Nasıl Takip Edilmeli: Bezeye eşlik eden anlamlı fiziksel inceleme bulgusu varsa mutlaka ciddi hastalıklara yönelik olarak araştırılmalıdır. Eşlik eden bir sebep yoksa 2-3 hafta takip edilir. Bu sırada antibiyotik kullanılabilir. 2-3 haftalık izleme neticesinde bezeler tekrar değerlendirmeye alınır. Beze boyunda büyüme var ise ileri tetkikler yapılır. 2-3 haftalık izlemede beze aynı boyutta sabit olarak devam ediyorsa bir 2-3 hafta daha takip edilir. Gerekirse beze'den teşhis için biyopsisi alınmalıdır. Yaygın olan beze büyümeleri her zaman ciddi hastalıkların habercisidir. Hastalığın ayrıntılı olarak hikayesi ve fizik muayenedeki inceleme tanıda çok faydalıdır. Viral enfeksiyonlarla lösemiler ve ileri dönem beze kanserleri yaygın olarak lenf bezesi büyümesine sebep olurlar. Ensede beze var ise kesinlikle uzman bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. 

Ensede Yağ Bezesi Tedavisi: Ensede beze oluşumunun değişik bir çok sebepleri olabilir. Bunların en başında boyun hareketlerinin düzensizliğinden veya yanlış hareketlerden dolayı meydana gelen kasılma ve damarların üst üste binmesi ile olan şişliklerdir. Böyle zamanlarda ensede bezenin meydana gelişi çoğu zaman şişlik, kırmızılık ve ağrılı bir şekilde olur. Bu durum kas zedelenmesi veye fazla kasılmadan olduğu için masaj çok iyi bir tedavidir. Masajın yanı sıra fizik tedavi ile bu ağrı ve şişlikler düzelebilir. Ensede şişlik nedenlerinden birisi de, kişide meydana gelen kanser belirtisi olabilir. Bu durumda tümör olasılığı olabileceği için acil olarak uzman bir hekime gidilmelidir. Ensede beze, şişlik şayet bir anda oldu ve ağrılı ise bu çoğu zaman kas ağrısıdır ve bu kas gevşetici ve uygun bir fizik tedavi sonucu iyileşir. Bunun yanı sıra damarlardan kaynaklı bir hastalık söz konusu ise bir  ameliyatla damarlara cerrahi operasyon yapılabilir. Fakat ensedeki beze sıradan bir yağ bezesi de olabilir. Bu durumda beze cerrahi yöntemlerle veya şırınga yardımı ile oradan alınır. Yağ bezesi ise zaten patolojik bir hal teşkil etmemektedir. Tedavisi çok kolay olmasının yanında kısa bir süre içerisinde düzelmektedir.
]]>
Boğazda Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/bogazda-yag-bezesi.html Tue, 27 Nov 2018 16:35:23 +0000 Boğazda Yağ Bezesi, Vücudumuzun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen, etrafı kapsüllerle çevrilmiş ve yağ dokularından meydana gelmiş iyi huylu tümörler yağ bezesi veya tıbbi adıyla lipom olarak adlandırılır ve derinin al Boğazda Yağ Bezesi, Vücudumuzun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen, etrafı kapsüllerle çevrilmiş ve yağ dokularından meydana gelmiş iyi huylu tümörler yağ bezesi veya tıbbi adıyla lipom olarak adlandırılır ve derinin alt kısmında ya da kas dokusu arasında gelişir. Vücutta birçok bölgede görülen yağ bezesi çoğunlukla boğaz, yüz, sırt ve göğüs bölgesinde daha sık ortaya çıkar. Boğazda yağ bezesi genellikle yumru şeklinde ele gelen, deriye tam olarak yapışık olmayan ve tuttuğunuzda hareket edebilen çoğunlukla yumuşak kıvamlı ve ağrısız olur. Ancak boğazda yağ bezesinin birçok hastalığın belirtisi olabileceği düşünülerek ortaya çıkması halinde doğru teşhis ve tedavi belirlenerek sorunun neden kaynaklandığının bulunarak ortadan kaldırılması için erken müdahale gerekir. Aynı zamanda boğaz bölgesinin oldukça hassas olması bakımından burada ortaya çıkan bezelere oldukça dikkat edilmesi gerekir. 

Boğazda yağ bezesi kimlerde görülür, bu sorun genç ya da yaşlılıkta ortaya çıkabilir ve toplumun her kesiminden insanın ortak problemi olabilir. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülen bu sorunun kadınlarda daha fazla görülmesinin nedeni, kadınlarda adet görme gibi yaşanan bazı değişimler ve doğumdan sonra vücutta oluşan birtakım değişikliklerdir. Erkeklerin yoğun bir kas yapısına sahip olması nedeniyle boğaz bölgesinde yağ bezesi sorunu yaşama olasılıkları kadınlara göre daha azdır.

Boğazda yağ bezesi nedenleri, boğazda oluşan yağ bezelerinin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber bu sorunun genellikle sağlıksız ve düzensiz beslenme alışkanlığından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu durumda birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olur ve boğazda oluşan yağ bezesi birçok hastalığın oluşmasına sebep olabilir. Boğaz bölgesinin hassas bir bölge olmasından dolayı bu bölgede hastalığın ilerlemesi birçok tehlikeyi de beraberinde getirebilir. Özellikle de boğazda oluşan kızarıklık, morarma ve şişlikler yağ bezesinin oluşma ihtimalini daha da artırır. Aynı zamanda sürekli aşırı yağlı, baharatlı ve tuzlu gıdalarla beslenmek de bu problemin ortaya çıkmasına neden olabilir. Boğazda yağ bezesi vücudun aşırı miktarda yağlanmasına neden olur ve bu durumda cildin hava almasını engeller. Bu problemin ortaya çıkmasına neden olan bir diğer etken ise kalıtımsal yatkınlık olarak düşünülmektedir. Ailesinde boğazda yağ bezesi olan kişilerde bu sorunun ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

Boğazda yağ bezesi belirtileri, bu sorun ele gelebilen boğaz bölgesinde oluşan şişlikler dışında pek fazla belirti göstermez.

Boğazda beze tedavisi, kişi boğaz bölgesinde beze hissettiği zaman bezenin kendiliğinden geçmesini beklemesi yanlış bir tutumdur. Çünkü yağ bezeleri kendiliğinden geçmez. Bu nedenle kişi durumla karşı karşıya geldiğinde mutlaka uzman dermatolog başvurmalıdır. Çünkü doktorun önereceği yöntemlerle iyi huylu tümörlerden daha sağlıklı bir şekilde kurtulabilir. Boğazda oluşan bezelere teşhis konulduktan sonra tedavi yöntemi olarak genellikle cerrahi yöntem uygulanır. Boğazda yağ bezesi oluşumunu hiçbir ilaç yada kremle tedavi etmek mümkün değildir. Boğaz bölgesinde oluşan yağ bezesi genellikle lokal anestezi altında cerrahi yöntemle alınır ve bu bezelerin kötü huylu tümöre dönüşme ihtimali oldukça düşüktür.
]]>
Belde Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/belde-yag-bezesi.html Wed, 28 Nov 2018 07:32:04 +0000 Belde Yağ Bezesi: Yağ bezeleri genellikle deri altında omuzda sırtta kalça kısmında görülen. Yağ dokusunun büyümesiyle oluşur. Yağ bezesinine lipom adıda verilir. Yağ hücresinin oluşturduğu bir şişlik yada yağ kitle Belde Yağ Bezesi: Yağ bezeleri genellikle deri altında omuzda sırtta kalça kısmında görülen. Yağ dokusunun büyümesiyle oluşur. Yağ bezesinine lipom adıda verilir. Yağ hücresinin oluşturduğu bir şişlik yada yağ kitlesine verilen isimdir. Pek duyulmamış olsa da  günümüzde  çok yaygın olanlardan biriridir yağ bezeleri. Genel olarak cilt altındaki dokuda deri altında kas üzerinde belinizde kalçanızda oluşmaktadır. Vücudunuzun her hani bir organın üzerinde de büyüyebilir. Gözle dokunarak anlayabilirsiniz. Lipomlar yuvarlak şekilde yavaş yavaş gelişir cildinizin altında kolayca dolaşabilir. Yumuşak süngerimsi topak oluşturabilir. Yağ bezeleri kötü huylu bir hastalık değildir. Herhangi rahatsız edici bir ağrı hissetmezsiniz.  Yağ bezeleri diğer adıyla lipomlar herhangi doku hasarında büyümeye başlayabilir. Ailesel olarak da bulunabilir deri altınızda. Yaşlı yada orta yaşlı insanlarda yağ bezeleri daha çok görülebilir. Yağ bezesi bulunduğu bölgeye göre ağrı yapabilir. Bel bölgesinde ağır kaldırdığınızda tutulma ağrı hissedebilir ve yağ bezenizi daha çok büyütebilirsiniz. Yağ bezesi genç yaşlardaki insanlarda da bulunur. Bir sivilceyle çok fazla oynarsanız durum yağ bezesi haline gelebilir. Erkek grubunda yağ bezesi şikayeti daha fazla görünmektedir. 100 kişinin birinde mutlaka lipom sorunu vardır. Yağ bezesinin gelişme nedeni bilinmemekte  ama ailesel yani halk dilinde ırsi olabilir. Ailenizde yağ bezesi rahatsızlığı kardeşiniz aile bireyi varsa sizde de yağ bezesi oluşabilir. Yağ bezelerinin iltihap yapmaması için hijyeninize kullandığınız bel kremlerine dikkat ediniz. Krem sürüp güneşte kendinizi bekletmeyiniz. Beldeki yağ bezenizin az olasılıklı olsa bile kötü huylu tümör haline gelme olasılığı vardır. Evde yaptığınız bitkisel çözümler yağ bezenizi azaltabilir. Yap bezelerinin iltihap yapmaması için sıkılmaması baskı yapılmaması sivri uçlu bir şey ile bastırılmamalıdır. 

Belde Yağ Bezesi  Nedenleri: Lipomlar yaygın olarak deri altında şişlik kabarıklık ve dairesel görünümünden oluşur.

Yağ bezeleri yavaş yavaş büyür. Yıllardır vücudunuzda lipom olduğunu anlamayabilirsiniz. Yağ bezeleri  genellikle belde kalçada  karın yada bacak kısmında iç organlarda büyüyebilir.

Lipomlar misket büyüklüğünde olup yumuşak ve süngere dokunuyormuş hissi verir. Parmağınızla baktığınızda hareket edebilir.

Yağ bezeleri sıkılmadıkça yaralanmadıkça size ağrı yapmayacaktır. Lakin lipom sinirlere baskı yaparsa ağrı başlayabilir.

Doktorlar hareketsiz insanlarda yağ bezelerinin daha fazla görüldüğünü söyler.

Bayanların bazı düşüncelerinden biride kilolarının yağ bezesi olduğunu bildirirler. Kilonuz yağ bezesi değildir.

Yağ bezeleri (lipom) genelde küçük olur ortalama 5 cm kadar büyürler.

Vücudunuzda oluşan yağ bezeleri kansere dönüştürmez. Dokulara yada kaslara yayılmaz.

Belde Yağ Bezesi Nasıl Alınır: Vücudunuzda oluşan yağ bezelerini elinizde sıkmayınız. Buz kompresi işe yarayabilir. Evde yaptığınız işlemlerde yağ bezelerinizi yok edemezsiniz. Misket görünümündedirler. Yağ bezeleri iyi huylu olduğu için doktorunuza danışınız. Yağ bezeleri bazen nadiren ağrı yapabilir. Nedeni ise lipomların sinir damarlarına baskı yapması ve çok ağır kaldırmanızdır. Yağ bezelerinin bazıları Nedeni ise Yağ bezeniz gözle görülür bir şekilde büyüyorsa örnek olarak büyümez bazıları yavaş da olsa büyür kestirmeden önce biraz büyümesini bekleyebilirsiniz. Kullandığınız kozmetik ürünlere dikkat ediniz yağlı ve güneşte kalmamaya dikkat ediniz. Vücudunuzda hijyeninize önem vermelisiniz. Her gün havlunuza sıcak su koyup havlunuzu belinize koyup yarım saat bekletiniz.Bazı durumda kişilerin vücudunda hızla kilo alıp verme durumları yüzünden de yağ bezeleri büyüyebilir. Bağırsakta tıkanıklık ve sinir damarınızın üzerine geliyorsa size zarar olabilir ve yağ bezenizi aldırmanız gerekir. Yağ bezinizin alınması için genel olarak lokal anestezi  yapılması yeterlidir. Ameliyat sonunda herhangi iz kalmaz. Ameliyat sonucunda iğne]]> Alında Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/alinda-yag-bezesi.html Wed, 28 Nov 2018 14:41:25 +0000 Alında yağ bezesi, insanlarda yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur. Tıbbi olarak da doktorların en çok karşılaştıkları vakalardan biri olan alında yağ bezesi, tıbbi olarak "lipom" olarak değerlendirilmektedir. İnsan vüc Alında yağ bezesi, insanlarda yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur. Tıbbi olarak da doktorların en çok karşılaştıkları vakalardan biri olan alında yağ bezesi, tıbbi olarak "lipom" olarak değerlendirilmektedir. İnsan vücudunda en çok görünen noktalardan biri olan alın bölgesinin haricinde vücudun her yerinde yağ bezesi görülme ihtimali bulunmaktadır. İnsanlarda alın bölgesinde oluşan yağ bezelerinin etrafı kapsüllerle çevrili olan yağlardan oluşmaktadır. Genel olarak değerlendirildiğinde bu yağ bezeleri, iyi huylu bir tümör olarak değerlendirilir. Fakat bazı durumlarda belli bir süre iyi huylu olarak devam eden bu yağ bezeleri, ciddileşerek yayılma gösterebilir. Bu durumlarda alında yağ bezesi iyi huylu olmaktan çıkarak kötü huyluya dönüşmüştür. Alında oluşan yağ bezeleri, derinin hemen alt kısmında yer alır. Bu nedenle alına dokunulduğunda bir yumru şeklinde ele gelir. Birçok kişi bu yağ bezesinin deriye tamamen yapışık olduğunu düşünse bile aslında alında yağ bezesi deriden bağımsız bir şekilde hareket eder. Bu durumlarda kişi yağ bezesine dışarıdan dokunduğunda yağ bezesinin oynadığını anlayabilecektir. Alında yağ bezesinde herhangi bir ağrı meydana gelmediği gibi bazı insanlarda çok şiddetli ağrılara neden olur. Özellikle çok büyüyen yağ bezeleri, bulunduğu bölgelerdeki damarlara ve sinirlere baskı yaptığı için bu ağrılar daha da şiddetli olur. Ortalama olarak yirmi ile kırk yaşları arasında çok fazla görülen bu yağ bezeleri, erişkin insanlarda biraz daha fazla görülür. 


İnsanlarda ne gibi sorunlara neden olur
 • Alında yağ bezesi, insanlarda direk olarak estetik sorunlara neden olmaktadır. Alın bölgesi, insan vücudunda en çok görünen bölgelerden biridir. Burada oluşan en küçük şişlikler bile diğer insanlar tarafından çok rahat bir şekilde görülebilir. Bu nedenle başta bayanlar olmak üzere tüm insanlarda alında yağ bezesi ciddi estetik sorunlara neden olur.
 • Alında yağ bezesi bazı insanlarda da şiddetli ağrı sorunlarına neden olur. Özellikle alında bulunan sinirlere baskı uygulanması durumunda bu ağrılar çok daha açık bir şekilde hissedilir.
Alında bulunan yağ bezesi alınmalı mıdır

İnsan vücudunun her yerinde oluşabilecek olan yağ bezeleri, birçok zaman insanlarda küçükte olsa problemlere neden olduğu için alınması gerekebilir. Fakat alında yağ bezesinin alınıp alınmayacağına önce doktorunuz sonra da siz karar vereceksiniz. Genellikle alında yağ bezesi olan insanlar bu durumdan herhangi bir rahatsızlık duyduklarında aldırmak isterler. Fakat bazı yağ bezeleri tıbbi olarak alınmaya uygun değildir. Bu nedenle alınması istenilen yağ bezeleri, öncelikle bazı testlerden geçirilmelidir. Aksi durumlarda alında yağ bezesi alınamaz. Genellikle tıbbi olarak birçok yağ bezesinin alınması müsaittir. 

Alında yağ bezesine nasıl tanı konur

İnsanlarda meydan gelen yağ bezeleri için bölge çok önem arz etmemektedir. Bu nedenle birçok yöntem kullanılarak bu yağ bezelerinin ortaya çıkarılması kolaydır. Özellikle bazı tıbbi cihazlar kullanıldığında çok rahat bir şekilde bu bezelere teşhis konulur. Bunun için başta emar cihazı kullanılmak üzere tıbbi olarak ultrason, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, iğne biyopsisi ve cerrahi biyopsi kullanılarak tanı konulur.

Alında yağ bezesi tedavisi nasıldır

Yağ bezeleri için herhangi bir ilaç tedavisi söz konusu değildir. Fakat beklemekten sertleşmiş olan yağ bezeleri için bazı tıbbi ilaçlar hasta tarafından kullanılarak alında yağ bezesi yumuşatılır. Daha sonra cerrahi operasyonlarla deri altındaki beze çıkartılır.
]]>
Beyinde Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/beyinde-yag-bezesi.html Thu, 29 Nov 2018 01:56:21 +0000 Beyinde Yağ Bezesi, Beyinde meydana gelen yağ bezesi sorunu yağ bezelerinin en tehlikelilerinin başında gelmektedir. Zira beyin bölgesi insanın en hassas bölümüdür. Kişinin beyninde meydana gelen yağ bezesi sorunu beraberind Beyinde Yağ Bezesi, Beyinde meydana gelen yağ bezesi sorunu yağ bezelerinin en tehlikelilerinin başında gelmektedir. Zira beyin bölgesi insanın en hassas bölümüdür. Kişinin beyninde meydana gelen yağ bezesi sorunu beraberinde birçok sorun ile karşılaşmasına neden olmaktadır. Özellikle de bilişsel olarak birçok rahatsızlık da yağ bezesi sorunu ile ortaya çıkması söz konusudur. Bu kadar hassas bir bölgede meydana gelen yağ bezesi sorununa karşı ayrıca önem göstermek ve dikkatli olmak şarttır. Aksi takdirde sağlığımızı çok büyük bir şekilde tehlikeye atmamız içten bile değildir. Bunun yanı sıra beyinde meydana gelen yağ bezesi sorununa karşı kişi erken önlem alması şarttır. Bunun içinde beyinde yağ bezesi sorununun belirtilerini iyi bilmesi gerekmektedir. Bu sorunun nasıl çözüleceği hususunda araştırmalar yapması şarttır.

Beyinde meydana gelen yağ bezesi oluşumu sorunu kişinin baş kısmının herhangi bir bölgesinde gelme ihtimali ile ortaya çıkabilir. Özellikle de sacın olduğu kısımda hat safhada yağ bezesi oluşumu söz konusudur. Zira saç çok kolay bir şekilde yağlandığı için beyinde yağ bezesi oluşumu saç bölgesinde oluşması da oldukça kolaydır. Burada dikkat edilmesi gereken husus kişinin beyinde yağ bezesi oluşumuna karşı bezenin hangi bölgede oluşmaya başladığını iyi tespit etmesi gerektiğidir. Ancak bu sayede erken önlem alması söz konusudur. Ancak bu soruna karşı hiçbir şekilde önlem almaması oldukça tehlikeli olacaktır. Zira bu sorunun kendiliğinden geçeceğini düşünmesi büyük bir hatadır.

Kişi beyinde yağ bezesi oluşumuna karşı hiç vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurması oldukça önemli bir husustur. Ancak bu sayede bu sorundan kesin bir şekilde kurtulması söz konusudur. Bunun ile birlikte kişi bazı özel durumlara karşı da dikkatli olması gerekmektedir. Mesela kişinin başına alacağı ağır bir darbe de bu durumu tetikleyebilmektedir. Bu sebepten ötürü bu sorun hakkında detaylı bir edinilmesi çok önemli bir husustur.

Beyinde yağ bezesi hakkında detaylı bilgi vereceğimiz bu makalemizde bazı hususlara dikkat edilmesi halinde sağlığınıza tekrardan kurtulma ihtimaliniz oldukça yüksek olacaktır.

Beyinde Yağ Bezesi Oluşumunun Belirtileri

Beyinde meydana gelen yağ bezelerinin en temel belirtileri arasında baş ağrıları gelmektedir. Kişi sürekli olarak baş ağrısı çekmesi yağ bezesi belirtisi olabilir. Bunun yanı sıra kişinin saç bakımına dikkat etmemesi halinde sürekli olarak saçında meydana gelen yağlanmalar da beyinde yağ bezesi sorununa neden olacaktır. Bu yüzden beyinde yağ bezesi belirtileri iyi bilip daha dikkatli bir şekilde hareket edilmesi şarttır.

Beyinde Yağ Bezesi Nedenleri

Beyinde meydana gelen yağ bezesi sorunun birçok nedeni bulunmaktadır. Kişinin özellikle de sağlıklı besinler tüketmemesi bu soruna neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra sigara ve alkol tüketimi de bu soruna neden olabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus nasıl hareket edilmesi gerektiğini iyi bilmektir.

Beyinde Yağ Bezesi Sorununa Karşı Yapılacaklar

Beyinde yağ bezesi oluşumu sorununa karşı birtakım önlemler almak gerekir. Bu önlemlerin başında ise uzman bir hekime danışmak olacaktır. Aksi takdirde tekrardan bu sorun ile karşılaşılması söz konusu olabilir. Bunun ile birlikte sürekli olarak egzersiz ve sporların yapılması da gerekmektedir. Kişinin bazı bitkisel ilaçlar kullanması da faydalı olacaktır. Aksi takdirde bu önlemleri almaması halinde tekrardan bu sorun ile karşılaşması söz konusu olur.

]]>
Burunda Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/burunda-yag-bezesi.html Thu, 29 Nov 2018 16:09:29 +0000 Burunda Yağ Bezesi, vücutta cilt altındaki yağların birikerek oluşturduğu iyi huylu, yumuşak kitlelerdir. Tıp dilinde lipom adı ile blinir. Yağ bezeleri vücutta yağ hücrelerinin olduğu herhangi bir yerde oluşabilirler Genel Burunda Yağ Bezesi, vücutta cilt altındaki yağların birikerek oluşturduğu iyi huylu, yumuşak kitlelerdir. Tıp dilinde lipom adı ile blinir. Yağ bezeleri vücutta yağ hücrelerinin olduğu herhangi bir yerde oluşabilirler Genelde deri ile kas arasında meydana gelir. Hiç bir şekilde kaslara yada çevre dokulara yayılmaz ve onlara zarar vermez. Yağ bezeleri yumuşak olduğu için elle hafifçe bastırıldığı zaman deri altında oynar durumdadır. Vücuttaki yağ bezeleri cilt altında tümsek şeklinde belirgindir. Kadın erkek fark etmeksizin her yaştaki insanların karşılaşabileceği bir durumdur. Fakat erkeklere oranla kadınlarda yağ bezeleri daha sık görülür. Yetişkin ve orta yaştaki kişilerde daha çok rastlanır. Genellikle doku hasarı sonucu yada kırılma gibi bir travma sonrasında meydana gelir. Genetik yatkınlıktan kaynaklı olarak da ortaya çıktığı görülmüştür. Her 3 kişiden biri hayatı boyunca bir kez bile olsa vücudunda yağ bezesi ile karşılaşmıştır. Yağ bezeleri ara sıra elle kontrol edilerek büyümeleri mutlaka gözlemlenebilir. Böylelikle erken tedavi edilmeleri kolaylaşır. Yüz bölgesinde burun en çok yağlanan bölge olduğu için sivilce, siyah nokta yada yağ bezesi gibi cilt sorunları daha sık karşılaşılır. Günlük yaşama devam ederken bazı kurallara dikkat etmek en azından yağ bezesi oluşumunu bir nebze olsun engeller. Bunun için öncelikli olarak genel hijyen kurallarına uymaya özen gösterilmelidir. edilmelidir. Cilt bakımında yağlı ürünlerden kaçınılması gerekir. Cilt tipine uygun kremler kullanılmalıdır. Günde en az 2 litre su içerek vücuttaki yağ ve su dengesinin korunması gerekir. Ayrıca beslenme alışkanlıklarına da dikkat edilmelidir. Yağlı yiyecekler cilt altındaki yağ hücrelerini beslediği için tüketiminden kaçınılmalıdır. Yağ bezesini yumuşatmak için sıcak suyla ıslatılmış temiz bir havluyu yağ bezesinin üzerinde yarım saat kadar bekletmek yeterlidir. Bu işlem sabah ve akşam uygulandığında burundaki yağ bezesinde yumuşaklık gözlenecektir. 

Burunda Yağ Bezesi Tedavi Edilmesi

Yağ bezeleri vücutta yağ hücrelerinin çok olduğu her bir bölgede oluşabilir. Bu bölgeler baldır kısımları, yüz, omuzlar, sırt, göğüs bölgesi ve genital organlar olarak sıralanabilir. Yüz bölgesinde ise en fazla burunda karşılaşılır. Yağ bezelerinin büyüklüğü genelde nohut tanesi büyüklüğünde veya birkaç cm çapında görülür. Yağ bezelerinin kesinlikle sıkılmaması ve sivri bir malzeme kullanılarak hiç bir şekilde patlatılmaması gerekir. Normal şartlarda yağ bezelerinin çoğu küçük boyda olduğu için cerrahi müdahaleyi gerektirmez. Ancak bazı durumlarda dokudaki yağ hücrelerinden beslenerek büyüme gösterdiği de olmuştur. O nedenle var olan bir yağ bezesi sürekli takip edilmelidir. Hızlı bir büyüme fark edilirse mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır. Ayrıca bazı durumlarda yağ bezelerinin sinir hücrelerine baskı yaparak ağrıya neden olduğu yada enfeksiyon kaparak iltihaplı bir yara haline dönüştüğü de olmuştur. Bu tür durumlarda dermatolog, cerrahiye yada cildiye uzmanından destek alınabilir. Burundaki yağ bezesinin oluşmasına neden olabilecek farklı bir problemin olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Bunun için uzman doktor gerekli görürse MR, tomografi ya da ultrason çekimi yapılabilir. Olağan büyüklükteki yağ bezeleri için ise lokal anestezi uygulanabilir. Operasyon esnasında yağ bezesinin etrafındaki  kapsülün zarar görmeden alınması gerekir. Aksi takdirde yağ bezesi patlayarak etraftaki yağ hücrelerine doğru dağılmaya başlar. Bu da hem o bölgede yeniden yağ bezesi oluşmasına hem de çevre dokularda yeni yağ bezelerinin görülmesine neden olur. Operasyon sonrası hastanın bir kaç saatlik istirahatten sonra aynı gün içinde evine dönebilir. 

]]>
Yağ Bezesi Ameliyatı https://www.yagbezesi.gen.tr/yag-bezesi-ameliyati.html Thu, 29 Nov 2018 17:26:32 +0000 Yağ bezesi ameliyatı, yağ bezesi cilt altında oluşan iyi huylu tümörlerdir. Bunların genellikle zararı olmadığından alınması gerekmez. Yapılan tetkik sırasında yağ bezesinin yumuşak olması, 1-2 cm çaplı ele g Yağ bezesi ameliyatı, yağ bezesi cilt altında oluşan iyi huylu tümörlerdir. Bunların genellikle zararı olmadığından alınması gerekmez. Yapılan tetkik sırasında yağ bezesinin yumuşak olması, 1-2 cm çaplı ele gelmesi, dokulara yapışık olmayıp hareketli yapıda olması halinde etrafının kapsülle çevrili olduğu anlaşılır. Bu yapılacak ultrasonografiyle rahatlıkla belirlenir. Bu şekilde belirlenmeyen olgular MR yapılarak tespit edilir. Bu durumdaki yağ bezelerinin alınması gerekirse, cerrahi teknik kullanılarak alınır ve patolog tarafından incelenir. Yağ bezesi ameliyatı lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Kolay bir operasyon olup, fazla iz bırakmadan iyileşme gerçekleşir.

Yağ bezesi ameliyatı nasıl yapılır

Yağ bezeleri cilt altında, sırtta, başta, koltuk altında ya da diğer cilt altında lokalize olmuşsa, bunlar için cerrahi işlem yapılarak ameliyat gerçekleştirilir. 5-10 cm çapındaki yağ bezeleri, sadece bulunduğu bölge uyuşturularak, bölgeye yağ bezesi boyutunda bir kesi açılır. Bezenin çevresindeki kapsüle zarar vermeden, beze tamamıyla çıkarılır. Büyük çaplı yağ bezelerinde özellikle sırtta, koltuk altında olanlarda ya da sayısı birden fazla olanlarda hastalara genel anestezi verilmesi gerekebilir. Bu durumda hastanın uyutulması gerekir. Yağ bezesi ameliyatı bittikten sonra, hastaya kullanması için antibiyotikli pomatlar ve ağrılar için ağrı kesici ilaçlar verilir. Bunlar kullanıldığında, 1-2 günde ağrıların etkisi azalır. Ameliyatta yapılan dikişlerin alınması 7-10 gün sonra gerçekleşir. Hastanın en az 2 gün yağ bezesinin alındığı bölgeye su sürmemesi yani suyla temas etmemesi tavsiye edilir. Bu hem enfeksiyon riskini azaltır, hem de iyileşmenin daha hızlı gerçekleşmesini sağlar.

Yağ Bezesi Ameliyatı

Yağ bezeleri hangi durumlarda ameliyatla alınmalıdır

 • Yağ bezesinin büyümesi oldukça yavaş şekilde gerçekleşir. Ancak çapları 1-2 cm kadarken, ani bir şekilde büyümeye başladıklarında ve çapları 10 cm üzerine çıktığında doktor alınmasına ve incelenmesine karar verebilir
 • Yağ bezesinin çok göz önünde olması, estetik olarak hoş karşılanmaması halinde kişinin isteğiyle ameliyat edilebilir
 • Bu oluşumların kötü huylu tümörlere dönüşme olasılığının olması halinde, parça alınıp inceleme yapmak yerine ameliyatla alınması gündeme gelir.
 • Yağ bezesinin sinirlere yakın olması ve bu bölgeye yaptığı baskıyla ağrıya neden olması halinde, doktor tarafından değerlendirilerek ameliyatla alınmasına karara verilebilir.
]]>
Ciltteki Yağ Bezeleri https://www.yagbezesi.gen.tr/ciltteki-yag-bezeleri.html Fri, 30 Nov 2018 11:51:11 +0000 Ciltteki yağ bezeleri, yağ bezesi vücutta cilt altında genellikle cilt altı kas dokusu arasında anormal şekilde hızla büyüyen, kitle gibi ele gelen ve çevresi kapsülle çevrili olan yağ dokularıdır. Bunlar tek olabi Ciltteki yağ bezeleri, yağ bezesi vücutta cilt altında genellikle cilt altı kas dokusu arasında anormal şekilde hızla büyüyen, kitle gibi ele gelen ve çevresi kapsülle çevrili olan yağ dokularıdır. Bunlar tek olabileceği gibi, çok sayıda da olabilir. Vücuttaki diğer hücreler gibi bu yağ hücrelerinin de, büyüme ve çoğalma özellikleri vardır. Fakat bazı durumlarda yağ hücreleri kontrolsüz şekilde büyüme gösterebilir. Bu halde cilt altında anormal büyümüş yağ bezeleri oluşur. Ciltteki yağ bezeleri vücutta her yerde görülebilir. Bunlar cilde yapışık olmaz, elle tutulduğunda hareket halinde olurlar.

Ciltteki yağ bezeleri neden olur

Yağ bezelerinin neden oluştuğu ve geliştiği hakkında tam bir bilgi olmasa da, kalıtsal etkenlerin, metabolik hastalıkların bunda etkili olabileceği düşünülür. Bunlar genellikle 20-40 yaş arasındaki yetişkinlerde görülür. Ancak her yaşta görülmesine bir engel yoktur. Kişilerin genetik yatkınlığı yağ bezesi oluşumunda önemli bir yer tutar. Kişinin kendi yapısal özelliği de bunda etkili olur. Yani her anne babasında yağ bezesi olan kişinin cildinde yağ bezesi oluşmayabilir. Özellikle kolesterol, trigliserit, lipoprotein gibi kan yağlarında yükseklik olan kişilerde bu bezeler daha fazla görülebilir. Kişide yağ değerlerinin yüksekliği ve karaciğer hastalıkları, diyabet bir arada bulunursa, yağ bezesi oluşma olasılığı daha fazla olur. Ayrıca yağ metabolizmasında sorun olan kişilerde yağ bezesi oluşumu hakkında değerlendirilmelidir.

Ciltteki yağ bezesi türleri nelerdir  

Yağ bezesi denildiğinde tıpta lipomlar akla gelir. Fakat halk arasında iki farklı oluşum yağ bezesi olarak tanımlanır. Bunların ilki milyum denilen yüzde oluşmuş toplu iğne başı kadar sarı ve kirli sarı renklerde, 2 mm çapındaki kabarıklıklardır. Bunlar halk arasında yağ bezesi olarak tanımlansalar da, tıpta yağ kisti olarak değerlendirilir. Bu milyumların tedavisi radyo frekans, peeling ve sıkma gibi uygulamalarla yapılabilir. Diğer yağ bezesi türleri sadece göz çevresinde ciltte görülen yağ bezeleridir. Bunlarda yağ bezesi dışında yağ birikintisi olarak değerlendirilir. Sarı ve kirli sarı renkte, 3 cm çapına kadar büyüyebilen plaklar ya da yağ birikintileridir. Bazı durumlarda Fibrom adı verilen oluşumlarda yağ bezesi olarak değerlendirilse de, bunlar yağ bezsei değildir.

Ciltteki Yağ Bezeleri

Ciltteki yağ bezesi sıkılırsa ne olur

Ciltte olan yağ bezelerinin sıkılması tavsiye edilmemektedir. Ancak yüzde olan yağ kistleri yani milyumlar doktor denetiminde sıkılır ve temizlenir. Lipom adı verilen yağ bezelerinin sıkılması halinde, etrafında bulunan kapsül patlayarak, cilt altına yayılan yağ dokusu yüzünden vücutta reaksiyon oluşur ve enfeksiyon gelişebilir. Oluşumun dışarıya irin akıtması olursa, hemen antibiyotik tedavisine başlanır. Bu bölgelerde tedavi sonrasında çukurluklar oluşabilir. Bu yüzden ciltteki yağ bezeleri kapsüllerine zarar verilmeden, cerrahi müdahale yapılarak alınmalıdır. Bu yağ bezelerinin kansere dönüşme olasılığı oldukça düşüktür. Ancak büyüme gösteren, ağrıya neden olan, cerahat akıtan ciltteki yağ bezeleri mutlaka deneyimli bir dermatolog tarafından görülmelidir.

]]>
Vücuttaki Yağ Bezeleri https://www.yagbezesi.gen.tr/vucuttaki-yag-bezeleri.html Sat, 01 Dec 2018 00:26:59 +0000 Vücuttaki yağ bezeleri, yağ bezesi vücutta cilt altındaki yağ birikimlerinin oluşturduğu iyi huylu kitlelerdir. Bunlar vücutta genellikle kafa derisinde, sırtta, göğüs bölgesinde, genital organlarda görülse de, vü Vücuttaki yağ bezeleri, yağ bezesi vücutta cilt altındaki yağ birikimlerinin oluşturduğu iyi huylu kitlelerdir. Bunlar vücutta genellikle kafa derisinde, sırtta, göğüs bölgesinde, genital organlarda görülse de, vücudun her yerinde etkili olmaları mümkündür. Yağ bezeleri açıldığında, keratin nedeniyle kötü koku meydana gelir. Kıllı olan bölgelerde fazla göze çarpmasa da, burada zaman içinde kılların dökülmesine neden olabilir. Vücuttaki yağ bezeleri cilt altında belirgin tümsek şeklinde olduğundan, elle kontrol edilerek büyümeleri gözlenebilir ve erken dönemde tedavi edilmesi sağlanabilir. Genellikle fazla rahatsızlık veren yapıda olmasalar da, ağrıya neden olduklarında, büyüdüklerinde mutlaka değerlendirmeye alınmaları gerekir. Nadiren de olsa, kötü huylu tümörlere dönüşme olasılıkları vardır.

Yağ bezeleri bazen enfeksiyon nedeniyle ağrılı ve iltihaplı yara haline dönüşebilir. Dışarıdan yapılan müdahalelerle tedavi edilemeyen bezeler, çok kolay bir operasyonla alınabilir. Evde yapılan bitkisel çözümler bu yağ bezelerinin küçülmesine yardımcı olabilir. Bu bezelerin güneşe fazla maruz bırakılmaması, cilt bakımında yağlı ürünlerden kaçınılması tavsiye edilir. Ayrıca yağ bezelerinin iltihaplanmaması için, sıkılmaması gerekir. Vücuttaki yağ bezeleri her zaman takip edilmelidir. Özellikle büyüme gösteren ve ağrı yapanlar dermatolog tarafından incelenmeli ve gereken tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Vücuttaki yağ bezelerinin belirtileri nelerdir

 • Cildin hemen altında bulunan yağ bezeleri, genellikle omuzda, boyunda, sırtta, uyluk bölgesinde ve kollarda meydana gelir.
 • Dışarıdan dokunulunca yumuşak ve hafif bir basınçla birlikte hareket ederler
 • Yağ bezeleri genellikle küçük olur, yaklaşık 5 cm çapına kadar büyürler
 • Bazı yağ bezeleri ağrıya neden olabilir. Bu genellikle büyüme gösterdiklerinde, sinirlere baskı yaptıklarında ya da içeriğinde kan damarı olduğunda görülür.

Vücuttaki yağ bezeleri nasıl teşhis edilir

Yağ bezelerinin teşhis edilmesi için, öncelikle hastanın fiziki muayenesi yapılır. Daha sonra gerekiyorsa, laboratuvar analizi yapılması için doku örneği alınır. Eğer yağ bezesi büyükse ya da anormal bir yapıdaysa, hastaya MR, tomografi ya da ultrason tetkikleri yapılabilir. Yağ bezesi olan oluşumların kanserli olma olasılığı ya da kötü huylu tümör olması düşük bir ihtimaldir. Bu konuda şüphe varsa, biyopsi yapılabilir ya da MR gibi tetkiklere başvurulur.

Vücuttaki Yağ Bezeleri

Vücuttaki yağ bezelerinin tedavisi ve korunma yöntemleri

 • Yağ bezelerinin kesinlikle sıkılmaması, sivri bir malzemeyle patlatılmaması gerekir. Bu iltihaplı yağ bezeleri içinde geçerlidir. Bu doktor denetiminde yapılması gereken bir uygulamadır.
 • Her gün 2-3 defa bir havluyu sıcak suyla ıslatarak, yağ bezesinin üzerinde yarım saat kadar bekletin
 • Kozmetik ürünlerin yağlı olmamasına, güneşte fazla kalmamaya çalışın
 • Yağ aldırma ameliyatı sayesinde yağ bezelerinden kalıcı olarak kısa sürede kurtulabilirsiniz
 • Vücudunuzda genel hijyen kurallarına uymaya çalışın

Yağ bezeleri kişilerde fazla rahatsızlığa neden olmayan oluşumlardır. Ancak vücutta göz önünde olanlar, estetik açıdan sorun haline gelebilir. Ayrıca bazı rahatsızlıkların bir belirtisi olarak meydana gelebilir. Bu nedenle yağ bezeleri için bir uzmandan destek almalısınız.

]]>
Yağ Bezesi Tedavisi https://www.yagbezesi.gen.tr/yag-bezesi-tedavisi.html Sat, 01 Dec 2018 09:11:11 +0000 Yağ bezesi tedavisi, yağ bezesi genellikle kendiliğinden geçmeyen bir yapıdadır. Bu oluşumların kendiliğinden iyileşme olasılıkları % 1 kadardır. Bunların mutlaka belirli bir süre tedavi edilmesi gerekir. Bezeler i Yağ bezesi tedavisi, yağ bezesi genellikle kendiliğinden geçmeyen bir yapıdadır. Bu oluşumların kendiliğinden iyileşme olasılıkları % 1 kadardır. Bunların mutlaka belirli bir süre tedavi edilmesi gerekir. Bezeler için uygulanacak tedavi için bir dermatoloğa başvurmak daha faydalıdır. Çünkü vücudun her yerinde yağ bezesi oluşabilir. Bunlar yerleşim yerine ve özelliklerine göre farklı tedavilerle yok edilmeye çalışılır. Dermatolog tarafından belirlenecek yöntemler en idealidir.

Yüzdeki yağ bezelerinin tedavisi

Yüzde çıkan yağ bezeleri için, dermatolog kontrolünde cilt bakımı uygulanarak, cilde buhar verilerek gözeneklerin genişletilmesiyle yağ kistlerinin temizlenmesini içeren bir tedavi programı uygulanabilir. Bu yağ kistlerinin çapları büyükse ya da sayıca fazlaysa lazer tedavisi kullanılarak kistlerin yakılması daha uygun olabilir. Bazı kişilerdeki yağ bezeleri için, dermatoloğun önerisiyle bu oluşumları azaltan cildin üst tabakasını tazeleyen kremler kullanılabilir. Bazen de cilde sürülen asitlerle üst tabakanın yenilenmesi hedeflenebilir.

Göz çevresindeki yağ bezelerinin tedavisi

Göz çevresinde oluşan yağ bezeleri, bu bölgenin hassasiyeti nedeniyle özel bir tedaviye gerek duyarlar. Bunun için plastik cerrahiden destek alınabilir. Bu yağ bezeleri teker teker kesilerek, küçük bir dikişle ortadan kaldırılabilir. Koterizasyon denilen yöntemle elektrikle yakılarak yok edilebilir. Bu tedavide ciltte oluşan küçük yara bir hafta kadar sürede iyileşir. Lazer tedavisi de bu türde yağ bezeleri için iyi bir tedavi seçeneğidir. 

Yağ Bezesi Tedavisi

Vücuttaki yağ bezelerinin tedavisi

Vücutta gövde kısmında yani omuzlarda, sırtta, göğüste oluşan yağ bezeleri için cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Ameliyat edilerek bu yağ bezeleri kapsülüyle birlikte alınabilir. Hastalara lokal anestezi altında uygulanan bu küçük operasyon sonucunda, bölgede fazla iz kalmadan iyileşme olur. Yağ bezeleri büyük çapta olursa, hastaya genel anesteziyle operasyon yapılabilir. Bazı yağ bezeleri için kimyasal maddeler kullanılabilir. Bunlar fazla etkili olmasa da, yağ bezesine enjekte edilen kimyasallarla oluşumların küçülmesi hedeflenir. Bu şekilde bezenin kapsülü bölgede kaldığından, her zaman tekrarlama riski taşımaktadır. Bu nedenle bu tarz yağ bezelerinde en iyi tedavi cerrahi olarak çıkarılmalıdır.

Yağ bezesi tedavisinde bitkisel çözümler

Yağ bezelerinin yumuşatılması ve içeriğinin dağıtılması esasına dayanan bitkisel kürlerle yapılan tedavilerde başarılı sonuçlar verebilir. Bu konuda özellikle çay ağacı yağı, aloe vera jel, sirke, bal, hint yağı gibi ürünler bezelerin yumuşamasında etkili olmaktadır. Ayrıca bezlere buhar banyosu yaptırılması da faydalı uygulamalar arasındadır.

]]>
Yüzde Çıkan Yağ Bezeleri https://www.yagbezesi.gen.tr/yuzde-cikan-yag-bezeleri.html Sun, 02 Dec 2018 07:58:32 +0000 Yüzde çıkan yağ bezeleri, yağ bezeleri cilt altındaki destek dokusu olarak yer alan yağ dokusundaki yağ hücrelerinin bir araya toplanmasıyla oluşan iyi huylu kitlelerdir. Çok nadir olarak kötü huylu tümöre dönüş Yüzde çıkan yağ bezeleri, yağ bezeleri cilt altındaki destek dokusu olarak yer alan yağ dokusundaki yağ hücrelerinin bir araya toplanmasıyla oluşan iyi huylu kitlelerdir. Çok nadir olarak kötü huylu tümöre dönüşme riskleri vardır. Ayak tabanı ve avuç içi dışında vücudunuzda her yerde yağ bezesi görülme riski bulunmaktadır. Ancak yüzde sıkça meydana gelen oluşumlardan biridir. Özellikle göz çevresinde etkili olurlar. Büyüklükleri genellikle küçük boyda olur. Sarımsı küçük benekler şeklinde olan yağ bezeleri, zararlı bir etkiye sahip olmasa da, estetik olarak kişinin dış görünümünü olumsuz şekilde etkiler. Bu nedenle cerrahi olarak alınmaları ya da bitkisel yöntemlerle kontrol altında tutulmaları tercih edilir. Yumuşak bir yapıya sahip olan yağ bezeleri, dokunulduğunda oynar şekilde ve ağrısız olurlar. Nadiren sinirlere bası yaptıklarında ağrı etkisi gösterebilirler. Yuvarlak ya da hafif yassı olabilirler.

Yüzde yağ bezesi neden olur

Cilt altındaki yağlı doku yağ bezesi oluşumunu sağlamaktadır. Özellikle yüz cildinin ince olması nedeniyle, küçük boydaki bezeler bile dikkat çekici halde olur. Bunlar kozmetik açıdan sorun haline gelirler. Sebepleri tam olarak bilinmeyen yağ bezelerinin oluşumunun genetik olduğu konusunda uzmanlar aynı görüşleri savunmaktadır. Yüzde çıkan yağ bezelerinin diğer bir nedeni kan yağlarındaki yüksekliktir. Kan yağlarının kontrol altına alınması halinde, meydana gelen bezelerin kendiliğinden yok olması mümkün olmaz. Bunların tedaviyle ortadan kaldırılması gerekir.

Yüzde Çıkan Yağ Bezeleri

Yüzdeki yağ bezesi tedavisi nasıl yapılır

Yüz cildi oldukça hassas ve ön planda olduğundan, bezelerin ameliyatla çıkarılması en son aşamada düşünülür. Öncelikle bezelerin kişiler tarafından bilinçsizce sıkılmaması gerekir. Çünkü yağ bezelerinin çevresinde koruyucu kapsülleri bulunur. Buna zarar verilmesi halinde yağ hücreleri kontrolsüz şekilde cilt altına yayılır. Ortaya hoş olmayan çukurluklar çıkabilir. Bunların tedavi edilmesi için, önce bir dermatoloğa gidilmelidir. Yağ bezelerinin konumuna ve büyüklüğüne uygun bir tedavi belirlenmelidir. Gerekirse liposakşın yöntemiyle yağ bezelerinin içeriği boşaltılır. Ayrıca lazerle tek tek yağ bezeleri yok edilebilir. Dermatoloğun uygun göreceği bitkisel çözüm önerileri de, yüzdeki yağ bezelerine iyi gelebilir. Cilt altındaki oynar durumdaki bezelerin yumuşatılarak, küçültülmesi bitkisel kürlerle başarılı şekilde yapılabilir.

Yüzdeki yağ bezelerinin anormal şekilde büyük olması halinde, ameliyatla alınmaları gerekebilir. Lokal anestezi altında yapılan operasyon kısa sürede tamamlanır. Ciltte kesi yapılmasına rağmen, bunlar küçük olduğundan fazla görünür izler oluşmaz. Yağ bezeleri uzun sürede büyüse de, büyümelerine fırsat vermeden tedavi edilmeleri tavsiye edilir.

]]>
Göz İçinde Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/goz-icinde-yag-bezesi.html Sun, 02 Dec 2018 09:19:31 +0000 Göz içinde yağ bezesi, özellikle aşırı miktarda yağlı besinler ve et tüketen kişilerde kan yağlarının yükselmesiyle görülen oluşumlardır. Göz çevresi cildinin oldukça hassas olması yüzünden cilt altında b Göz içinde yağ bezesi, özellikle aşırı miktarda yağlı besinler ve et tüketen kişilerde kan yağlarının yükselmesiyle görülen oluşumlardır. Göz çevresi cildinin oldukça hassas olması yüzünden cilt altında bu şekilde yağ birikintileri olmaktadır. Bu durum ksantelezma denilen hastalığa neden olmaktadır. Kişilerin kolesterol değerleri bundan sonra düşürülse bile, yağ bezeleri kendiliğinden yok olmaz. Bunlar için uygun bir tedavinin yapılması gerekir. Göz sağlının önemli olması yüzünden bunların ihmal edilmemesi gerekir. Kandaki kolesterolün yükselmesiyle birlikte göz çevresinde, göz kapaklarında yağ bezeleri olarak tanımlanan bu oluşumlar meydana gelmeye başlar. Bunların cerrahi yöntemlerle alınması ya da dermatoloğun uygun gördüğü yöntemle tedavi edilmesi tavsiye edilir.

Göz içindeki yağ bezelerine erken müdahale önemlidir

Bu bölgede meydana gelen yağ bezeleri kişinin görme duyusuna önemli bir etki yapmasa da, büyümeleri halinde görme alanını daraltarak kişinin görmesini engelleyecek boyutlara ulaşabilir. Bu durum kişinin dış görünümünde bile olumsuz etkiler yapar. Estetik kaygıların kişiyi rahatsız etmemesi için erken müdahale etmenin önemi büyüktür.

Göz içindeki yağ bezelerinde kullanılan tedavi yöntemleri

Göz çevresi hassas bir yapıda olduğundan, kullanılan tedavi önem taşımaktadır. Cerrahi yöntemler bu konuda oldukça başarılır. Ancak yağ bezelerinin büyüklüğüne göre daha dikkatli olunmalıdır. Bu tedavi lazerle bile yapılsa, gözde, göz kapağında cilt olmadığından mutlaka dikiş yapılması gerekir. Büyük olmayan yağ bezeleri daha kolay alınabilir. Yapılan operasyon 5-10 dakikada tamamlanabilir. Bu yağ bezelerinin büyüklüğüyle bağlantılıdır.

Göz İçinde Yağ Bezesi

Göz içindeki yağ bezelerinin alınmasından sonra iz kalmamalıdır

Yağ bezelerinin alınmasından sonra hem göz kapağının işlevselliği bozulmamalı, hem de bu operasyon nedeniyle bölgede iz kalmamalıdır. Bu nedenle operasyonun mutlaka uzman kişilerce yapılması gerekir. Buna dikkat edilmezse göz kapağı fonksiyonunu yitirebilir, kapanma sorunu yaşanabilir ve ciltte görünür izler kalabilir. 

Göz içindeki yağ bezeleri neden olur

Yağ bezelerinin bu bölgede oluşmasının nedenleri arasında en önemlileri genetik faktörler ve kan yağlarındaki yükseklik gelmektedir. Yağ bezesi cilt altında oluşan yağ hücreleri birikimidir. Yumuşak özellikte ve cilt altında oynar halde olurlar. Genellikle zararlı değildirler. İyi huylu bu olumların en önemli etkisi görselliği olumsuz etkilemesidir. Göz içindeki yağ bezelerinin alınma nedeni genellikle budur.

]]>
Peniste Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/peniste-yag-bezesi.html Mon, 03 Dec 2018 06:14:24 +0000 Peniste yağ bezesi, yağ bezeleri vücutta her alanda etkili olabilir. Peniste yağ bezesi oluşumuna engel olması açısından sünnetin önemli bir katkısı bulunmaktadır. Çünkü sünnet derisi ve penis başı arasındaki Peniste yağ bezesi, yağ bezeleri vücutta her alanda etkili olabilir. Peniste yağ bezesi oluşumuna engel olması açısından sünnetin önemli bir katkısı bulunmaktadır. Çünkü sünnet derisi ve penis başı arasındaki penis bezi salgılarının birikmesini engellemektedir. Yağ bezi bu bölgede penis başı salgıları nedeniyle oluşur. Küçük sarı benekler şeklinde izlenen bu bezeler, özellikle büyüme gösterdiklerinde kişiyi rahatsız eder hale gelir.  Oluşmalarında etkili olan bir diğer etken kötü sağlık koşulları olabilir. Bu bölgedeki yağ bezelerinin iltihaplanma riski de bulunmaktadır. Daha çok yetişkin erkekleri etkileyen bir sorundur.

Peniste yağ bezesi belirtileri

Peniste sarımsı benekler şeklinde izlenen oluşumlar, hafif kabartı yaparlar. Diğer bölgelerdeki yağ bezeleri gibi, ağrıya neden olmazlar. Ancak iltihaplanma etkisi olursa, bu durumda ağrı yapabilirler. Sünnetli olmayan erkeklerde genellikle sünnet derisi altında gizlenebilir. Bunlar büyüme yaptıkları takdirde rahatsızlık verebilirler. Hem görünüm açısından, hem de sağlık açısından ihmal edilmeden bir uzmana gidilmelidir.

Peniste yağ bezesi tanısı

Fiziksel muayene yağ bezesinin olduğunu gösterebilir. Ancak penis tümörlerinin ayırıcı tanısı için mutlaka biyopsi yapılması tavsiye edilir. Çünkü peniste olan her kabartı öncelikle kötü huylu tümörleri düşündürtmelidir. Özellikle ağrılı oluşumlarda bu ayırıcı tanının yapılması gerekir.

Peniste yağ bezesi tedavisi

Tedavi edilmeyen yağ bezeleri peniste yayılma eğilimi gösterebilir. Hatta çevre dokulara bile yayılabilir. Yağ bezelerinin büyümesi penisin görünümünde olumsuz etkiler yapabilir. Anormal bir şekil almasını sağlayabilir, idrar yapmayı engelleyebilir. Yağ bezeleri uzun sürede büyüme gösterir. Ancak cerrahi yöntemlerle tedavi edilmelerinde yarar vardır. Kişinin sünnet olmaması halinde, öncelikle sünnet edilmesi gerekir. Bu şekilde yağ bezelerinin iltihaplanması önlenebilir. Daha sonra küçük bir operasyonla yağ bezeleri tek tek alınabilir. Bunların kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir. Çünkü içeriği yağ hücreleri olduğundan, kendiliğinden geçmez. Bu oluşumlar mutlaka tedavi edilmelidir.

]]>
Yağ Bezelerine Bitkisel Çözüm https://www.yagbezesi.gen.tr/yag-bezelerine-bitkisel-cozum.html Tue, 04 Dec 2018 05:19:37 +0000 Yağ bezelerine bitkisel çözüm, yağ bezeleri daha çok yüzde, kulak arkası ve sırt bölgesinde oluşur. Yağ hücrelerinden oluşan bu kistler zararsız olduklarından, tedavi edilmeye gerek kalmaz. Ancak büyük olduğunda Yağ bezelerine bitkisel çözüm, yağ bezeleri daha çok yüzde, kulak arkası ve sırt bölgesinde oluşur. Yağ hücrelerinden oluşan bu kistler zararsız olduklarından, tedavi edilmeye gerek kalmaz. Ancak büyük olduğunda, ağrı yaptığında ya da estetik bir sorun haline geldiğinde tedaviye ihtiyaç duyulur. Küçük bir operasyonla lokal anestezi altında yağ bezelerinden kurtulabilirsiniz. Ancak bunlardan kurtulmak için, operasyon yerine evde bitkisel çözümlerde uygulama şansınız var. Fakat yağ bezesi çok büyükse, mutlaka profesyonel yardım almanızı öneririz.

Yağ bezeleri için uygulanacak bitkisel çözümler 

Buhar tedavisi: İçeriği yağ dokusu olan bezelerin buhar yardımıyla yumuşatılması faydalı olabilir. Yağ bezelerinin yumuşatılması içlerinin boşalmasını sağlayabilir. Bunun için gerekli ısı ve nemi sağlamanız için, sıcak suyla banyo yapabilirsiniz. Havluyu buhara tutarak ya da sıcak suyla ıslatarak, yağ bezesine kompres yapabilirsiniz. Her gün 3-4 defa yapacağınız bu uygulamayı yarım saat devam ettirebilirsiniz.

Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağının iltihapları önleme ve bakterileri temizleme özelliği bulunmaktadır. Bu ürün ciltteki sivilceler içinde çok faydalıdır. Yağ bezesi için her gün 2-3 defa sürülerek kullanılması tavsiye edilir. Hem yağ bezelerine faydalı olacak, hem de bakterilere karşı etkili olduğundan enfeksiyon olasılığını azaltacaktır.

Aloe vera jel: Bu bitkisel ürün yağ bezelerinin küçülmesini, içinin yumuşamasını ve iyileşmesini sağlar. Her gün düzenli olarak yağ bezesinin üzerine sürülerek uygulanır. Aynı zamanda çay ağacı yağı gibi bakterileri temizleme özelliği vardır. Bu enfeksiyondan korunmanıza yardımcı olur.

Hint yağı: Bu bitkisel yağı düzenli olarak yağ bezelerinin üzerine sürerek, küçülmelerini sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken pamuğa 4-5 damla hint yağı koyarak, yağ bezesinin üzerine yerleştirmeniz gerekir. Üzerine sıcak bir havlu koyarsanız, etkisini arttırmış olursunuz. Günde 2-3 defa bunu yapabilirsiniz.

Sirke: Sirke kullanarak enfeksiyon oluşma riski olan yağ bezelerini temizleyebilir ve boyutlarının küçülmesini sağlayabilirsiniz. Bir bezin üzerine sirke dökerek, yağ bezesi üzerine kapatabilirsiniz. Beze küçükse üzerine yara bandı kapatın. Bunu 3-4 gün bekleterek, yağ bezesini yine sirkeli pamukla temizleyin. Yağ bezesi iyice temizleninceye kadar bu uygulamaya devam edebilirsiniz.

Bal: Yaraların iyileşmesine katkı sağlayan balla yağ bezeleri içinde çözüm bulabilirsiniz. Bunun için buğday unuyla balı krem kıvamında olacak şekilde karıştırın. Bunu yağ bezesinin üzerine sürün ve üzerini kapatın. Bir gece süreyle beklettikten sonra, belli aralıklarla bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Yağ Bezelerine Bitkisel Çözüm

Yağ bezelerinde nelere dikkat edilmelidir

 • Yağ bezesi yumuşatılmadan patlatılmaya çalışılmamalıdır. İçine iğne gibi sivri şeyler batırmamaya çalışın. Buna dikkat etmezseniz iltihaplanmayla karşılaşabilirsiniz. Üstelik cildin alt tabakalarına kadar iltihabın etkisi olabilir.
 • Yağ bezesi anti bakteriyel sabunla tıkanmalı ya da bu özellikteki ıslak mendillerle silinmelidir.
 • Yağ bezesinden irin akarsa, temizlikte çok dikkatli olmalısınız. Etrafa irin yayılmasına engel olmalısınız. Bu enfeksiyon riskini arttıran bir etkendir.
 • Bezenin rengi kırmızıya döner, fazla irin akmaya başlarsa, büyüdüyse ya da ağrı yapıyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.
]]>
Yağ Bezesi Nedir https://www.yagbezesi.gen.tr/yag-bezesi-nedir.html Tue, 04 Dec 2018 14:17:30 +0000 Yağ bezesi nedir, tıpta lipom olarak tanımlanan yağ bezesi, cilt altında oluşan hareketli ve iyi huylu kistlerdir. Bunların oluşma nedenleri bilinmemekle birlikte, elde olmayan şekilde oluşurlar. Yani besinlerden ya da d Yağ bezesi nedir, tıpta lipom olarak tanımlanan yağ bezesi, cilt altında oluşan hareketli ve iyi huylu kistlerdir. Bunların oluşma nedenleri bilinmemekle birlikte, elde olmayan şekilde oluşurlar. Yani besinlerden ya da daha farklı etkenler oluşmalarında etkili olmaz. Yağ hücrelerinin aşırı miktarda yağ depolaması neticesinde cilt üzerinde görünür bezeler oluşur. Cilt altında görünmeyen alanlarda da bu bezelerin oluşma olasılığı bulunmaktadır. En fazla yüzde, kulak arkasında, göz altlarında, sırtta ve göğüs bölgesinde görülürler. Yumuşak bir yapıda olduklarından, dokunmayla bile hareket edebilirler. Bu oluşumların sıkılmaması ve çevresinin temiz tutulması gerekir. Bezenin içinden irin akması halinde, enfeksiyon kapma riski bulunmaktadır. Genellikle ağrı yapmasalar da, yağ bezesi sinir hücrelerine baskı yaparsa ağrılı hale gelebilirler. Cilt yüzeyinden görünmeyen yağ bezeleri de, ancak iç organlara baskı yaparlar ve ağrıya neden olurlarsa teşhis edilebilirler.

Yağ bezesi türleri nelerdir

 • Lipom: Cilt altında bulunan yağ dokusundan oluşur.
 • Fibrom: Bunlar bağ dokusundan oluşan bezelerdir.
 • Aterom: Bunlar yağ bezesi kanalının tıkanması sonucunda oluşur. Bu nedenle yağ kisti olarak anılırlar.
 • Yeni Fibrom: Bunlar çevre sinir sistemindeki koruyucu hücrelerden oluşmuş, yeni huylu yağ bezeleridir.
 • Akantom: Cilt altındaki sivri hücrelerden oluşan oluşumlardır.
 • Neurom: Bu bezeler iyi huylu sinir hücrelerinden, sinir lifleri ile bağ dokusundan oluşur.
Yağ Bezesi Nedir

Yağ bezesi nasıl tedavi edilir

Yağ bezesi zararsız oluşumlar olduğundan, çoğunlukla tedavi gerektirmez. Ancak büyüme gösteren, estetik olarak göze hoş gelmeyen, ağrı yapan ya da enfeksiyon riski olan yağ bezeleri cerrahi olarak alınabilir. Bunların ilaçla tedavisi bulunmaktadır. Çok büyük olmayan yağ bezeleri için, bitkisel tedavi yolları uygulanabilir. Bu oluşumların kansere neden olmadığı da bilinmektedir. Hızla büyüme özellikleri de yoktur. Yağ bezelerinin tanısı için, yüzeysel doku ultrasonu yapılabilir. Operasyonla alınmaları kararlaştırılırsa, yağ bezesinin büyüklüğüne uygun şekilde kesi açılarak kısa sürede alınır. Bu lokal anestezi altında yapılır. Daha sonra kesi yerinde belli belirsiz bir iz kalabilir. Bunlar alındıktan sonra, yeniden oluşma riski bulunmaktadır. Yüz bölgesinde oluşan yağ bezeleri için lazer uygulaması yapılabilir. Bu bölgedeki bezeler özellikle sıkılmamalıdır. Mutlaka doktorun önerisiyle tedavi edilmelidir. Tedaviden sonra bile cildin temizliğine dikkat edilmesi gerekir.

]]>
Yağ Bezesi Neden Olur https://www.yagbezesi.gen.tr/yag-bezesi-neden-olur.html Wed, 05 Dec 2018 09:15:48 +0000 Yağ bezesi neden olur, yağ bezesi yani lipom yumuşak doku ya da bağ dokusundan kaynaklanan ve en fazla görülen tümörlerdir. Bu oluşumların çoğunluğu cilt altında meydana gelir. Fakat kas içinde, omurilikte, eklemler Yağ bezesi neden olur, yağ bezesi yani lipom yumuşak doku ya da bağ dokusundan kaynaklanan ve en fazla görülen tümörlerdir. Bu oluşumların çoğunluğu cilt altında meydana gelir. Fakat kas içinde, omurilikte, eklemlerde, yemek borusu, karın boşluğu, bağırsak ve mide gibi sindirim sisteminde, göğüste, hatta kalpte bile olabilir. Bağırsakta olanlar iyi huylu tümörlerin yaklaşık % 15 kadarını oluşturur. Bağırsaklarda kanama ve tıkanmayla belirti gösterirler. Bu bezeler hem uzun bir süreçte büyüme gösterirler, hem de iyi huylu olurlar ve kansere neden olmazlar. Ancak bazı durumlarda kötü huylu tümörlere yani liposarkomlara dönüşebilirler. Bu durumda kesinlikle alınmaları gerekir.

Yağ bezesi hangi hastalıklarla karışabilir

 • En çok yağ kistleriyle karıştırılabilir. Yağ kistlerinin yuvarlak yapısı, ortasında nokta ve çevresinde kızarıklık olur.
 • Kötü huylu yağ bezeleri yani liposarkom
 • Sinirlerden kaynaklanan tümörler yani nörofibroma
 • Epidermoid kist
 • Glomus tümörü
 • Anjiolipom
 • Leiomyom
 • Romatizma nodülleri
 • Apse

Yağ bezesi neden olur

Yağ bezesinin oluşmasında öncelikle kalıtımsal faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Çünkü ailede başka kişilerde de yaş bezesi oluşumu görülür. Bunun 12. kromozomdan kaynaklandığı düşünülür. Bunun dışında vücuda alınan darbelerinde etkili olduğu varsayılır. Yine de yağ bezelerinin neden meydana geldiği hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır.

Yağ bezesi tanısı nasıl konur

Yağ bezesi cilt altında olduğunda gözle görülecek kadar belirgin olabilir. Temas halinde yumuşak ve oynar yapıda olurlar. Vücudun iç kısımlarında olan yağ bezeleri için ultrason tetkiki, MR manyetik rezonans ve bağırsaklarda endoskopi yapılması gerekir. Bu oluşumlara kesin tanı koymak için patoloji tetkiki yapılmalıdır. Bu durumda bezeden parça almak yerine, bezenin hepsinin alınması tercih edilir.

Yağ Bezesi Neden Olur

Yağ bezesi hangi durumda çıkarılmalıdır

Yağ bezeleri genellikle iyi huylu kistlerdir. Bu yüzden genellikle çıkarılması düşünülmez. Fakat;

 • Kozmetik açıdan kişiye rahatsızlık verirse
 • Patoloji tetkiki için kötü huylu tümör ayrımının yapılması için
 • Vücutta baskıya neden olursa ve ağrıya sebep oluyorsa
 • Bağırsaklarda düğümlenme, sindirim sisteminde kanama, cerrahi sarılık gibi etkilere neden oluyorsa
 • Yağ bezesi büyüme gösteriyor ve çapı 5 cm üzerine çıktıysa
 • Memelerdeki yağ bezeleri şüpheli durumlarda çıkarılır. 
]]>
Göz Altındaki Yağ Bezeleri https://www.yagbezesi.gen.tr/goz-altindaki-yag-bezeleri.html Thu, 06 Dec 2018 05:57:58 +0000 Göz altındaki yağ bezeleri, göz altında görülen yağ bezeleri çeşitli türlerde olabilir. Bu yağ bezeleri hem kadınlarda, hem de erkeklerde estetik olarak hoş olmayan bir görünüme neden olur. Bunlar yağ dokusunda g Göz altındaki yağ bezeleri, göz altında görülen yağ bezeleri çeşitli türlerde olabilir. Bu yağ bezeleri hem kadınlarda, hem de erkeklerde estetik olarak hoş olmayan bir görünüme neden olur. Bunlar yağ dokusunda gelişen ve büyüme gösteren iyi huylu oluşumlardır. Bunların tedavi yolları da birbirinden farklı olur. Göz altlarında en sık oluşan yağ bezesi rahatsızlıkları ise; aşağıdaki gibidir.

Siringoma: Bu yağ bezeleri ter bezlerinden dolayı oluşan iyi huylu oluşumlardır. Toplumda yaygın şekilde görülen bu bezeler, genellikle ergenlikle birlikte etkili olur. Neden oluştuğu tam olarak bilinmese de, kadınların bundan daha fazla etkilendiği görülür. Kadınların göz altında olduğu kadar göğüs bölgesinde, genital bölgede, koltuk altı ve göbek çevresinde oluşabilir. Sarı renkte ya da ten renginde olan oluşumlar, 1-3 mm çapında, net sınırlı, ciltten kabarık ve yuvarlaktır. Sayıca fazla miktarda olan yağ bezeleri simetrik olarak yerleşim gösterirler. Tedavisinde elektriksel cerrahi ya da lazer tedavisi kullanılır. Uygulanan 1-3 seans içinde temizlenirler. Ancak açık tenli olan kişilerde bölgede beyaz lekeler kalabilir. Fakat Siringoma her zaman tekrarlama eğilimi gösterebilir.

Ksantelezma: Bu yağ bezeleri genellikle göz kapaklarının içinde oluşan sarı renkteki yağ bezeleridir. Alt göz kapağına göre üst göz kapağında daha fazla görülür. Kıvamı yarı sert ve yumuşak olabilir. Çoğunlukla simetrik bir yerleşim gösteren oluşumlar, her iki göz kapağını birden etkiler. Kalıcı ve ilerleyici olduklarından, kendiliğinden geçmezler. Kadınlarda daha çok rastlanır. Genellikle 40-50 yaşlarında etkili olmaya başlarlar. Bu türde yağ bezesi olan kişilerin genellikle kan yağlarında yükseklik vardır. Bu değerler genetik olarak yüksek olur. Tiroit hastalıkları ve şeker hastalığı ksantelezma oluşumuna neden olabilir. İyi kolesterol değerleri düşük olan bu kişiler, damar sertliği açısından risk altında olurlar. Bu nedenle yağ bezeleri olan kişilerin kan yağlarını kontrol altında tutmaları tavsiye edilir. Beslenmelerine dikkat etmeli, kan yağlarını yükseltecek besinlerden kaçınmalıdırlar. Bu türde yağ bezelerinin tedavisi estetik açıdan hoş olmadığı için yapılabilir. Göz altı yağ bezeleri için lazer tedavisi, kimyasal peeling ya da elektriksel cerrahi yöntemleri kullanılabilir. Tedaviden sonra iz kalma olasılığı az olur. Lazer tedavisinde ve elektriksel cerrahi bu konuda daha başarılı sonuçlar verir. Cilt kendini yenilediğinden, bu yağ bezelerinin tekrarlama olasılığı fazla olmaz.

Göz Altındaki Yağ Bezeleri

Milyum: Bu türdeki yağ bezeleri göz çevresinde en fazla görülen bezelerdir. Küçük yaşlardan itibaren herkeste görülebilir. Beyaz ve sarımsı renkte, yüzeysel, 1-2 mm çaplı, kabarık ve yuvarlak oluşumlar şeklinde görülür. Neden oluştuğu bilinmeyen bu bezeler yanaklarda ve göz çevresinde etkili olur. Genellikle kozmetik sebeplerle tedavi edilirler. Bezelerin ağızları steril edilmiş iğne ya da bisturiyle temizlenir. Ayrıca A vitamini içeriği olan kremlerde faydalı olabilir. Bazen lazer tedavisi, elektro cerrahi gibi yöntemlerde tercih edilebilir.

]]>
Yağ Bezesi Nasıl Geçer https://www.yagbezesi.gen.tr/yag-bezesi-nasil-gecer.html Thu, 06 Dec 2018 15:54:10 +0000 Yağ bezesi nasıl geçer, yağ bezesi cilt ve kas dokusu arasında yerleşen yavaş büyüyen yağ hücrelerinin oluşturduğu iyi huylu kitlelerdir. Tıpta lipom olarak tanımlanan bu oluşumlar, her yaştaki kişiyi etkileyebil Yağ bezesi nasıl geçer, yağ bezesi cilt ve kas dokusu arasında yerleşen yavaş büyüyen yağ hücrelerinin oluşturduğu iyi huylu kitlelerdir. Tıpta lipom olarak tanımlanan bu oluşumlar, her yaştaki kişiyi etkileyebilir. Ancak en fazla 20-40 yaş arasındaki kişilerde görülür. Tümör olarak dile getirilmiş olsalar da, iyi huylu kitlelerdir. Vücutta yağ hücresinin olduğu her bölgede görülme olasılıkları vardır. Ensede, kollarda, boyun, kalça, yüz ve iki omuz arasında oldukça sık rastlanır. Yağ bezelerinin neden oluştuğu hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak genetik faktörlerin bunda etkili olduğu konusunda uzmanlar genellikle hemfikir olurlar. Ailede pek çok kişide yağ bezesi olduğunda, diğer kişilerde de yağ bezesi görülebilir. Fakat bu kişinin yapısal özelliklerine bağlı olarak ortaya çıkar. Vücutta tek olarak ortaya çıkabileceği gibi, birden fazla sayıda oluşabilir.

Yağ bezesi teşhisinde genellikle klinik muayene yeterli olur. Şüpheli bir durum olursa, ultrasonografi, MR, biyopsi gibi tetkikler yapılabilir. Genellikle tedavi gerektirmeyen yağ bezeleri, bazı hallerde alınabilir. Bunlar yerleşim yerine göre, sinir hücrelerine yaptığı bası yüzünden, ağrıya neden olduğunda, hızla büyüme gösterdiğinde ya da estetik olarak kişinin yakınması olduğunda ameliyatla alınabilir ya da tavsiye edilen bitkisel çözümlerle tedavi edilmeye çalışılır.

Yağ bezesi ne zaman tehlikeli olabilir

Yağ bezeleri herhangi bir nedenle mikrop kaparsa sorun çıkarabilir. Renklerinde değişme olduğunda, büyüdüklerinde, kızarıklık olduğunda çok dikkatli olunmalıdır. Nadiren de olsa kötü huylu tümörlere dönüşme olasılıkları vardır. Hızla büyüyenler ameliyatla çıkarılmalıdır. Kistin patolojik sonuçlarına göre, daha geniş alanda çalışma yapılabilir. Kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde beslenmelerine dikkat etmeleri tavsiye edilir.

Yağ Bezesi Nasıl Geçer

Yağ bezelerinin belirtileri nelerdir

Bu oluşumların en belirgin özellikleri ciltte oluşan şişliklerdir. Bunlar uzun sürede büyürler. Herhangi bir şekilde ağrı ya da sızıya neden olmazlar. Dokunulduğunda cilt altında hareketli olurlar. Yapıları genellikle yumuşak ya da yarı sert bir kıvamda olur. Anjiolipom gibi türleri bazen ağrıya neden olabilir.

Yağ bezeleri nasıl tedavi edilir

Genellikle tedavi gerektirmeyen bu oluşumlar, kişiyi rahatsız ediyorsa ya da ağrı gibi etkiler yapıyorsa, büyümüşse cerrahi olarak alınabilir. Bu bezeler vücutta hoş olmayan görünümlere neden oluğundan, bunlar için bitkisel çözümlerde uygulanabilir. Ameliyatla alınmaları sırasında yağ bezesinin çevresinde bulunan kapsülün zarar görmeden çıkarılmasına dikkat edilmelidir. Kapsül yırtılır, zarar görürse yağ bezesinin içeriği vücuda yayılabilir. Bu şekilde alınsalar da, yeniden ortaya çıkma olasılıkları bulunmaktadır. Bu bezelerin kansere neden olma riski oldukça düşüktür. Ancak anormal gelişme gösterdiğinde ya da ağrı gibi etkileri olduğunda, mutlaka doktora danışılması tavsiye edilir.

]]>
Göz Çevresindeki Yağ Bezeleri https://www.yagbezesi.gen.tr/goz-cevresindeki-yag-bezeleri.html Thu, 06 Dec 2018 16:59:29 +0000 Göz çevresindeki yağ bezeleri, bu bölgede oluşan yağ bezeleri insanlar için özellikle estetik açıdan kötü görünüme neden olur. Gözler ve çevresi vücudumuzdaki cildin en hassas ve ince yapıda olan bölgesidir. Bu Göz çevresindeki yağ bezeleri, bu bölgede oluşan yağ bezeleri insanlar için özellikle estetik açıdan kötü görünüme neden olur. Gözler ve çevresi vücudumuzdaki cildin en hassas ve ince yapıda olan bölgesidir. Bu yüzden bölgede hareket halinde olan kaslar oldukça yoğun olarak bulunur. Gözün etrafındaki kemiklerin korumuş olduğu bölgede, vücutta yağ açısından en fakir olan alandır. Ancak göz kapaklarında ve kirpiklerin altında istenmeyen yağ torbacıklarının oluşması çok sık görülebiliyor. Cilt tabakasının etkilendiği olumsuz koşullarda, kirpik altları ve göz kapakları etkilenmektedir. Bu sorunu yaşayan kişiler için, en önemli konu yağ bezelerinin nasıl tedavi edileceğidir. Vücutta diğer bölgelerde oluşan yağ bezelerinde cerrahi yollara başvurulsa da, göz çevresi oldukça hassas olduğundan bu yöntem genellikle tercih edilmez.

Göz çevresi yağ bezeleri için ne yapılabilir

Bu oluşumlar için almanız gereken önlemlerin başında, göz çevresi için kullanılacak kozmetik ürünlerin kesinlikle yağ içermeyenlerden tercih edilmesidir. Cilt yapısı yağlı olan kişilerde, göz çevresinde yağ torbacıklarına daha sık rastlanmaktadır. Bu kişilerin bir dermatoloji uzmanından destek alması tavsiye edilir. Cilt uzmanları bunları özel bir alet yardımıyla temizleyebilir.

Cildin kirli tutulması, sigara içilen ortamlarda çok durulması, lens kullananların ellerini iyi dezenfekte etmemesi, kullanılan makyaj malzemelerinin kalitesiz olması gibi çok sayıda etken göz çevresinde yağ bezesi oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden bu olumsuz faktörlerden uzak kalınması gerekir.

Göz Çevresindeki Yağ Bezeleri

Bu yağ bezelerinin tedavisinde genç yaştaki kişilerin sıvı temizleyici cilt ürünleri kullanması, yaşı ilerlemiş olan kişilerin ise nemlendirici mineral yağları tercih etmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır. İleri yaştaki kişilerde bu ürünlerin kullanımı aynı zamanda göz çevresini koruyacak kalkan vazifesi görecektir. Cilt bakımında her zaman jel kıvamında olan ya da serum şeklinde olanların tercih edilmesi faydalı olabilir. Bu bezeler için bitkisel çözümlerden faydalanmayı isterseniz, düzenli olarak papatya çayıyla göz banyosu yapmanızı tavsiye edebiliriz. 

Göz çevresinde yağ bezeleri neden oluşur

Göz çevresi cildinin ince ve az yağlı olması nedeniyle, eğer yağ bezelerinden yakınmanız varsa kullandığınız cilt ürünlerinin yağlı olduğu düşünülebilir. Bazı uzmanlar bunun yüksek kolesterol değerleri nedeniyle oluşabileceğini belirtirler. Ayrıca yağlı göz makyajı temizleyicileri de, bu yağ bezeciklerinin oluşmasında etkili olabilir. Bu bölge oldukça hassas bir bakım istemektedir. Yaşlanma etkilerinin bile ilk olarak başladığı alandır. Bu nedenle göz çevresine özenli bir bakım uygulanması gerekir.

]]>
Yüzdeki Yağ Bezeleri https://www.yagbezesi.gen.tr/yuzdeki-yag-bezeleri.html Fri, 07 Dec 2018 10:00:30 +0000 Yüzdeki yağ bezeleri, genellikle göz çevresinde meydana gelir. Bu hem erkeklerde, hem de kadınlarda estetik olarak beğenilmeyen bir görünüm oluşturur. Yağ bezelerinin oluşmasında kişinin ailesinden geçen genlerin b Yüzdeki yağ bezeleri, genellikle göz çevresinde meydana gelir. Bu hem erkeklerde, hem de kadınlarda estetik olarak beğenilmeyen bir görünüm oluşturur. Yağ bezelerinin oluşmasında kişinin ailesinden geçen genlerin büyük bir önemi vardır. Bunun yanında yaşam tarzının etkisiyle, kan yağlarının yüksek olmasıyla yüzde ve göz altında yağ bezelerine sıkça rastlanır. Cilt altındaki küçük damarların yağlanması yüzünden hücrelere yeteri kadar kan gitmediğinde bu yağ bezelerinin oluştuğu görülür. Cilt altında yerleşen oynar yapıdaki yağ bezeleri, vücutta çıkanlara göre daha küçük boyutta olur. Kişiye fazla rahatsızlık vermese de, kozmetik açıdan istenmeyen bir görünüme neden olurlar.

Yüzdeki yağ bezeleri neden olur

Yüz bölgesi hassas bir cilt yapısına sahip olduğundan, yağ oranı az olduğundan ve ince yapılı olduğundan yağ bezesi oluşumuna daha yatkındır. Çünkü bu bölgede kullanılan cilt bakım ürünlerinin yağlı olması nedeniyle cildin olumsuz etkilenmesi söz konusu olur. Bu kadınlarda daha fazla rastlanan bir sorundur. Kişinin kolesterol değerlerindeki yükseklik te bunda etkili olabilir. Ayrıca yaşlanma etkisi olarak yağ bezelerinin oluştuğu görülebilir.

Yüzdeki yağ bezeleri nasıl geçer

Göz altlarında etkili olan yağ bezelerinin olmaması için, kişilerin beslenmesinde çay ve kahve tüketimine dikkat etmesi, peynir yememesi faydalı olabilir. yorgunluk, uykusuzluk, sıkça ağlama gibi etkilerden uzak kalınması tavsiye edilir. Bu etkenler gözde küçük şişliklere neden olabilir. Bunların yok edilmesi için, diğer yağ bezelerinde olduğu gibi ameliyat yapılmasına gerek yoktur. Yağ bezelerinin cerrahi olarak alınması büyük boydaki bezeler için daha uygundur. Göz altında çıkan bezelerin tedavisinde bitkisel çözüm önerilerinden faydalanılabilir.

Yüzdeki Yağ Bezeleri

Yüzdeki yağ bezelerinde bitkisel çözüm önerileri

Akşamları ceviz büyüklüğündeki patatesi havanın içinde ezerek lapa haline getirin. Bunu tülbent gibi bir şeyin arasına koyarak, yağ bezelerinin olduğu bölgenin üzerine koyun. Bir süre yağ bezelerinin üzerinde beklettikten sonra, hazırladığınız papatya çayıyla yüzünüzü yıkayın. 

Bu tür sorunlardan uzak kalmak için, herkes 25 yaşından itibaren göz çevresinde özel bir krem kullanmayı alışkanlık haline getirmelidir. Bunu doğal ürünlerle yapmayı isteyenler, buğday yağı ve avakado yağı kullanabilirler. Göz çevresi hassas bir yapıya sahip olduğundan, yağları nazikçe sürmeli, hareketlerinizi dıştan içe doğru yapmalısınız. Göz altı yağ bezelerinde rezene yağı da oldukça etkili bir çözüm olabilir.

Yüzdeki yağ bezeleri için, 1 adet yumurta akını iyice çırpın. İçine 1 adet salatalık suyunu ve 1 tatlı kaşığı kremayı ilave edin. İyice karıştırdığınız malzemeyi cildinize sürün. Bunu 20 dakika kadar bekleterek, ılık suyla yıkayın. Her hafta bir defa bu uygulamayı yapmanız yararlı olacaktır. Bitkisel önerileri uygularken, cildinizin her zaman temiz olmasına dikkat etmelisiniz. 

]]>
Yüzdeki Yağ Bezeleri Nasıl Geçer https://www.yagbezesi.gen.tr/yuzdeki-yag-bezeleri-nasil-gecer.html Sat, 08 Dec 2018 05:33:22 +0000 Yüzdeki yağ bezeleri nasıl geçer, yağ bezeleri vücudun her yerinde etkili olabilir. Özellikle yüzde çıkan yağ bezelerinin estetik olarak kötü görünüme sebep olması yüzünden, insanlar bunlardan kurtulmaya çalı Yüzdeki yağ bezeleri nasıl geçer, yağ bezeleri vücudun her yerinde etkili olabilir. Özellikle yüzde çıkan yağ bezelerinin estetik olarak kötü görünüme sebep olması yüzünden, insanlar bunlardan kurtulmaya çalışır. Normalde yağ bezesi zararlı olmasa da, görünüm olarak kötü dururlar. Bunların kendiliğinden geçmesi oldukça zordur. Vücuttaki diğer yağ bezelerinde tercih edilen cerrahi yöntemlerin uygulanması da gereksiz bir uygulama olur. Bu nedenle yüzdeki yağ bezelerinin bitkisel kürlerle tedavi edilmesi tavsiye edilebilir. Yağ bezesi cilt ve kas dokusunun arasında oluşan, yavaş bir büyüme gösteren ve yağ hücrelerinden meydana gelen bir oluşumdur. Her yaşta kadın ve erkeği etkileyebilir. Kesin oluşum nedeni bilinmese de, genetik etkenlerin bunda etkili olduğu düşünülür. İyi huylu oluklarından, kişiye estetik bozukluk dışında zararı olmaz.

Yüzdeki yağ bezeleri nasıl tedavi edilir

Bu tür yağ bezelerinde bitkisel kürler yardımcınız olabilir. Yağ bezelerinin yumuşamasını ve dağılmasını sağlayan şifalı bitkiler sayesinde bu olumsuz görüntülerden kurtulabilirsiniz. Özellikle göz altlarına yerleşen yağ bezeleri için, mutlaka kolesterol değerlerinin kontrol edilmesini tavsiye ederiz. Kan değerleri seviyesi dengelenirse, bu sorundan da kurtulabilirsiniz.

Bir miktar ebegümeci ve papatyayı, 1 çay kaşığı badem yağı ve 1 yemek kaşığı suyla birlikte havanın içinde dövün. Bu karışımı bir tülbentin arasına koyarak, yüzünüzdeki yağ bezelerinin üzerine koyun. Bu uygulamayı haftada bir defa yağ bezeleri geçinceye kadar uygulayabilirsiniz.

Diğer bitkisel kürümüzde 1 adet yumurta akını köpürünceye kadar çırpın. Bunun içine 1 tatlı kaşığı krema ve 1 adet salatalık suyunu ilave edin. Bunları iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı ister bir tülbentin arasında koyarak, ister direkt olarak cildinize sürerek kullanabilirsiniz. Cildinizde belli bir süre tuttuktan sonra ılık suyla temizleyin. Bu öneriyi de haftada bir defa uygulayabilirsiniz.

Cildi yağlı olan kişilerin yağ bezelerine daha fazla maruz kaldığı görülür. Bu kişilerin bir dermatoloğa giderek cilt yapısına uygun cilt bakım ürünleri kullanması faydalı olabilir.

Yüzdeki Yağ Bezeleri Nasıl Geçer

Cildin devamlı olarak temizlenmesi, sigara içilmemesi ya da sigara içilen yerlerde bulunulmaması, ciltle temas eden ellerin temiz olması, makyaj malzemesi olarak kullanılan ürünlerin kaliteli olması, cildin yapısına uygun olması yağ bezelerinin oluşmaması için faydalı etkiler yapar.

Cilt bakımına erken yaşlarda başlanması, yaşa uygun bakım ürünlerinin kullanılması gerekir. Özellikle yaşı ilerlemiş kişilerin kullandıkları cilt bakım ürünlerine daha fazla dikkat etmesi gerekir. Cildin esnekliğini koruyacak, cildin yağlanmasına engel olacak ürünler tercih edilmelidir. Herkese yüzdeki yağ bezelerinden uzak kalmak için, papatya çayıyla ciltlerini yıkamaları yararlı etkiler yapabilir.

]]>
Boyunda Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/boyunda-yag-bezesi.html Sat, 08 Dec 2018 23:48:48 +0000 Boyunda yağ bezesi, her yaştan kişide etkili olabilir. Halk arasında yağ bezesi olarak tanımlanan bu oluşumlar, tıpta lipom olarak bilinir. Cilt ve kas dokusu arasında yerleşim gösterirler. Çoğunlukla yetişkinlik dö Boyunda yağ bezesi, her yaştan kişide etkili olabilir. Halk arasında yağ bezesi olarak tanımlanan bu oluşumlar, tıpta lipom olarak bilinir. Cilt ve kas dokusu arasında yerleşim gösterirler. Çoğunlukla yetişkinlik dönemlerinde görülürler. Vücudun her yerinde görülse de, yüzde, boyunda, sırtta ve göğüs bölgesinde daha yaygın olurlar. Oluşumlarının genellikle genetik etkenlerden ve kan yağları değerlerindeki yükseklikten kaynaklandığı düşünülmektedir. Bedeninde yağ bezesi olan kişilerin telaş etmesine gerek yoktur. Çünkü bunlar çoğunlukla iyi huylu kitlelerdir. Zararsız olsalar da, çoğu kişi bunları estetik bulmadığından aldırmak isteyebilir. Büyük boyda olanlar için cerrahi yöntemler kullanılır. Küçük boyda olanlar için bitkisel öneriler faydalı olabilir.

Boyunda yağ bezesi tanısı nasıl konur

Kişinin fiziki muayenesi sırasında yağ bezeleri rahatlıkla görülebilir. Çünkü cilt yüzeyinde belirli oranda tümseklik yaparlar. Dokunulduğunda oynar yapıdadırlar. Bunun dışında gerekirse ultrasonografi, biyopsi, MR gibi tetkikler yapılarak kitlenin iyi huylu olup olmadığı belirlenebilir.

Boyundaki yağ bezesi nasıl tedavi edilir

Kişinin gereken tetkikleri yapıldıktan sonra, yağ bezesinin büyüklüğüne göre bir tedavi yolu belirlenir. Yağ bezesi hızlı bir büyüme gösteriyorsa, ağrıya neden olan etkileri varsa ya da enfeksiyon kaptığına dair belirtiler olduysa, mutlaka cerrahi olarak ameliyat edilir ve alınır. Yağ bezesi ameliyatı özenli bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü yağ bezesinin çevresindeki kapsülün zarar görmeden alınması gerekir. Bu yağ bezesinin tekrarlama olasılığını azalttığı gibi, bezenin patlayarak etrafa yağ hücrelerinin dağılmasına engel olur. Bu operasyon sırasında genellikle lokal anestezi kullanılır. Ancak bezenin boyutları çok büyükse, genel anestezi uygulanması daha uygun görülür.

Yağ bezeleri genellikle tedavi gerektirmese de, sinir hücrelerine baskı yapan, acıya neden olan, estetik olarak beğenilmeyen yağ bezelerinin ameliyatla alınması kararı alınır. Yapılan ameliyattan sonra küçük bir dikiş atılsa da, bölgede fazla iz kalmaz. Ancak ameliyatla bile alınan yağ bezelerinin tekrar oluşma olasılığı vardır. Boyunda ya da vücudun diğer alanlarında yeniden yağ bezesi çıkabilir.

Boyunda Yağ Bezesi

Boyundaki yağ bezeleri kansere dönüşür mü

Yağ bezelerinin en önemli sorunu enfeksiyon kaptığında görülür. Bu durumda renklerinde değişme, kızarıklık ve büyüme gibi etkiler meydana gelebilir. İyi huylu olarak kabul edilen bezeler, nadiren de olsa kötü huylu tümörlere dönüşebilir. Bu nedenle anormal bir seyir gösteren yağ bezeleri için mutlaka doktora gidilmelidir. Yağ bezelerinin sıkılması da yanlış bir harekettir. Çünkü çevresinde olan kapsülün patlama olasılığı vardır. Kapsül patlarsa cilt altındaki dokulara içeriği yayılabilir. Dokular bu içeriğe karşı olumsuz bir reaksiyon gösterebilir. Hızla büyüyen yağ bezeleri de ameliyatla alınmalı ve biyopsi yapılmalıdır. Kanserli çıkması halinde, ameliyatla bölgeden daha geniş doku alınmalıdır.

]]>
Gözde Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/gozde-yag-bezesi.html Sun, 09 Dec 2018 00:08:59 +0000 Gözde yağ bezesi, bu yağ bezeleri genetik özelliklerden ortaya çıkabileceği gibi, kan kolesterol değerlerindeki yükselme göz kenarlarında ve göz kapaklarında yağ birikimine neden olarak bunların oluşmasını sağla Gözde yağ bezesi, bu yağ bezeleri genetik özelliklerden ortaya çıkabileceği gibi, kan kolesterol değerlerindeki yükselme göz kenarlarında ve göz kapaklarında yağ birikimine neden olarak bunların oluşmasını sağlayabilir. Kan kolesterol değerlerinin düşürülmesi halinde, bu yağ bezelerinin kendiliğinden iyileşmesini beklemek yanlıştır. Bunların cerrahi uygulamalarla ya da bitkisel yöntemlerle tedavi edilmesi gerekir. Gözde yağ bezesi yakınması olan kişilerin estetik kaygıları olsa da, bunların yok edilmesi için mutlaka profesyonel destek almaları tavsiye edilir.

Gözde yağ bezesinin etkileri nelerdir

Göz çevresinde ve göz kapağında çıkan yağ bezelerinin en önemli etkileri arasında, görme duyusunu etkilemesi gelmektedir. Yağ bezelerinin büyüklüğüne göre bu olumsuz etkinin şiddeti artar. Fakat bu etki görme duyusunu direkt olarak değil, görme alanını etkilemesiyle gerçekleşir. Bunların hassas bir bölgede yerleşmiş olması da, yapılacak cerrahi operasyonun zorluğunu ortaya koyar. Özellikle büyük olan bezeler dışarıdan kötü bir görünüme neden olur. Gözde yağ bezeleri kişilerin kozmetik açıdan şikayetçi oldukları oluşumlar arasındadır. Hassas bir cilt yapısı bulunan gözlerin, hareketli kasların yoğun olduğu bir yerde bulunması yağ bezelerinin daha fazla rahatsızlık vermesine neden olur. Bu bölgede fazla yağ birikimleri olmasa da, sıkça kullanılan bakım ürünlerinin fazla yağlı olması yüzünden yağ bezesi oluşumu artabilir.

Gözde Yağ Bezesi

Gözde yağ bezelerinin tedavi yolları

Hassas bir yerde olduklarından bunların cerrahi yolla alınması oldukça zor olmaktadır. Ancak kalıcı tedavi için, en etkili yöntemde budur. Gözde oluşan yağ bezeleri ne kadar küçük boyda olursa, tedavisi daha kolay olur. Çok kısa sürede yapılan operasyon, bezelerin büyüklüğü ölçüsünde daha uzun sürede yapılıyor. Lazer tedavisiyle alınması durumunda, göz altlarında ve göz kapağının altında cilt bulunmadığından, dikiş yapılması sorun olabiliyor. Böyle önemli bir operasyonun mutlaka uzman kişilerce yapılması gerekir. Çünkü göz kapağının işlevini koruması ve görünür izlerin kalmaması önemlidir. Bu yağ bezeleri için mutlaka bir dermatolog desteği alınmalıdır. Kendi başınıza yapacağınız uygulamalarda bile, mutlaka uzmana danışmanız tavsiye edilir. Gözleriniz için kullandığınız makyaj malzemelerini özenle seçmeniz, çok yağlı ürünlerden uzak kalmanız gerekir. Kirli ellerle gözlerinize temas etmemeye çalışmalısınız. Kan yağlarınızı sürekli kontrol ettirmeli, beslenmede özellikle kırmızı ette sınırlamalarınız olmalıdır.

]]>
Koltuk Altında Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/koltuk-altinda-yag-bezesi.html Sun, 09 Dec 2018 18:44:37 +0000 Koltuk altında yağ bezesi, vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi cilt ve kas dokusu arasına yerleşmiş yağ hücrelerinin kistleşmesiyle oluşan iyi huylu tümörlerdir. Bunların kötü huylu bir tümöre dönüşmesi n Koltuk altında yağ bezesi, vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi cilt ve kas dokusu arasına yerleşmiş yağ hücrelerinin kistleşmesiyle oluşan iyi huylu tümörlerdir. Bunların kötü huylu bir tümöre dönüşmesi nadiren söz konusu olur. Ancak giderek büyüyen ve sertlik derecesi artan bezelerin mutlaka doktor tarafından görülmesi gerekir. Operasyonla çıkarılmış olsalar da, içerde parça kalırsa yeniden tekrarlama olasılığı yüksektir. Vücutta cildin olduğu her yerde görülebilen lipomlar, doğuştan ya da sonradan gelişebilirler. Yetişkinlikte daha fazla görülür. Özellikle sertleşme gösteren yağ bezelerinin kötü huylu olma riski taşıması nedeniyle, sürekli kontrol altında tutulmaları tavsiye edilir. Çünkü lipomlar cilt yüzeyinde kabarıklık yapan, yumuşak ve hareketli oluşumlardır.

Koltuk altındaki yağ bezesi kilo artışıyla büyür mü

Bazı yağ bezeleri kişi kilo alsa da, aynı boyutlarda kalabilir. Ancak bazılarında büyüme gözlenebilir. Bu durumda kişiye rahatsızlık verebileceği gibi, estetik olarak kabul edilmeyecek büyüklüğe ulaşabilir. Bu nedenle yağ bezelerini aldırmak isteyen kişiler olabilir.

Koltuk altı yağ bezeleri başka hastalıklarla karıştırılır mı

Yağ bezesi başka hastalıklarla karıştırılmasa da, genellikle yağ kistleri de lipom yani yağ bezesi olarak tanımlanabilir. Yağ kistleri bu bezelere oldukça benzer. Cilt altında herhangi bir yere yerleşirler. Belirtileri de yağ bezesi gibidir. Bazıları aynı boyda olsa da, bazıları büyüyebilir. Ciltte sıkça görülen oluşumlardan biridir. Yağ bezesi ve yağ kisti iyi huylu olup, her ikisi de büyüme gösterdiğinde mutlaka alınmalıdır. Aralarındaki tek fark, yağ kistlerinin enfekte olup iltihaplanma etkisi göstermesidir. Koltuk altında olduğunda, sürtünmenin etkisiyle iltihaplanma daha fazla görülebilir: Bu durumda içlerinin boşaltılması gerekir. Gerekirse yeniden iltihaplanmaması açısından, çıkarılması düşünülebilir.

Koltuk Altında Yağ Bezesi

Koltuk altı yağ bezesi tanısı

Bunlara yapılan fiziki muayeneyle tanı konması kolaydır. Ancak kötü huylu tümör kuşkusu varsa, ultrason, MR, biyopsi gibi yöntemlerden faydalanılabilir. Özellikle ağrı yapan, büyüyen ve renk değişimi yapan yağ bezeleri incelenmelidir.

Koltuk altı yağ bezesi tedavisi

Bu yağ bezelerinin her zaman alınması gerekmez. En etkili tedavisi cerrahi olarak çıkarılmalarıdır. İnsanlar bazen estetik kaygılardan, bazen de rahatsızlık duyduklarından bezelerin alınmasını ister. Liposakşın yöntemiyle fazla büyük olmayan yağ bezelerinin eritilme olanağı bulunmaktadır. Eğer ameliyatla alınırsa, dış kısmında bulunan kapsülüne zarar vermeden alınması önemlidir. Kapsül alınmadan çıkarılan bezelerin tekrarlama olasılığı daha fazla olur. Kapsülüyle alınan bezeler aynı yerden olmasa bile, başka yerde yeniden çıkabilir.

]]>
Sırtta Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/sirtta-yag-bezesi.html Mon, 10 Dec 2018 01:59:25 +0000 Sırtta yağ bezesi, yağ bezesi yağ hücrelerinin meydana getirdiği şişlik ya da kitleye denmektedir. Tıpta lipom olarak tanımlanır. Bu bezeler yavaş büyür ve iyi huylu olurlar. Vücutta hemen her bölgede ortaya çıka Sırtta yağ bezesi, yağ bezesi yağ hücrelerinin meydana getirdiği şişlik ya da kitleye denmektedir. Tıpta lipom olarak tanımlanır. Bu bezeler yavaş büyür ve iyi huylu olurlar. Vücutta hemen her bölgede ortaya çıkabilirler. En fazla yüz, boyun, sırt, kollar ve omuzlarda görülürler. Sırtta yağ bezesi olması kişiler için oldukça rahatsızlık verebilir. Yuvarlak şekilli olan, yumuşak, süngerimsi ve hareketli yapıdaki yağ bezeleri, farklı büyüklüklerde olabilir. Genellikle doku hasarı sonrasında ya da travma sonrasında büyüme gösterirler ya da genetik yatkınlık sonucu ortaya çıkabilirler. Yetişkin kişilerde daha fazla görülür. Genellikle tedavi gerektirmeseler de, ağrı yaparlarsa, boyutları değişirse, halsizliğe neden olurlarsa tedavi uygulanması gerekir. Nadiren kansere dönüşme riskleri olduğundan, mutlaka doktora gösterilmesi tavsiye edilir. Bazı hallerde yağ bezeleri ailesel multipl lipomatozis ya da adipozis dolorosa neden olabilir.

Sırtta yağ bezesi belirtileri nelerdir

Yağ bezelerinin en fazla görülen belirtisi cilt altında şişlikler olması ve topaklaşma görünümüdür. Yavaş büyüdüklerinden, kişiler uzun süre bunların farkında bile olmazlar. Ancak genellikle misket kadar olurlar. Bazıları ise, belirgin derecede büyürler. Dokunulduğu zaman yumuşak, lastik gibi izlenim verirler. Parmakla bastırıldığında, cilt altında sağa sola hareket ederler. Sıkılmazlarsa ya da yaralanma olmazsa kendiliğinden ağrıya neden olmazlar. Ancak sinir hücresine baskı yaparlarsa ağrı etkisi olur. Büyüme gösterirlerse çevre dokular ve organlar üzerinde baskı yaparlar.

Sırtta yağ bezesi neden oluşur

Yağ bezesinin oluşma nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat oluşmalarında ailesel yatkınlığın etkili olduğu düşünülmektedir. Ailede anne babada, kardeşte yağ bezesi olursa, kişide gelişme riski fazla olur. Yağ bezesi olan kişilerde nadiren kalıtsal ailesel multipl lipomatozis hastalığı olabilir. Yaralanma ve travmalarda cilt altında yağ hücrelerinin yağ bezesi oluşmasına neden olabilir. Ayrıca kan yağlarındaki yükseklikte beze oluşumuna etkili olabilir.

Sırtta Yağ Bezesi

Sırtta yağ bezesi oluşumunda kimler risk altındadır

 • Kişilerde dercum hastalığının olması
 • Kalıtımsal yatkınlık olması
 • Ailede birden çok iyi huylu yağ bezesi gelişimini içeren çoklu lipomatozis hastalığının olması
 • Kişinin orta yaş ve üzeri olması halinde yağ bezesi oluşumunda daha fazla risk taşırlar

Sırtta yağ bezesi tedavisi nasıl yapılır

Yağ bezesi genellikle tedavi gerektirmemektedir. Sadece ağrı yaptıklarında, hızlı büyüdüklerinde ya da estetik sorun haline geldiklerinde alınmaları gerekir. Kişilerin normal yaşamını engelleyecek şekilde olumsuz etkileri olan yağ bezeleri alınmalıdır. Tedavilerinde liposuction, yağ bezelerinin küçültülmelerini sağlayan steroid enjeksiyonları ve cerrahi yolla alınmaları öngörülebilir.

]]>
Kolda Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/kolda-yag-bezesi.html Mon, 10 Dec 2018 08:56:23 +0000 Kolda yağ bezesi, yağ bezesi vücudun her alanında çıkabilir. Kolda oluşan yağ bezesi sıkça görülmektedir. Bunlar iyi huylu tümörler olarak tanımlandığından, genellikle zararsız olurlar. Dokunulduğunda yumuşak Kolda yağ bezesi, yağ bezesi vücudun her alanında çıkabilir. Kolda oluşan yağ bezesi sıkça görülmektedir. Bunlar iyi huylu tümörler olarak tanımlandığından, genellikle zararsız olurlar. Dokunulduğunda yumuşak kıvamda, cilt altında oynar vaziyette olurlar. Ancak diğer bölgelerde olduğu gibi, doktor tarafından kontrol edilmelerinde fayda vardır. Özelliğini kaybetmiş, renk değişimine uğramış, büyüme göstermiş, ağrıya neden olan ve kozmetik açıdan kişiyi rahatsız edici yağ bezelerinin çıkarılması gerekir. Yağ bezeleri kendisini çevreleyen kapsülüyle birlikte çıkarılmalıdır. Ameliyat sırasında kapsülün zarar görmemesi ve bezenin içeriğinin dışarıya çıkmamasına özen gösterilmelidir. Buna dikkat edilirse, aynı bölgede yeniden yağ bezesi oluşumuna engel olunabilir. Yağ bezesi içeriği yağ hücrelerinden oluşmaktadır. Bunların sıkılmaması ve doktora danışılmadan kurcalanmaması gerekir. Çünkü herhangi bir şekilde kapsülünün zarar görmesi mümkün olabilir. Vücudun diğer bölgelerindeki yağ bezelerinde olduğu gibi, kolda çıkanlarında kanserleşme eğilimi oldukça düşüktür. Ancak enfeksiyon kapmamaları için, dikkatli olunmalıdır.  

Kolda yağ bezesi oluşumu neden olur

Yağ bezeleri genellikle cilt altında yerleşim gösterirler. Cilt ve kas dokusu arasına yerleşen yağ hücreleri burada yoğunlaşarak, dokulaşma eğilimi gösterirler. Kişinin fiziki muayenesinde bile rahatlıkla görülebilir. Her yaşta görülebilen yağ bezeleri, genellikle 20-40 yaş arası yetişkinlerde etkili olur. Genellikle fazla büyük boyda olmasalar da, çok fazla büyüyenleri de bulunmaktadır. Kolda çıkan yağ bezeleri genellikle aileden gelen genlerden kaynaklanır. Bu tam olarak tespit edilmemiş olsa da, ailenin diğer bireylerinde yağ bezesi olduğunda, kişi daha riskli hale gelmektedir. Buna dış etkiler ilave olduğunda, lipom oluşumu daha fazla görülür. Yağ bezeleri kolda tekli olarak meydana gelebileceği gibi, sayıları birden fazla olabilir.

Kolda Yağ Bezesi

Kolda yağ bezesi teşhisi ve tedavisi

Vücutta yağ dokusunun olduğu her yerde çıkabilen yağ bezeleri, ince fibröz yani kıkırdaksı kapsülüyle oluşur. Büyüklüğü her birinde farklı olabilir. Teşhis edilmesi her yerde farklı olabilir. Ancak dışarıdan bakıldığında genellikle gözle görülen ya da görülmeyen şekilde yuvarlak ya da oval, renk değişimi olmayan, ağrılı olmayan farklı büyüklükteki kitleler olarak görülürler. Bunlar nadiren kötü huylu çıkabilir. Yavaş şekilde büyüdüklerinden bazen fark edilemeyebilir. Bunlar başka bir muayene sırasında teşhis edilebilir. Eğer yağ bezesinin kötü huylu olmasından şüphe duyulursa, ultrason, MR gibi tetkiklerin yapılması gerekebilir. Hatta biyopsi bile uygulanır. Biyopsi sırasında parça almak yerine, yağ bezesinin tamamı ameliyatla çıkarılır. En iyi tedavi yolu ameliyatla alınmalarıdır. Bu şekilde tekrarlama olasılığı oldukça azalır. Fakat vücudun başka yerlerinde yeniden oluşmasına engel olunamaz.

]]>
Kafada Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/kafada-yag-bezesi.html Mon, 10 Dec 2018 22:50:54 +0000 Kafada yağ bezesi, kafada oluşan kistler genellikle yağ kistidir. Bunlar görünüm olarak yağ bezesine benzese de,biraz daha farklıdır. Yağ kistinin oluşumu kıl diplerini yağ bezlerinin tıkamasıyla oluşmaktadır. Ya Kafada yağ bezesi, kafada oluşan kistler genellikle yağ kistidir. Bunlar görünüm olarak yağ bezesine benzese de,biraz daha farklıdır. Yağ kistinin oluşumu kıl diplerini yağ bezlerinin tıkamasıyla oluşmaktadır. Yağ bezelerinin oluşması yağ hücrelerinin bölgede kontrolsüz şekilde büyümesiyle meydana gelir. Bunların tedavisi sırasında çevrelerinde olan kapsülleriyle birlikte çıkarılması gerekir. Bunlar kafada estetik olarak beğenilmeyen bir görünüme neden olurlar. Bu yüzden genellikle ameliyatla çıkarılır. Bu yağ bezeleri genellikle iyi huyludur. Büyüklükleri de birbirinden farklı olabilir. Zaten yavaş büyüyen bir yapıya sahiptirler.

Kafada yağ bezesi tedavisi

Bu oluşumlar lokal anestezi altında cerrahi olarak çıkarılmaktadır. Ameliyat sırasında bezeyi sınırlandıran kapsülün net bir şekilde alınması gerekir. Kapsülün parçalanmamasına dikkat edilmelidir. Yalnız ameliyat sırasında yapılan kesi yerine ve dikişlere önem verilmelidir. Saçların çıkış yönlerini etkilemeyecek şekilde küçük bir kesi açılmalıdır. Dikişlerinde kesi yerine yakın dikilmesi gerekir. Aksi halde kafada balık sırtı denilen bir görünüm meydana gelebilir. Ameliyat tamamlandıktan sonra bölge pansumanla kapatılmamalıdır. Kısa sürede iyileşmesi için, yara yeri açık kalmalıdır. Eğer kapsülle birlikte çıkarıldıysa, yeniden yağ bezesi oluşumu meydana gelmez. Bu nedenle kafada yağ bezesi için, bir genel cerraha gidilmelidir. Uzman olmayan bir doktor kişinin saçlarını tıraş ederek ameliyatı gerçekleştirir ve bölgeyi pansumanla kapatır. Bu büyük sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Saçların uzaması zaman alacağından, uzun süre kötü bir görünüme neden olur. Normalde yağ kistlerinin alınması için saçların tıraş edilmemesi gerekir. Pansuman yapılmadan hastanın tedavisi yapılmalıdır. Kişinin ameliyat olduğu bile belli olmaz. Hastaların ertesi günü banyo yapmasında bile sakınca olmaz.

Kafada yağ bezesi alındığında, bölgede saç çıkar mı

Yağ bezelerinin fazla büyük olması halinde, saçlı derideki saç kökleri ölebilir. Bu bölgede saç köklerinin ölmesi halinde, beze alınmış olsa da, saçlar yeniden çıkmaz. Bu nedenle kistlerin fazla büyümeden tedavi edilmesi tavsiye edilir.

Kafada Yağ Bezesi

Kafada yağ bezesi neden oluşur

Vücudun pek çok yerinde meydana gelen yağ bezeleri, kafada da sıkça görülür. Neden oluştukları hakkında fazla bilgi olmasa da, genellikle kalıtsal olarak geliştikleri düşünülür. Genellikle zararsız olan oluşumlar, kolay bir operasyonla alınırlar. Bölgedeki ter bezlerinin buradaki kanalları tıkamasıyla da, salgılar yağ bezelerini oluşturabilir. Cilt altındaki yağ dokusunda oluşan lipomlar, ameliyatla alınmış olsa da, başka bir bölgede yeniden oluşabilir. Bu konuda kandaki yağ değerlerinin yüksekliği de etkili olmaktadır. Bu yüzden kolesterol değerlerinin kontrol altında tutulması tavsiye edilir.

]]>
Yağ Bezesi https://www.yagbezesi.gen.tr/yag-bezesi.html Tue, 11 Dec 2018 11:39:02 +0000 Yağ bezesi, vücutta herhangi bir soruna neden olmayan iyi huylu kistler yağ bezesi olarak tanımlanır. Bunlara tıpta lipom adı verilir. Genellikle küçük boyda olduğundan, müdahale gerektirmez. Fakat göze hoş gelmeyen, Yağ bezesi, vücutta herhangi bir soruna neden olmayan iyi huylu kistler yağ bezesi olarak tanımlanır. Bunlara tıpta lipom adı verilir. Genellikle küçük boyda olduğundan, müdahale gerektirmez. Fakat göze hoş gelmeyen, büyüyen ya da sinirlere baskı yaptığından ağrıya neden olan yağ bezeleri lokal anestezi yapılarak alınabilir. Her yaştan kişide etkili olabilen bu kistler, daha çok yetişkinlik döneminde görülür. Kadınlarda genellikle tek olarak oluşan yağ bezeleri, erkeklerde daha fazla sayıda oluşabilir. Toplumda yaygın olarak görülen oluşumlardır.

Cilt altında bitikmiş yağ hücrelerinden oluşan bu kistler, genellikle cilt ve kas dokusu arasında yerleşir. Vücutta yağ hücrelerinin olduğu her bölgede etkili oluşabilirler. Genellikle yumuşak ve üstüne bastırıldığında hareketli yapıda olurlar. Bunlar cilt altındaki yumuşak yaş dokularından meydana gelir ve gözle hemen dikkat çekerler. En fazla omuzlarda, sırt ve göğüs bölgesinde etkili olurlar. İç kısımlarda oluşan yağ bezeleri ise, dışarıdan belli olmaz. Ancak sinirlere baskı yapar ve ağrıya neden olursa ya da organların çalışmasını etkilerse fark edilebilirler.

Yağ bezesi sebepleri nelerdir

Ne yazık ki yağ bezesinin neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Bunlar beslenme şeklinden ya da kiloların fazlalığından oluşmaz. Fakat aile bireylerinde yağ bezelerinin olması söz konusu olursa, bunun kalıtsal olarak oluştuğu düşünülebilir. Bunun dışında cowden sendromu, dercum rahatsızlığı ve gardner sendromu yağ bezesi oluşumunu tetikleyebilir. Uzmanlar yağ bezelerinin hareketsiz bir yaşam süren kişilerde daha fazla görüldüğünü de düşünmektedir. Bu oluşumlar zararsız olduklarından, kişiler için ciddi bir tehdit oluşturmaz. Ancak büyümeleri ya da şikayete neden olmaları halinde, mutlaka bir doktora gidilmelidir. Korkulduğu gibi kansere neden olan bir etkende değildir. Nadiren ağrıya neden olan yağ bezeleri görülebilir. Bunlar sinirlere baskı olduğunda söz konusu olabilir.

Yağ bezesi neden büyüme gösterir

Genellikle yağ bezeleri oluştukları boyu korur. Fakat bazıları zaman içinde büyüme gösterebilir. Bunların sebepleri bilinmese de, kilo alan kişilerde yağ bezelerinin zamanla büyüdüğü görülmüştür. Ancak bezeler hızlı bir şekilde büyüme gösterirlerse ya da ağrıya neden olurlasa, mutlaka incelenmeleri gerekir.

Yağ Bezesi

Yağ bezesi nasıl alınır

Bu oluşumlar yağ hücrelerinden oluştuğundan, cilt üzerinden yapılacak tedaviler yok edilmelerinde işe yaramaz. Bu nedenle buz kompresi gibi uygulamalarla vakit kaybedilmemelidir. Sağlık için zararları olmadığından, genellikle alınmaları gerekmez. Fakat doktorunuz gerekli görürse, kistin iyi huylu olup olmadığını anlamak için, parça alarak test yapabilir.  Özellikle hızlı büyüyen, ağrı yapan, vücutta tıkanıklığa neden olan, sağlık sorunu yaşatan ya da estetik olarak göze hoş gelmeyen yağ bezeleri küçük bir müdahaleyle alınabilir. Bu operasyon lokal anestezi altında yapılır ve genellikle iz kalmadan bölge iyileşir. Ayrıca liposakşın ve diğer enjeksiyon tedavileri de yağ bezesinin yok edilmesi için kullanılabilir. Bunlar hastanın talepleri ve doktorunun uygun gördüğü şekilde uygulanır.

]]>